Będzie niższa stawka CIT dla firm?

Projekt obniżenia podatków dotyczy podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.
Wtorek
21.06.2016
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przewiduje on obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników.
 

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych doprecyzowuje w obu ustawach katalog przypadków, w których dochód podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu przyjmuje się za uzyskany na terytorium Polski.

Projekt określa zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część – w wysokości wartości tego wkładu określonej w umowie lub podobnym dokumencie, nie mniejszej niż wartość rynkowa.

Ponadto przewiduje doprecyzowanie przepisów, dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej.

Pozostałe rozwiązania

Podatnicy niemający na terytorium Polski siedziby lub zarządu (nierezydenci) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych wyłącznie od dochodów uzyskanych na terytorium Polski. Chodzi o tzw. ograniczony obowiązek podatkowy, określony art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie konkretyzuje, co należy uznać za „dochód uzyskany na terytorium Polski”. Brak definicji pojęcia powoduje w praktyce szereg problemów, może prowadzić do niewykazywania na terytorium Polski dochodów przez nierezydentów np. w przypadku zbycia udziałów/akcji (ogółu praw i obowiązków) w polskiej spółce kapitałowej (osobowej), której majątek składa się w przeważającej części z nieruchomości, pomimo, iż prawo do opodatkowania tego rodzaju dochodu przyznawane jest Polsce na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Omawiany projekt wskazuje w katalogu mającym charakter otwarty przykładowych sytuacji, w których dochód nierezydenta uznaje się jednoznacznie za uzyskany na terytorium Polski dla celów ustalania ograniczonego obowiązku podatkowego.

Projekt uchyla ograniczenia zaliczania w koszty podatkowe wartości odpisów amortyzacyjnych od wartości wkładu nieprzekazanego na kapitał zakładowy spółki.

Projekt przewiduje ograniczenie możliwości stosowania stawki 15 proc. dla podatników rozpoczynających działalność, powstałej w wyniku szeregu operacji restrukturyzacyjnych. Będą oni mogli mieć możliwości stosowania preferencyjnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych – na zasadzie karencji - dopiero od trzeciego roku podatkowego, pod warunkiem, że zostanie zachowana reguła pozostawania w tym roku małym podatnikiem.

Kiedy niższa stawka?

Projekt określa sytuację podatników po dniu ogłoszenia ustawy, a przed dniem jej wejścia w życie, na skutek operacji restrukturyzacyjnych. Podatnicy ci stosowaliby stawkę podatku w wysokości 19 proc. w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r.

Projekt zawiera także przepisy przejściowe dla podatników, którzy dokonują amortyzacji składnika majątku nabytego w drodze otrzymanego wkładu niepieniężnego, przed dniem wejścia w życie ustawy. W myśl proponowanych zmian, odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się od tej części wartości wkładu niepieniężnego, która nie została przekazana na kapitał zakładowy.

Ponadto, jeżeli rok podatkowy podatnika, jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2017 r. i zakończy się po dniu 31 grudnia 2016 r., to podatnicy będą stosować do końca tego przyjętego przez siebie roku podatkowego dotychczasowe przepisy.

Omawiany projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie w większości 1 stycznia 2017 r.

Omawiany projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych trafi teraz pod obrady rządu.


Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych


Kancelaria Prawna Skarbiec

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023