24.07.2013

Spółka za złotówkę

Rząd szykuje zmiany, dzięki którym założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie tańsze.

Do tej pory założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (najpopularniejszej w Polsce formy spółki) wymagało kapitału w wysokości przynajmniej 5 tys. zł. To nie wspólnicy, lecz spółka odpowiadała za zobowiązania wobec wierzycieli. Górną kwotę tej odpowiedzialności wyznaczał wkład własny wspólników.

Uścisk dłoni.

Pod koniec 2011 r. w Polsce zarejestrowanych było blisko 269 tys. spółek z o.o.

Zmiany mają obowiązywać od 2015 roku. Zgodnie z koncepcją Ministerstwa Sprawiedliwości limit ten zostanie ograniczony do 1 zł. Na dodatek planowane jest wprowadzenie nowego rodzaju spółki, tzw. bezkapitałowej. Jej wspólnicy mogą decydować o wysokości wkładu i udziałach samodzielnie, ale jednocześni e muszą zaakceptować wyższą niż dotychczas odpowiedzialność. Jeśli bowiem ich biznes upadnie, a sąd uzna, że stało się tak z powodu ich nierzetelności – odpowiedzą również własnym majątkiem.

Eksperci w ocenie rządowych planów są podzieleni. Część z nich wskazuje na pozytywy w postaci większej swobody w inwestowaniu w spółki. Głosy krytyczne wyrażają zaś obawy, że obniżenie progu odpowiedzialności obniży bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Przeczytaj, jak wybrać najlepszą formę prawną działalności dla swojej firmy.

(gum)