08.05.2013

Klienci boją się płacić przez internet

Transakcje w sieci uchodzą za coraz mniej bezpieczne. Mimo to liczba użytkowników internetowych kont rośnie.

Jak wynika z badania Nowoczesne Usługi Bankowe 2013 przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia. W ciągu ostatniego roku najbardziej spadło zaufanie do płatności kartą za zakupy on-line. Trend słabnącego zaufania dotyczy jednak wszystkich form płatności w sieci.

Wyniki badania ARC Rynek i Opinia - zaufanie do płatności internetowych Fot. ARC Rynek i Opinia

Ocena poziomu bezpieczeństwa transakcji internetowych (skala od 1 do 7, przy czym 1 oznacza zdecydowanie niebezpieczne, zaś 7 – zdecydowanie bezpieczne). Źródło: ARC Rynek i Opinia

- Spadający poziom zaufania do bezpieczeństwa transakcji internetowych może być wynikiem rosnącej liczby oszustw w internecie. Jak donoszą wyniki badań międzynarodowych na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, liczba przestępstw w internecie rośnie, co może bezpośrednio przekładać się na poczucie bezpieczeństwa internautów, również w zakresie płatności – mówi Agnieszka Doktorska z ARC Rynek i Opinia. - Generalnie, im więcej spraw załatwiamy on-line tym większe prawdopodobieństwo, że możemy zostać oszukani. Jednocześnie nasze badania pokazują, że bankowość internetowa cieszy się coraz większą popularnością – w ciągu ostatniego roku o 10 pkt proc. wzrosła liczba osób, które logują się do konta codziennie. Tak więc mimo istniejących obaw, internauci chętnie korzystają z usług finansowych on-line.

Badanie Nowoczesne Usługi Bankowe 2013 zostało przeprowadzone w dniach 22 marca - 4 kwietnia 2013 metodą wywiadów internetowych (CAWI) wśród osób posiadających konto z dostępem przez internet. Wykorzystano ogólnopolską i reprezentatywną próbę Internautów korzystających z bankowości internetowej.

(gum)