Biznes zdalny i ruchomy

Zarówno z telepracy, jak i z mobilnych biur korzysta w Polsce tylko co dziesiąty przdsiębiorca.
Wtorek
18.12.2012
Telepraca i mobilne biura mogą ułatwić działanie niejednej firmie. Ale Polacy wciąż z dystansem podchodzą do tego typu rozwiązań.
 

Telepraca w Polsce ma już pięć lat. Pół dekady temu zasady zdalnego wykonywania służbowych obowiązków zostały opisane w kodeksie pracy. Jednak wykonywanie przez pracowników zadań poza siedzibą przedsiębiorstwa jest raczej rzadkością w polskich firmach. Z badań PKPP Lewiatan wynika, że tylko ok. 10 proc. mikro, małych i średnich firm korzysta z telepracowników.

- Pracodawców do stosowania telepracy zniechęcają, m.in. przepisy prawne - dotyczy to obowiązków związanych z zachowaniem zasad bhp, rozliczania czasu pracy i konieczności wyposażenia stanowiska pracy (choć telepracownik jest tańszy od „zwykłego" o ok. 30 proc.). Brakuje również regulacji, które w czytelny sposób określają częściową telepracę (kilka dni w domu, kilka w biurze) - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Wciąż jednak poza ograniczeniami prawnymi, przedsiębiorcy nie potrafią przekroczyć bariery mentalnej związanej z zatrudnianiem na odległość. Pracodawca obawia się braku bezpośredniego wpływu i możliwości dyscyplinowania pracownika, a ten z kolei niechętnie godzi się na pracę poza zespołem i braku rozdziału strefy życia zawodowego od prywatnego.

Tylko co dziesiąta firma korzysta również z takiej formy organizacyjnej w biznesie, jakim są mobilne biura. W tym wypadku niski odsetek usprawiedliwiony jest faktem, że mobilne biura to znacznie młodszy trend w zarządzaniu, niż telepraca. Eksperci szacują, że w przyszłości 30-40 proc. dużych korporacji będzie wyposażonych w mobilne biura.

– Mobilne biura są wyposażone w dokładnie to, co niezbędne do pracy. Są wygodne stanowiska pracy, klimatyzacja, do dyspozycji są wszystkie urządzenia biurowe, dostęp do Internetu. Jest nawet ekspres do kawy i 40 calowy telewizor, gdyby któryś z pracowników chciał sobie zrobić przerwę – wylicza Artur Ragan, rzecznik prasowy Agencji Pracy Work Express, która stworzyła Work Busa - mobilne biuro rekrutacyjne.

Mobilne biura pozwalają przedsiębiorcom ograniczać koszty najmu nieruchomości, a samo w sobie mogą stanowić nośnik reklamowy, na przykład autobus wyklejony logotypami firmy. Dzięki swojej mobilności jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw i podmiotów prowadzących akcje społeczne. Rodzi też jednak pewne ograniczenia. Podstawowe wynika z obowiązku posiadania przez firmę stacjonarnej siedziby. Dlatego wiele firm decyduje się na okresowy wynajem mobilnych powierzchni biurowych.

– Jest to rozwiązanie znacznie tańsze, zwłaszcza gdy mobilne biuro chcemy wykorzystywać zaledwie przez określony czas lub do przeprowadzenia jednorazowej kampanii – mówi Artur Ragan.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great work and indeed this is why you are able to turn a seemingly gigantic issue to an easy to summarise work thanks largely to your efforts. essay writing service

92 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

In order to accomplish academic success you can take professional help to write my assignment cheap UK.

92 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Kwiaciarnia: Biznes, który kłuje

Polecam również https://www.kwiaty-prezenty.pl/, dzięki którym zdobędziesz takie kwiaty jakie chcesz. Fajnie jest tam zrobione bo jest podział na kategorie....

1 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Polecam www.reprograf.com.pl pomogą przy rozwijaniu własnej drukarni. Bogaty asortyment dobrej jakości sprzętów do druku i innych materiałów pomocniczych będzie w sam raz.

231 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - minion rush...

92 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

Pewnie że warto otworzyć taki sklep, teraz sklepy internetowe są jak najbardziej na topie, przecież każdy już kupuje online. Ważne że klient będzie zadowolony z...

34 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks a lot for sharing this great website.. have a nice day.. thanks. professional dissertation writers from singapore

92 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

There are many students who get nervous breakdown when they think about doing the Essay themselves. In order to be on the safer side most of the students who don’t know the...

92 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018