03.06.2002

Mniej biurokracji w sądach

1 lipca w sądach pojawią się nowe formularze pism procesowych

Ministerstwo Sprawiedliwości posiada już gotowe projekty. Udało się także przygotować druki, o których większość zapytanych mówi krótko: są dużo lepsze od dzisiejszych. Termin 1 lipca musi zostać dotrzymany, ponieważ Trybunał Konstytucyjny, który zajmował się sprawą formularzy, uznał mówiące o nich rozporządzenie za sprzeczne z ustawą zasadniczą. W związku z tym straci ono ważność 30 czerwca.

Projekt nowego rozporządzenia wraz z wzorami formularzy jest już gotowy. Na pierwszy rzut oka widać, że są cieńsze (zamiast siedmiu liczą teraz cztery strony), mniejsze (nie przypominają PIT-ów) i pisane bardziej zrozumiałym językiem. Jest dużo mniej rubryk, a pouczenia znajdują się pod każdą z nich.

Nowe formularze będą dostępne za darmo we wszystkich sądach rejonowych i ich wydziałach zamiejscowych oraz w sądach okręgowych. Będzie je można także ściągnąć z Internetu. Formularze mogą też udostępniać zarządy gmin. Jeśli chcą robić to odpłatnie, to z zastrzeżeniem, by jedna strona nie kosztowała więcej niż 25 gr.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0