Na wyprzedażach zyskują sprzedawcy i klienci

Według badania ARC Rynek i Opinia wiedzę o promocjach czerpiemy zwykle z internetu. Chyba, że chodzi o produkty pierwszej potrzeby, wtedy częściej korzystamy z gazetek promocyjnych.
Piątek
02.01.2015
Niektórzy czekają na nie z większym utęsknieniem niż na pierwszą gwiazdkę w Wigilię. Część klientów wyda wtedy ponad tysiąc złotych.
 

Trwają zimowe wyprzedaże. Dla klientów to dobry moment na zakupy w dużo niższej cenie, dla właścicieli sklepów szansa na pozbycie się gorzej rotujących towarów, ale nie ukrywajmy także na zysk. To wszystko mimo zniżek sięgających nawet 70 proc. Wszystko zależy od marży nałożonej na towar przed wyprzedażą oraz skutecznego marketingu. Jak wynika z sondy Silesia City Center przeprowadzonej w połowie grudnia na grupie 500 osób w tym roku 74 proc. Polaków robiących zakupy w centrach handlowych wybiera się na zimowe wyprzedaże. To o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

- Wyprzedaże zaczynają się co roku coraz wcześniej i z wyższym procentem, trwają także o wiele krócej niż jeszcze 3-4 lata temu, są za to intensywniejsze i bardziej dynamiczne - mówi Piotr Gajda, dyrektor Silesia City Center. - W tym roku aż 41 proc. robiących zakupy w galeriach handlowych przeznaczy na nie od 200 do 400 zł. 20 proc. będzie chciało zmieścić się w przedziale od 100 do 200 zł. Rekordziści sięgną do portfela głębiej, 7 proc. deklaruje,  że wyda więcej niż 1000 zł - wynika z sondy.

Co będziemy w tym roku kupować? 89 proc. wybierze się po ubrania, 64 proc. po buty lub dodatki, a 38 proc. kupi wyposażenie do mieszania lub domu. Na wyprzedażach poszukamy także kosmetyków (32 proc.) i sprzętu sportowego (21 proc.). Na liście wyprzedażowych zdobyczy znajdą się także książki oraz sprzęt elektroniczny. - Nieraz rezygnujemy nawet z określonych zakupów w okresie przedświątecznym, na rzecz zakupów na wyprzedażach, które zaraz po święta „wskakują” w handlowy kalendarz - dodaje Piotr Gajda.

Reklama(cje)

Zarówno właściciele sklepów jak i klienci powinni zapoznać się z zasadami dotyczącymi uwzględniania ewentualnych reklamacji towarów kupionych w ramach wyprzedaży. W przypadku wadliwego produktu, tak samo jak w przypadku towaru kupionego po normalnej cenie, każdy może złożyć reklamację u sprzedawcy w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później po dwóch miesięcach od wykrycia wady. Konieczne będzie okazanie paragonu. Konsument kupując przeceniony produkt, ma tyle samo praw, co w przypadku zakupu po cenie regularnej. Jeżeli wartość zapłacona przy kasie jest wyższa niż cena podana na półce, a klient zauważył różnicę, powinien żądać zwrotu pieniędzy, które nadpłacił. Mamy prawo kupić towar po cenie, która widnieje na półce. Zgodnie z prawem, sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć produktu, który nie jest wadliwy – zależy to tylko od jego dobrej woli. Jeżeli sprzedawca zapewnił klienta o możliwości oddania produktu w wyznaczonym terminie, warto udać się z nim do sklepu. Sklep może również zastrzec warunki dokonania zamiany na inny produkt, np. pod warunkiem dostarczenia pudełka czy kompletu metek.

Większość sprzedawców informuje o wyprzedaży wywieszając na witrynach plakaty z wartością obniżki: 30, 50 lub 70 proc. Jednak taka procentowa forma zachęty działa coraz słabiej, bo klienci traktują ją jako zwykłe ogłoszenie marketingowe. Skuteczniejsze może się okazać zaoferowanie bonu o wartości 20 zł za dokonanie zakupów powyżej 200 zł. Klient widzi konkretną wartośc wyrażoną kwotowo, a przy tym ta forma promocji jest stosunkowo tania. Upust wynosi bowiem zaledwie 10 proc. Aby obniżka była skuteczna, wielu sprzedawców tuż przed jej zastosowaniem podnosi cenę taniejącego produktu. Zwiększając jego wartość na przykład o 20 proc., może potem pochwalić się 40-proc. spadkiem. Podczas wyprzedaży w najlepszych miejscach powinny znaleźć się właśnie przecenione towary, tak aby mogły być szybko dostrzeżone. Pozostałe można ułożyć gdzie indziej. Klienci i tak po nie sięgną, gdy będą zadowoleni z zakupów, dzięki którym udało im się zaoszczędzić. (dw)

 


POPULARNE NA FORUM

Ubrania bez komentarza

Thank you for another great article. The place else may anybody get that type of info in such an ideal method of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at...

9 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

Urządzając sklep odzieżowy musisz pamiętać, że bardzo ważne jest oświetlenie, a szczególnie to na wystawie. W tej roli świetnie sprawdzą się halogeny.

23 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Wyposażenie ciucholandu

Te tematy to twardy orzech do zgryzienia, nie da się jednoznacznie niczego określić. Każdy przypadek będzie inny i w każdym co innego zagra pierwsze skrzypce ;)

5 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Wyposażenie ciucholandu

Chyba poruszę ten temat na swojej stronie wielorakietematy.pl bo sporo osób widzę że wciąż się boi podjąć działania. Warto zaczynać z własnymi działalnościami,...

5 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Wyposażenie ciucholandu

Portal znak-zapytania.pl też poruszył ostatnio tematy produkcyjne, sądzę że bez problemu znajdziesz ten felieton. Pozwoli ci to spojrzeć na cały pomysł chłodnym okiem...

5 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Wyposażenie ciucholandu

Ostatnio widziałam na chec-poznania-swiata.pl artykuł na temat właśnie sklepów odzieżowych, może przeczytanie go da ci odpowiedź na to pytanie. Ale wydaje mi się że...

5 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Skuteczna pomoc drogowa

At last, no more alpaca jokes. Well done! We are very proud of you bouncing balls game , red ball

2 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2018
Sprzedaż ubrań z PRIMARKA w Polsce

I lived in Ireland a couple of years prior Happy Bakrid Wishes. There is likewise PRIMARK just called PENNY'S. I purchased garments at that point and sold them on the Allegro....

10 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2018