Kto się boi e-faktury?

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w ciągu sześciu najbliższych lat przedsiębiorcy w całej Unii powinni sukcesywnie rezygnować z papierowych faktur na rzecz faktur elektronicznych.
Środa
26.02.2014
Do końca 2020 roku elektroniczna faktura ma być główną metodą fakturowania w Europie.
 

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w ciągu sześciu najbliższych lat przedsiębiorcy w całej Unii powinni sukcesywnie rezygnować z papierowych faktur na rzecz faktur elektronicznych. W Polsce może być z tym problem, bo chociaż wiemy czym jest e-faktura, to jakoś nie potrafimy docenić jej zalet.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Koalicji „Wybieram e-faktury”, Polacy do tematu faktur elektronicznych podchodzą niechętnie. Prawie połowa badanych deklaruje, że woli mieć wszystkie dokumenty na papierze. Jedna trzecia natomiast skarży się, że ma problemy z odczytywaniem faktur. Polacy obawiają się także, że korzystając z dokumentów księgowych w formie elektronicznej nie będą pamiętać o swoich zobowiązaniach (28 proc.). W tej grupie dominują głównie osoby młode: 38 proc. respondentów poniżej 34 roku życia oraz 31,5 proc. respondentów w wieku 35-54 lata.

- Wdrażanie systemu fakturowania elektronicznego w Polsce przebiega powoli. Już od kilku lat jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o udział faktur elektronicznych w fakturowaniu ogółem. Zaledwie 10 procent wystawianych dokumentów w Polsce to faktury elektroniczne, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 90 proc. Polska musi dogonić pod tym względem inne państwa europejskie. Jednak żeby się tak stało oprócz precyzyjnych przepisów prawnych potrzebna jest edukacja społeczeństwa na temat korzyści wynikających ze stosowania e-faktur – mówi Przemysław Pruszyński, ekspert z dep. prawnego Konfederacji Lewiatan.

Tymczasem e-faktura jest tak samo ważna, jak faktura papierowa. Może być przechowywana na dedykowanym portalu internetowym, na dysku komputera, albo w pamięci przenośnej. Faktura musi być zapisana w formacie, który będzie można odczytać przez przedstawicieli Urzędu Skarbowego. Badania TNS OBOP pokazują, że ponad połowa użytkowników elektronicznych faktur jako ich główną zaletę podaje możliwość otrzymywania i opłacania faktur przez internet. Ważny jest też krótszy czas otrzymania faktury oraz aspekty ekologiczne – oszczędność papieru, czy energii elektrycznej.

(mak)


POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

84 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

84 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Sklep zoologiczny

Co do samych sklepów zoologicznych to niewątpliwie jest ich bardzo dużo w sieci , ja jednak już od dawna korzystam z oferty tego https://www.krakvet.pl/ . Większość...

21 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Co się dzieje w przypadku gdy kursy bhp się nie odbędą? Wydaje mi się, że wtedy kary są bardzo wysokie.

22 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Finansowanie reklamy we franczyzie

Podstawowym źródłem finansowania działań marketingowych we franczyzie są środki pieniężne zebrane z wpłat na wspólny fundusz przeznaczony na ten cel. Jednakże w...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

84 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018