Shadow Internet, Dark Net czy Deeb Web – to określenia warstwy Internetu, do której dostęp gwarantuje jedynie instalacja odpowiedniego oprogramowania, którego pozyskanie i konfiguracja nie nastręczy problemu nikomu.
Czwartek
30.04.2015
Internet posiada swoje ciemne zakamarki, o czym wie zapewne większość jego użytkowników. Niewielu ma jednak świadomość o istnieniu najciemniejszego z ciemnych miejsc Internetu – sieci TOR.
 

To miejsce, w którym poza „standardowymi” treściami znajdziemy również instrukcje wykonania bomby czy pozbycia się ciała, a także treści pedofilskie czy pokazy znęcania się, a nawet morderstwa na żywo. Czy ciemna strona Internetu ma także swoje jasne oblicze?

Shadow Internet, Dark Net czy Deeb Web – to określenia warstwy Internetu, do której dostęp gwarantuje jedynie instalacja odpowiedniego oprogramowania, którego pozyskanie i konfiguracja nie nastręczy problemu nikomu, kto kiedykolwiek wcześniej pobierał, instalował, a także zmieniał ustawienia innego oprogramowania.

Sieć TOR

Shadow Internet jest niejako rozszerzeniem standardowego Internetu, tj. użytkownik posiada dostęp do wszystkich treści „zwykłego” Internetu, a także stron i forów niedostępnych dla osób odwiedzających Clear Net. Sieć TOR (ang. The Onion Router), z której obecnie w skali dnia korzysta około 2,5 miliona mieszkańców globu, powstawała z myślą o jej wykorzystaniu przez amerykańską Marynarkę Wojenną. W 2004 r. projekt U.S. Naval Research Laboratory (Laboratorium Badawcze Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) był jednak finansowany już przez Electronic Frontier Foundation  (pozarządowa organizacja walcząca o wolności obywatelskie), a obecnie jest on nadzorowany przez specjalną organizację non-pofit Tor Projekt.

Dark Net

TOR wykorzystuje trasowanie cebulowe trzeciej generacji, tj. chroni przed analizą ruchu, a w konsekwencji oferuje jego użytkownikom właściwie całkowitą anonimowość w sieci. Ta, zarówno w odniesieniu do IP użytkownika czy jego lokalizacji, uzyskiwana jest poprzez transferowanie połączenia przez wiele routerów, co w praktyce uniemożliwia wyśledzenie połączenia początkowego.

To właśnie anonimowość była fundamentem powstania TOR, jednak największa zaleta sieci stała się także jej największym przekleństwem. TOR stał się bowiem mekką różnej maści kryminalistów i zwyrodnialców. Bez problemu można za jego pośrednictwem nabyć „lewe” dokumenty, dane osobowe czy narkotyki, a także zaznajomić się z obszerną instrukcją konstrukcji bomby domowej roboty. Całkowita anonimowość przyciąga także np. grona pedofilów, a nawet katów.

Ta jaśniejsza strona

Będąc obywatelami demokratycznego świata przyzwyczailiśmy się już do pełni oddanych nam swobód obywatelskich, dlatego większego wysiłku wymaga od nas wyobrażenie sobie, że wykorzystanie sieci TOR może być narzędziem zwiększającym bezpieczeństwo choćby chińskich, koreańskich czy rosyjskich opozycjonistów i działaczy społecznych, a także jedyną platformą, na której demaskowane mogą być nieprawidłowości władz czy po prostu publikowana ich krytyka. To właśnie jaśniejsze oblicze sieci TOR, która staje się platformą tak cennej i niestety niedocenianej wolności słowa.

Monika Lorenc, Smart MBC
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Skarbiec.biz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Reklama w social media

Jeśli podobają ci się projekty agencji i macie ze sobą dobry kontakt, to nie widzę przeciwwskazań by rozpocząć współpracę. My znaleźliśmy swoją agencję do...

5 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tłumacz dla biznesu na Śląsku

A programy w stylu memoQ integration? Korzystał ktoś w pracy? https://knowledgebase.xtrf.eu/display/XTRFHelp/memoQ+Integration

2 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

My ostatnio w firmie postawiliśmy na plakaty reklamowe i była to bardzo dobra decyzja. Efekt robił wrażenie i same plakaty zostały wydrukowane z największą...

234 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

My ostatnio w firmie postawiliśmy na plakaty reklamowe i była to bardzo dobra decyzja. Efekt robił wrażenie i same plakaty zostały wydrukowane z największą...

234 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Windykacja we franczyzie

Great topic and franchising are based on a marketing concept which can be adopted by an organization as a strategy for business expansion. Topcelebs Jackets

7 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Sale na konferencje i spotkania

Cześć, jeśli organizujecie konferencje albo jakieś spotkania to dobrą opcją jest wynajęcie sali na konferencje szczecin albo spotkania biznesowe żeby to było...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Agencja marketingowa - czy warto?

Jeżeli chodzi o kompleksowy marketing internetowy to mogę polecić firmę www.semline.pl . Zajmują się optymalizacją oraz pozycjonowaniem sklepu, kampanią Adwords oraz...

6 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Tłumacz dla biznesu na Śląsku

Tłumaczenia bywają niezbędną częścią prowadzenia biznesu, warto z nich korzystać, by móc prowadzić interesy z kontrahentami z wielu krajów. Dlatego polecam...

2 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018