27.01.2014

Więcej za mniej, 2 w cenie 1

Hasła marketingowe można wymyślać w nieskończoność. Część z nich zawsze się sprawdza.

Wyprzedaże grają w dzisiejszych czasach coraz ważniejszą rolę w handlu detalicznym. Duzi gracze wymagają obniżenia cen, przez co klienci korzystają na konkurencji cenowej. Nie każdą firmę stać na agresywną politykę cenową, ale istnieją także tańsze sposoby na przyciągnięcie klientów i pozyskanie ich lojalności.

Happy hours

Powszechnie znane z gastronomii. Dlaczego nie spróbować ich w innych dziedzinach handlu detalicznego? W każdym sklepie bywają okresy spowolnienia w ciągu dnia lub tygodnia. Jednym ze sposobów przeciwdziałania "pustym przebiegom" jest organizowanie w tym czasie działań promocyjnych. Dlatego też zacznijmy od ograniczonej czasowo akcji, np. dwugodzinnej. Wyprzedaż może dotyczyć określonych produktów. Promuj swoje happy hours w sieci: Facebook, newsletter, strona www oraz na witrynie. Być może nie zarobisz na tej promocji dodatkowych pieniędzy, jednak lepsze to, niż płacenie personelowi sklepowemu kiedy nie ma klientów.

Promocja dla klientów w sklepie Neonet.

Jeśli dysponujecie oprogramowaniem śledzącym zakupy klientów, możecie dostosować poziom rabatu do rangi klienta.

Promocja uzależniona od pogody

Kiedy pogoda się pogarsza, ruch w sklepach maleje w sposób naturalny. Może właśnie wtedy warto wprowadzić zniżki? Rossmann i IKEA swego czasu dawali rabaty na parasole. Warto pomyśleć nad rabatem, na przykład na kalosze, kiedy prowadzimy sklep obuwniczy lub dać 10 proc. rabatu na aromatyczną kawę, która rozgrzeje podczas śnieżycy. Śledź prognozę pogody, aby wiedzieć kiedy przygotować taką ofertę. Oznacz witrynę i działaj!

Urodziny klienta

Ten pomysł jest wykorzystywany przez wielu detalistów. Stosuje go wiele pizzerii i sklepów, które zbierają dane o klientach w ramach programów lojalnościowych. Symboliczny upominek lub upust umilają każde urodziny.

Więcej za mniej

Hasło rodem z kampanii reklamowej, ale ma sens! Ilością można dobrze grać dobierając odpowiednio obniżone ceny. Mechanizm promocji cenowej jest zawarty w jej nazwie. Jeśli kupisz dużo towaru, zapłacisz niższą cenę. To do ciebie należy decyzja przy jakiej liczbie produktów dasz rabat. Warto pamiętać o tym, by była to osiągalna miara.

2 w cenie 1

Tę promocję stosują restauracje, miejsca rozrywki. Detaliści również lubią tą promocję i jej odmiany: kolejny produkt za 1 grosz. To bardzo kusząca opcja dla klientów, więc osiągnięcie sukcesu jest wysoce prawdopodobne. Należy jednak uważać przy doborze produktów objętych promocją. Muszą one pozwolić na osiągnięcie zysku przy każdym zakupie.

Dominika Maciejak, trener biznesu, autorka bloga Skillpoint.com.pl

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0