Nabici w katalog

Brak wnikliwej analizy pism otrzymywanych od kolejnych centrów ewidencyjnych naraża przedsiębiorców na straty. Drobnym drukiem są w nich bowiem zamieszczone wzmianki o tym, że w rzeczywistości adresat ma do czynienia ze zwykłą ofertą handlową.
Czwartek
29.11.2012
Jeśli skrzynka pocztowa twojej firmy zapełnia się ofertami prywatnych rejestrów przedsiębiorstw, to miej się na baczności. Możesz stracić nawet kilka tysięcy.
 

- Działalność gospodarczą prowadzę od blisko dziesięciu lat, ale niedawno otrzymałem niezbyt jasną informację z Kancelarii Odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego. Kancelaria owa chciała, bym zapłacił 300 zł za „udostępnienie aplikacji Elektronicznego Odpisu z KRS” dla mojej firmy – mówi Michał Kowalski, przedsiębiorca z Warszawy. - Dostałem też inny list, w którym ORF Ogólnopolski Rejestr Firm zażyczył sobie opłaty w wysokości 3025,80 zł za wprowadzenie do swojej bazy znaku towarowego wykorzystywanego przez moją firmę. Dopiero po uważnym przyjrzeniu się obu tekstom nabrałem pewności, że mam do czynienia z komercyjną ofertą, a nie korespondencją z administracji państwowej.

Powstające jak grzyby po deszczu „rejestry” i „bazy” robią pieniądze na nieświadomości przedsiębiorców. Przysyłając pisma swoim językiem i formą przypominające oficjalne dokumenty urzędowe tworzą wrażenie, jakby odbiorca miał rzeczywiście do czynienia z korespondencją z organami władzy. Dlatego często bez zgłębiania otrzymanych materiałów po prostu płacą – dla świętego spokoju.

Brak wnikliwej analizy pism otrzymywanych od kolejnych centrów ewidencyjnych naraża przedsiębiorców na straty. Drobnym drukiem są w nich bowiem zamieszczone wzmianki o tym, że w rzeczywistości adresat ma do czynienia ze zwykłą ofertą handlową. Płacąc wymaganą kwotę zasilamy konto prywatnej spółki, a dane naszej firmy – te same, które można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego – zostają powielone w komercyjnym katalogu.

Mnożące się oferty rejestracji w prywatnych bazach firmy doczekały się odpowiedzi ze strony Ministerstwa Gospodarki. W wystosowanym do przedsiębiorców liście jego przedstawiciele podkreślają, że od dnia 1 lipca 2011 roku Ewidencja Działalności Gospodarczej prowadzona jest przez Ministra Gospodarki w jednym systemie Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Czynności związane z wpisem do niej są zaś bezpłatne. Nie mającą absolutnie nic wspólnego z Ewidencją Działalności Gospodarczej prowadzoną przez Ministra Gospodarki.

- Chcemy Cię przestrzec przed firmami komercyjnymi przesyłającymi osobom, które założyły działalność gospodarczą, oferty dokonania wpisu w prowadzonych przez siebie rejestrach (katalogach firm) – czytamy w dokumencie Ministerstwa Gospodarki. - Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski i nie jest wymagany przez przepisy prawa. Rozsyłane pisma, sugerujące konieczność uiszczenia opłaty za wpis do "rejestru przedsiębiorców", są w istocie ofertami handlowymi, o czym świadczą informacje zamieszczone drobnym drukiem. Uiszczona w odpowiedzi na takie pismo opłata za wpis stanowi przychód firmy, która wysyłając pismo wprowadza adresatów w błąd, sugerując publicznoprawny i obligatoryjny charakter tej opłaty.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018