Z angielskim za pan brat

Kraje z najlepszą znajomością języka angielskiego wśród kadr. Obok nazwy kraju podano średnią liczbę punktów uzyskanych w teście znajomości języka angielskiego Education First.
Sobota
28.02.2015
Polscy pracownicy firm i urzędów znają lepiej angielski od Niemców i Szwajcarów.
 

Polskie przedsiębiorstwa znalazły się w ścisłej czołówce firm posługujących się językiem angielskim. Tak przynajmniej wynika z  raportu Education First badającego poziom znajomości języka angielskiego w firmach z ponad 30 krajów. Polacy zajęli siódme miejsce, wyprzedzając m.in. Szwajcarię czy Niemcy, przed nami uplasowały się kraje skandynawskie oraz Holandia i Belgia. Badanie przeprowadzono w ponad 30 krajach na grupie ponad 105 tys. pracowników firm i instytucji rządowych.

Obecnie przyjmuje się, że język angielski jest językiem międzynarodowego biznesu. Jak pokazuje badanie JPMorganChase, w 2013 roku aż 61 proc. średnich przedsiębiorstw działało na międzynarodowych rynkach. Dwa lata wcześniej odsetek ten wynosił jedynie 43 proc. Naturalne jest, że przy takiej integracji wspólnym językiem jest angielski.

Badanie Education First EPIc pokazuje, że w skali świata pracownicy wielu firm nadal mają trudności z angielskim. Co ciekawe, w niemal połowie przebadanych krajów, znajomość języka angielskiego wśród kadry kierowniczej była gorsza niż wśród menedżerów i pracowników. Usługi z sektora technologicznego i profesjonalnego, takie jak doradztwo i inżynieria cechuje lepsza znajomość języka angielskiego niż usług skupionych na przemyśle krajowym, takich jak branża budowlana czy spożywcza. W badaniu zaskakująco słabo wypadła branża turystyczna.

Czemu Polacy tak dobrze wypadli w tym zestawieniu? Zmiany polityczne i społeczne w ciągu ostatnich 25 lat spowodowały masowe zainteresowanie nauką angielskiego. Według najnowszych danych polskiego oddziału Education First, ludzie pracujący w Polsce coraz częściej wykorzystują w tym celu swoje urlopy, wyjeżdżając za granicę na kursy językowe. Jak zauważa Piotr Majdan, Country Manager Education First w Polsce, powodów popularności angielskiego jest jednak więcej: Po przyłączeniu Polski do Unii Europejskiej, wielu naszych rodaków zdecydowało się na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii. Wielu z nich wróciło po jakimś czasie do Polski, zabierając ze sobą bezcenne na rynku pracy umiejętności językowe.

O zmianach w podejściu do nauczania opowiada Katarzyna Rojkowska, właścicielka sieci szkół Leader School, która powstała w 1997 roku.
- Od tego czasu dużo się zmieniło. Mamy coraz młodszych kursantów, co widać po średniej wieku w grupach. Mamy także coraz więcej grup, ale za to mniej licznych. Klienci uczestniczą w kursach ekskluzywnych, które są organizowane indywidualnie – tylko dla nich, albo dla dwóch osób. Wynika to m.in. z tego, że mają ograniczone możliwości czasowe, a także wybierają wąski zakres tematyczny zajęć.

Klienci nie kończą na nauce jednego języka
- Obserwuję, że uczestnicy kursów, po tym jak opanują jeden język obcy, uczą się kolejnych. Wymagający, otwarty rynek edukacyjny zweryfikował podejście szkół językowych do klienta, co widać chociażby obserwując rozwój niektórych sieci i marek oraz zastój a nawet likwidację innych. W latach 90., kiedy rozpoczęła się wzmożona zagraniczna mobilność Polaków związana z realizacją projektów międzynarodowych wzrosła świadomość rodziców oraz dzieci i młodzieży dotycząca konieczności posługiwania się językiem angielskim w celach komunikacyjnych a także zawodowych. Uczono języków - wszystkich i wszędzie. Brakowało kompleksowych metod, podręczników, pomocy dydaktycznych. Początek lat 2000 oraz rozpoczęcie finansowania szkoleń językowych z budżetu Komisji Europejskiej spowodowało ogromne zainteresowanie bezpłatną nauką języka angielskiego. Powstawały liczne ośrodki uczące języka angielskiego za unijne pieniądze bez uprzedniego przygotowania metodycznego. Jednak już pod koniec minionego okresu programowania uczestnicy kursów językowych stali się bardziej wymagający. W zalewie propozycji podjęcia nauki zaczęto wyszukiwać perełek, kursów dających gwarancję skuteczności i sukcesu - dodaje Katarzyna Rojkowska.


POPULARNE NA FORUM

Online Assignment Help Australia

As you are in Austrilai, Prime assignment write my assignment for me is a well known service for students in america.

2 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Write My Essay Cheap

We provide high quality Marketing write my essay cheap Help and Marketing Help at very affordable prices. Simply fill in your order form to get the best essay Help Online...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Biuro tłumaczeń - tłumaczenia techniczne

Cześć, znacie może jakieś biuro tłumaczeń ruda śląska która oferuje tłumaczenia techniczne najlepiej żebym mógł podejść z dokumentacją, bo potrzebuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Marketing Assignment Help

We offer high quality Marketing Assignment Help and Marketing Project Help at very affordable prices. Get the best grades with our Marketing Assignment Writing Service.

1 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Online Assignment Help Australia

Simply fill in your order form to get the best Assignment Help Online services. Our 24/7 support team help with Online Assignment Help Australia queries.

2 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Przedszkole czeka na start

hire Mass Texting service online distribution is very important for me and yours business to promote! Well the information must continue. Thank you so much to providing this...

5 wypowiedzi
ostatnia 06.07.2018
Franczyza British School

Polecam zapoznać się z artykułem na temat franchisingu z organami zagranicznymi http://vademecumzarzadzania.pl/firma/lqa/

7 wypowiedzi
ostatnia 05.07.2018
Szkolenia prezentacje biznesowe

Numerous understudies of UK don't have much information to take help and compose expositions. dissertation writing service

3 wypowiedzi
ostatnia 29.06.2018