Urząd skarbowy kontroluje VAT

Po kontroli podatkowej zostaje sporządzony protokół i od tego czasu przedsiębiorca ma 14 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag i wyjaśnień.
Niedziela
02.03.2014
Wyjaśniamy kiedy spodziewać się kontroli, jaki ma przebieg i na co urząd skarbowy zwraca największą uwagę.
 

Polscy przedsiębiorcy nie mają łatwo – prowadząc firmę muszą sobie radzić ze skomplikowaną biurokracją i rozmaitymi przepisami, a także liczyć się z możliwością kontroli ze strony wielu urzędów. Najczęstszą kontrolą są „czynności sprawdzające” przed wypłaceniem nadwyżki podatku naliczonego. Podpowiadamy jaki jest zakres kontroli VAT, a także jakie błędy najczęściej popełniają polscy przedsiębiorcy.

Przyczyny kontroli

„Czynności sprawdzające” w zakresie podatku VAT to nic innego jak sprawdzenie czy przedsiębiorca prowadząc firmę stosuje się do przepisów prawa podatkowego. Jedną z najczęstszych przyczyn wszczęcia kontroli podatkowej jest wykazywanie przez przedsiębiorcę dużo większych niż zazwyczaj kwot podatku do zwrotu, szczególnie w przyśpieszonym terminie. Inną równie częstą przyczyną jest też wykazywanie dużych zakupów środków trwałych i żądanie bezpośredniego zwrotu znacznych kwot. Urząd skarbowy może zainteresować się daną firmą także wtedy, gdy podatnik deklaruje nadzwyczaj wysoki podatek naliczony i małą sprzedaż, albo gdy wykazuje duże kwoty transakcji wewnątrzwspólnotowych. Warto pamiętać, że kontrolerzy mogą zechcieć sprawdzić również czy podatnik wywiązuje się z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Składanie wielu korekt deklaracji również jest jedną z przyczyn kontroli.

Przebieg kontroli

Nie zawsze kontrola podatkowa jest przeprowadzana bezpośrednio w siedzibie kontrolowanej firmy - w niektórych przypadkach przeprowadza się ją w urzędzie skarbowym. Do typowych czynności urzędu skarbowego należą sprawdzenie zgodności kwot ujętych w deklaracji z zapisami w rejestrach VAT oraz weryfikacja zgodności zapisów w rejestrach VAT z dokumentami źródłowymi, czyli fakturami. Sprawdza się również faktury pod względem spełnienia wymogów formalnych.

Przedsiębiorca może spodziewać się także tego, że kontroler zechce upewnić się co do prawidłowego dokumentowania zmniejszenia obrotu, np. zwrotu towaru przez osobę fizyczną – a zatem czy przedsiębiorca posiada oryginał paragonu, kartę gwarancyjną, protokół uznania reklamacji lub potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (firmę).

Do innych częstych działań urzędu skarbowego zalicza się sprawdzenie prawidłowości stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, kontrolę stosowania właściwych stawek podatkowych i weryfikację tego czy moment powstania obowiązku podatkowego - np. zaliczki - został prawidłowo określony. Po kontroli podatkowej zostaje sporządzony protokół i od tego czasu przedsiębiorca ma 14 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag i wyjaśnień.

Najczęstsze błędy w rozliczaniu podatku VAT

Najczęściej popełniane przez przedsiębiorców błędy to przedwcześnie odliczany podatek, naliczony przy nabyciu towarów i usług, w stosunku do których prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Urząd skarbowy często zgłasza też zastrzeżenia odnośnie odliczenia przez firmę podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz odliczenia podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych od samochodów osobowych. Kolejny „popularny” błąd na jaki polecamy zwrócić uwagę to błędne odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych. Równie często przedsiębiorcy mylą się przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu zakupu usług noclegowych i gastronomicznych.

Mobilna myjnia parowa w akcji.
Mała księgowość internetowa ifirma.pl

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018