W niedzielę nie pohandlujesz?

Badania przeprowadzone przez GfK Polonia mówią, że przeciętny mieszkaniec aglomeracji odwiedza galerie handlowe 42 razy w roku. Średnia długość wizyty wynosi 102 minuty.
Piątek
24.01.2014
Zwolnienia, spadek przychodów, a nawet recesja – takie skutki wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę wskazuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.
 

W Sejmie znajdują się właśnie dwa projekty ustaw, które miałyby ograniczyć handel w niedzielę. Już wiadomo, że nie będzie dalszych prac nad poselskim projektem zmian w Kodeksie Pracy, ale na rozpatrzenie czeka jeszcze projekt obywatelski, pod którym podpisało się ponad 114 tys. osób. Zmianom w Kodeksie pracy ostro sprzeciwiają się środowiska handlowców oraz przedstawiciele centrów handlowych.

- Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele lub ograniczenie czasu pracy centrów handlowych to przede wszystkim zagrożenie redukcjami ok 40 tys. miejsc pracy. Z przeprowadzonych przez nas analiz wynika, iż pracę straciliby głównie ludzie młodzi i uczący się oraz kobiety w wieku 25-55 lat, czyli grupy społeczne, którym byłoby niezmiernie trudno znaleźć alternatywne zatrudnienie w innych branżach - podkreśla Anna Szmeja-Kroplewska, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwracają uwagę, że zakaz handlu w niedzielę może mieć groźne skutki ekonomiczne.
- Nieodwracalne straty finansowe pojawią się nie tylko w handlu i u dostawców, ale również wśród firm z szeroko pojętej gamy branż usługowych pracujących zarówno dla sklepu, świadcząc zakontraktowaną obsługę obiektów, jak i dla klientów, np. gastronomia, rozrywka. W sposób oczywisty odbije się to na dochodach skarbu państwa. Zmiany mogą m.in. zmniejszyć o 1/7 popyt konsumpcyjny na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 56 proc. polskiego PKB, co może skutkować recesją– mówi Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHiD.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gfk Polonia przeciętny mieszkaniec aglomeracji odwiedza centra handlowe 42 razy w roku. Blisko 80 proc. badanych chodzi po zakupy w weekend, spośród nich niecałe 40 proc. na zakupy wybiera się w niedzielę.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018