Shadow Internet, Dark Net czy Deeb Web – to określenia warstwy Internetu, do której dostęp gwarantuje jedynie instalacja odpowiedniego oprogramowania, którego pozyskanie i konfiguracja nie nastręczy problemu nikomu.
Czwartek
30.04.2015
Internet posiada swoje ciemne zakamarki, o czym wie zapewne większość jego użytkowników. Niewielu ma jednak świadomość o istnieniu najciemniejszego z ciemnych miejsc Internetu – sieci TOR.
 

To miejsce, w którym poza „standardowymi” treściami znajdziemy również instrukcje wykonania bomby czy pozbycia się ciała, a także treści pedofilskie czy pokazy znęcania się, a nawet morderstwa na żywo. Czy ciemna strona Internetu ma także swoje jasne oblicze?

Shadow Internet, Dark Net czy Deeb Web – to określenia warstwy Internetu, do której dostęp gwarantuje jedynie instalacja odpowiedniego oprogramowania, którego pozyskanie i konfiguracja nie nastręczy problemu nikomu, kto kiedykolwiek wcześniej pobierał, instalował, a także zmieniał ustawienia innego oprogramowania.

Sieć TOR

Shadow Internet jest niejako rozszerzeniem standardowego Internetu, tj. użytkownik posiada dostęp do wszystkich treści „zwykłego” Internetu, a także stron i forów niedostępnych dla osób odwiedzających Clear Net. Sieć TOR (ang. The Onion Router), z której obecnie w skali dnia korzysta około 2,5 miliona mieszkańców globu, powstawała z myślą o jej wykorzystaniu przez amerykańską Marynarkę Wojenną. W 2004 r. projekt U.S. Naval Research Laboratory (Laboratorium Badawcze Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) był jednak finansowany już przez Electronic Frontier Foundation  (pozarządowa organizacja walcząca o wolności obywatelskie), a obecnie jest on nadzorowany przez specjalną organizację non-pofit Tor Projekt.

Dark Net

TOR wykorzystuje trasowanie cebulowe trzeciej generacji, tj. chroni przed analizą ruchu, a w konsekwencji oferuje jego użytkownikom właściwie całkowitą anonimowość w sieci. Ta, zarówno w odniesieniu do IP użytkownika czy jego lokalizacji, uzyskiwana jest poprzez transferowanie połączenia przez wiele routerów, co w praktyce uniemożliwia wyśledzenie połączenia początkowego.

To właśnie anonimowość była fundamentem powstania TOR, jednak największa zaleta sieci stała się także jej największym przekleństwem. TOR stał się bowiem mekką różnej maści kryminalistów i zwyrodnialców. Bez problemu można za jego pośrednictwem nabyć „lewe” dokumenty, dane osobowe czy narkotyki, a także zaznajomić się z obszerną instrukcją konstrukcji bomby domowej roboty. Całkowita anonimowość przyciąga także np. grona pedofilów, a nawet katów.

Ta jaśniejsza strona

Będąc obywatelami demokratycznego świata przyzwyczailiśmy się już do pełni oddanych nam swobód obywatelskich, dlatego większego wysiłku wymaga od nas wyobrażenie sobie, że wykorzystanie sieci TOR może być narzędziem zwiększającym bezpieczeństwo choćby chińskich, koreańskich czy rosyjskich opozycjonistów i działaczy społecznych, a także jedyną platformą, na której demaskowane mogą być nieprawidłowości władz czy po prostu publikowana ich krytyka. To właśnie jaśniejsze oblicze sieci TOR, która staje się platformą tak cennej i niestety niedocenianej wolności słowa.

Monika Lorenc, Smart MBC
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Skarbiec.biz

POPULARNE NA FORUM

Imprezy integracyjne

Cześć, znalazłem firmę Raut która organizuje imprezy integracyjne dla firmy różnego porkoju od pikników po konferencje na prawdę warto właśnie sobie z socjalnych...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.09.2018
Jaki internet do firmy?

Kasia31 No niestety często jest tak, że te mobilne mają limit i nawet jak nie wzrastaja opłaty to zwalnia net do minimum. Kiedyś próbowałam i nawet maila nie mogłam...

8 wypowiedzi
ostatnia 30.08.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

Długopisy, kubki, to już przeżytek. Teraz lepiej postawić na coś co oryginalnego. Może np. power bank z logo firmy?

240 wypowiedzi
ostatnia 30.08.2018
Reklama w social media

Ja bardzo polecam pozycjnowanie bo dzięki niemu dotarłam do dużej liczby klientów ;) a pomogła mi w tym agencja z Wrocławia Proformat ;)

10 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

Myślę, że warto postawić na dobre, oryginalne teksty, odpowiednio zoptymalizowane pod SEO. Może warto też pomyśleć o prowadzeniu bloga.

188 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

Ja raz,że nie mam kompletnie czasu na to by to robić samemu. Dwa- wolałam zlecić pozycjonowanie swojej firmy , zaufanej agencji, która wczesniej dla mnie stworzyła...

188 wypowiedzi
ostatnia 26.08.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

Jeśli chcesz zamówić gadżety lub upominki reklamowe, a nie wiesz jakie będą najlepsze dla twojej branży, to skontaktuj się z firmą Lemach lemach.pl. Ich doświadczenie...

240 wypowiedzi
ostatnia 24.08.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

Moim zdaniem świetnym gadżetem reklamowym są kalendarze. Ogromny wybór z niesamowitymi możliwościami personalizacji znajdziesz na www.swiatkalendarzy.com

240 wypowiedzi
ostatnia 24.08.2018