04.10.2013

Polska firma się zmienia

Polscy przedsiębiorcy nie myślą wyłącznie o cięciu kosztów. Wielu z nich odważnie planuje wejście na rynki zagraniczne.

Badania przeprowadzone przez Oxford Economics na zlecenie SAP pokazują, że aż 81 proc. polskich firm zakończyło, jest w trakcie, bądź planuje w najbliższym czasie transformację biznesową. Zmiany mają na celu nie tylko podniesienie wydajności procesów biznesowych, czy innowacyjności produktów i usług, ale też przygotowanie firmy do wejścia na kolejne rynki (w ciągu trzech lat 51 proc. respondentów chce generować za granicą od 21 do 40 proc. przychodów). Prawie połowa ankietowanych (45 proc.) odpowiedziało, że integralną częścią transformacji biznesowej jest dla nich inwestycja w rozwiązania IT.

Polak przy drogowskazie. Fot. Paweł Kłudkiewicz

Polscy przedsiębiorcy nie myślą wyłącznie o cięciu kosztów i obronie pozycji na lokalnym rynku, ale są ekspansywni sukcesywnie poszerzając swoją działalność i wchodząc na kolejne rynki. W ciągu najbliższych trzech lat odsetek firm, które chcą działać na co najmniej sześciu zagranicznych rynkach wzrośnie z 27 do 48 proc.

- Rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, dlatego firmy, które będą potrafiły lepiej wykorzystać innowacje w IT do celów biznesowych będą w stanie skutecznie kontynuować ekspansję pomimo rosnącej konkurencji. Mam na myśli na przykład szersze wykorzystanie rozwiązań analitycznych w podejmowaniu decyzji, czy też budowę efektywniejszych procesów w oparciu o technologie mobilne, czy wreszcie koncentrację na podstawowej działalność poprzez wydzielenie wybranych procesów w postaci usług w chmurze – mówi Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska.

Polskie firmy dysponują wieloma atutami, które dają im dobrą pozycję wyjściową do podboju zagranicznych rynków. Jednym z najcenniejszych zasobów jest dobrze przygotowany i stosunkowo tani personel oraz kadra menedżerska. Do tego należy dodać jeszcze dobre wyposażenie firm oraz standaryzowanie i automatyzowanie procesów, które odbywa się przy udziale narzędzi IT. To właśnie inwestycje w nowe technologie, zdaniem ankietowanych, są warunkiem koniecznym przeprowadzenia transformacji biznesowej (57 proc.), umożliwiającym zmianę modelu biznesowego (60 proc.) oraz stabilny rozwój (64 proc.).

- Polski rynek jest niekiedy bardziej konkurencyjny niż rynki zagraniczne. Sukces poza naszymi granicami podnosi dodatkowo wartość marki produktów lub usług w oczach polskiego klienta. Jednocześnie działalność na kilku rynkach pozwala zwiększyć efekt skali – wyjaśnia Piotr Kaczmarek-Kurczak z Centrum Przedsiębiorczości przy Akademii Leona Koźmińskiego.

(mak)