Nadchodzi era talentu

Najistotniejszym trendem w zarządzaniu zasobami ludzkimi na świecie jest zmiana modelu przywódcy organizacji (na świecie wskazało go 61 proc. ankietowanych, w Polsce było to 56 proc.).
Środa
11.09.2013
Niebawem etatowy menadżer będzie już tylko wspomnieniem, bo jego miejsce zajmą "przywódcy do zadań specjalnych".
 

Zdaniem badaczy z Deloitte czeka nas koniec ery etatu, a kluczem do sukcesu ma być elastyczność pracodawców i pracowników. Firma przeprowadziła w 59 krajach badania dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Na ich podstawie powstał raport „Trendy HR 2013 – elastyczność i zmiana horyzontów”.

- Nasz raport pokazuje, że firmy na całym świecie muszą szybciej i lepiej przystosowywać się do nowych, zmiennych warunków ekonomicznych. Stąd baczniejsza uwaga zwrócona jest na pracowników, ich potrzeby i rozwój, bo to gwarantuje sukces na bardzo konkurencyjnym rynku. Umiejętność przewidywania trendów pomaga w dostosowywaniu się do zmian. Dotyczy to również obszaru HR – mówi Małgorzata Wnęk–Kolaska, starszy menedżer Deloitte, lider zespołu doradztwa w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim.

Superbohater idzie do lamusa

Najistotniejszym trendem w zarządzaniu zasobami ludzkimi na świecie jest zmiana modelu przywódcy organizacji. Nie jest to już przywódca „superbohater”, który potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, bo ktoś taki zwyczajnie nie istnieje. Teraz firmy potrzebują różnych liderów na różne okazje. Dlatego specjaliści z Deloitte radzą, żeby zamiast tworzyć armię identycznych superliderów, trzeba stworzyć zespół przywódców, którzy mają odmienne umiejętności, doświadczenia i style pracy. Co więcej, doradcy Deloitte twierdzą, że konflikty mogą być twórcze i wspierać firmę na drodze innowacyjności. Konsekwencją unikania kreatywnych sporów może być hamowanie kreatywności i innowacyjności.

Bój o rozwój talentów

Analitycy z Deloitte zwrócili uwagę na tendencję do nieustannego rozwoju i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Organizacje zaczynają rozumieć, że trzeba znaleźć liderów wewnątrz firmy i to właśnie w jej obrębie rozwijać posiadane talenty.
- Gdy odchodzi utalentowany pracownik, to firma traci dwu- lub trzykrotność jego rocznego wynagrodzenia mierzonego w postaci utraty kapitału intelektualnego, relacji z klientami oraz jego produktywności i doświadczenia. Do tego dochodzą jeszcze koszty znalezienia następcymówi Małgorzata Wnęk-Kolaska.

Dlatego firmy coraz częściej prowadzą wewnętrzne procesy rekrutacji i poszukują pracowników, którzy mogą rozwijać swoje umiejętności w nowych dziedzinach. W obsadzaniu stanowisk pod uwagę brana jest również wiedza i umiejętności pracownika, które nie są wykorzystywane w pracy na obecnej pozycji.

Zmierzch ery etatu

Zdaniem analityków z Deloitte, przyszłością jest otwarta gospodarka talentów, czyli rynek otwartego dostępu do kompetencji. Oznacza to, że organizacje będą w coraz większym stopniu opierać się na osobach, które mają unikalne i wysokiej jakości kompetencje, specjalistyczną wiedzę lub doświadczenie, które są potrzebne do wykonania konkretnego zadania, ale nie są wskazaniem do zatrudnienia na stałe.

- Można powiedzieć, że czeka nas zmierzch ery etatu i narodziny ery talentów. Jak pokazuje badanie, między firmami trwa walka o utalentowanych pracowników – dlatego mogą oni stawiać warunki i przebierać w ofertach pracy. A dla utalentowanych i wysoko oceniających swoją wartość osób często nie wynagrodzenie stanowi główny czynnik motywujący, lecz możliwość rozwoju, elastyczne warunki pracy i współpraca z doświadczonymi, zdolnymi przywódcami – mówi Natalia Pisarek, starszy konsultant Deloitte w zespole doradztwa w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim.

(mak)


POPULARNE NA FORUM

Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Sklep zoologiczny

Co do samych sklepów zoologicznych to niewątpliwie jest ich bardzo dużo w sieci , ja jednak już od dawna korzystam z oferty tego https://www.krakvet.pl/ . Większość...

21 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018