Pod górkę z innowacjami

Polscy przedsiębiorcy najczęściej chcą inwestować w innowacyjne technologie oraz produkty.
Środa
09.01.2013
Polskie firmy chcą być innowacyjne, ale zdobycie funduszy na ich wdrożenie niejednokrotnie jest poza zasięgiem.
 

Zdobycie funduszy na jakiekolwiek przedsięwzięcie nie należy do najłatwiejszych. Jeszcze trudniej jest przekonać kogoś do tego, żeby sfinansował inwestycję, której nikt jeszcze nie sprawdził, a która może okazać się totalnym fiaskiem. Nic więc dziwnego, że blisko 70 proc. polskich firm należących do sektora MŚP uważa, że zdobycie pieniędzy na wdrożenie innowacji jest trudne lub bardzo trudne – takie dane przedstawiła Agencja Rozwoju Innowacji. Mimo to po fundusze na wdrożenie innowacji zamierza sięgnąć 39,7 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Blisko 13 proc. ankietowanych zamierza również zainwestować w wartości niematerialne i prawne, a więc wszelkiego rodzaju patenty i licencje, które usprawnią prowadzenie biznesu.

Zanim jednak pieniądze zasilą firmowe konto i pozwolą rozwijać nowatorskie projekty, przedsiębiorcy muszą o rzeczone fundusze zawalczyć. Wspomniane badania Agencji Rozwoju Innowacji mówią, że do poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania innowacji najbardziej zniechęcają przedsiębiorców skomplikowane procedury przyznawania środków. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 79 proc. ankietowanych. W pozyskiwaniu pieniędzy stopują nas również niejasne kryteria rozpatrywania wniosków (50 proc.), wysokie ryzyko niepowodzenia projektu (29,8 proc.) oraz wysokie koszty wdrożenia innowacji (25,8 proc.).

- Wzrasta świadomość faktu, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, firma może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorcy wiedzą, że bez innowacji nie będą w stanie rozwijać biznesu i zwiększać zysków – mówi Szymon Gawryszczak, prezes zarządu Agencji Rozwoju Innowacji SA.

Po kasę do Unii...

Olbrzymią rolę w procesie wdrażania innowacji w polskich przedsiębiorstwach odegrała pomoc z Unii Europejskiej. 42,4 proc. ankietowanych uważa, że najlepszym źródłem finansowania innowacji są właśnie dofinansowania z UE. Dla przedsiębiorców istotne są również zwolnienia i ulgi podatkowe (18 proc.) oraz preferencyjne kredyty i pożyczki (14,4 proc.).

- Skomplikowane i bardzo restrykcyjne procedury przez jakie muszą przejść właściciele firm, nie wszystkich jednak odstraszają. Tak duża popularność dofinansowań z funduszy UE wynika najprawdopodobniej z bezzwrotnego charakteru tego kapitału. Oczywiście przedsiębiorca w tym wypadku również musi zainwestować własne środki, lecz przeważnie większą część finansuje Unia Europejska. Nierzadko jest to nawet 70 procent budżetu całego projektu. To powoduje, że ten rodzaj kapitału zewnętrznego jest nadal bardzo popularny – mówi Szymon Gawryszczak.

Jedną z dostępnych form pomocy unijnej jest kredyt technologiczny. Można go częściowo spłacać dzięki dofinansowaniu w formie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Działania 4.3 oraz 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. O pieniądze mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP, które chcą wdrożyć systemy ERP, sprzęt komputerowy, serwery itp. Maksymalnie można uzyskać 4 mln zł dotacji, przy czym wkład przedsiębiorstwa musi stanowić 25 proc. całości inwestycji.

...i nie tylko

Jednak Unia Europejska nie jest jedyną instytucją, która może wspomóc przedsiębiorcę w inwestycjach w innowacje. Pieniędzy można pozyskać również z innych źródeł. Jednym z najbardziej oczywistych jest kredyt bankowy, jednak problemy z jego uzyskaniem może mieć młoda firma, która dopiero stawia pierwsze kroki na rynku.

Dlatego zamiast decydować się na kredyt warto przychylniejszym okiem spojrzeć na leasing operacyjny IT. W ten sposób możemy pozyskać dla firmy nie tylko samochody, czy nieruchomości, z czym najczęściej kojarzy się ta forma finansowania, ale również technologie, a więc oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy. Jedną z zalet leasingu jest możliwość ujęcia czynszu, rat oraz opłat i prowizji w kosztach uzyskania przychodu, co pozwoli firmie zmniejszyć obciążenia podatkowe.

Informacji na temat środków na inwestycje w nowe technologie można szukać na stronach m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Banku Gospodarstwa Krajowego, Związku Polskiego Leasingu, Związku Banków Polskich.

(mak)


POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment Help Online 

32 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

We are the best in Assignment Help Online.we have well educated experts. Students often feels issues in writing assignment, so to make students comfortable in assignment we...

32 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))

398 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))

398 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Mi w prowadzeniu firmy pomaga ten system https://ax-dynamics.com/pl/dynamics-365/enterprise-edition . W dużym stopniu wspomaga zarządzanie firmom.Potrafi również...

68 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Not keen you need to be very careful when you spray it as if you accidentally inhale any then it induces a coughing fit and burns...

32 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Things are very open and intensely clear explanation of issues. was truly information. Your website is very beneficial. Python Programming Homework Help

32 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Jak reklamować swój biznes lokalnie?

Zachęcam zgłosić się do profesjonalnej agencji reklamowej. Ja skorzystałam z TechMedia i jestem bardzo zadowolona. Firma indywidualnie dobiera rodzaj reklamy do potrzeb...

30 wypowiedzi
ostatnia 18.04.2018
zobacz więcej na forum