Fiskus na tropie cwaniaków

Wyłączone spod stosowania klauzuli będą sprawy, w których korzyść podatkowa lub suma korzyści podatkowych nie przekracza w okresie rozliczeniowym 100 tys. zł.
Wtorek
19.07.2016
15 lipca 2016 weszła w życie ustawa wprowadzająca klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Co z niej wynika dla przedsiębiorców?
 

Klauzula stanowić ma narzędzie do walki z agresywną optymalizacją podatkową. Po jej wprowadzeniu władze podatkowe zyskają możliwość pominięcia skutków prawnych czynności dokonanej przez podatnika, jeżeli stwierdzą, że służyła ona przede wszystkim osiągnięciu korzyści podatkowej. Innymi słowy, jesli fiskus uzna, że np. pewne operacje finansowe nie były podyktowane kwestiami operacyjnymi, a jedynie chęcią zapłaty niższego podatku, to po prostu nie zostaną one uwzględnione przy naliczaniu zobowiązań. W ocenie ustawodawcy nowe prawo pozwoli rozróżnić, co jest legalną optymalizacją podatkową, a co stanowi działania sztuczne, które nie mogą być tolerowane.

Organem podatkowym uprawnionym do stosowania klauzuli jest minister finansów. W sprawach, w których uzna, że możliwe jest jej użycie, wszczynać będzie postępowania podatkowe lub przejmować do dalszego prowadzenia od innych organów. Co ważne dla małych przedsiębiorców, wyłączone spod stosowania klauzuli będą sprawy, w których korzyść podatkowa lub suma korzyści podatkowych nie przekracza w okresie rozliczeniowym 100 tys. zł. Spać spokojnie mogą też podatnicy, którzy uzyskali tzw. opinię zabezpieczającą. Wydaje ją Minister Finansów, ale trzeba dokładnie opisać dokonywaną czynność i wnieść opłatę za złożenie wniosku  20 tys. zł.

Klauzuli nie stosuje się też w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług oraz jeżeli zastosowanie innych przepisów prawa podatkowego pozwala na przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Minister finansów w trakcie prowadzonego postępowania, a podatnik w odwołaniu od wydanej decyzji, będą mogli zwrócić się do Rady ds. przeciwdziałania unikaniu opodatkowania o wydanie niewiążącej oceny zasadności zastosowania klauzuli. Rada stanowić ma niezależny panel ekspercki, w skład którego wejdą przedstawiciele Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości, szkół wyższych, NSA, KWRiST, RDS i KRDP.

Ustawa już spotyka się ze słowami krytyki. W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan jej wprowadzenie zwiększa ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej.
– Nieprecyzyjny, trudny w interpretacji przepis, w połączeniu z pozornymi instytucjami zabezpieczającymi podatników, spowodować może wiele sporów ministra finansów z przedsiębiorstwami – napisała w komunikacie organizacja.


POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment Help Online 

32 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

We are the best in Assignment Help Online.we have well educated experts. Students often feels issues in writing assignment, so to make students comfortable in assignment we...

32 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))

398 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))

398 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Mi w prowadzeniu firmy pomaga ten system https://ax-dynamics.com/pl/dynamics-365/enterprise-edition . W dużym stopniu wspomaga zarządzanie firmom.Potrafi również...

68 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Not keen you need to be very careful when you spray it as if you accidentally inhale any then it induces a coughing fit and burns...

32 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Things are very open and intensely clear explanation of issues. was truly information. Your website is very beneficial. Python Programming Homework Help

32 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Jak reklamować swój biznes lokalnie?

Zachęcam zgłosić się do profesjonalnej agencji reklamowej. Ja skorzystałam z TechMedia i jestem bardzo zadowolona. Firma indywidualnie dobiera rodzaj reklamy do potrzeb...

30 wypowiedzi
ostatnia 18.04.2018
zobacz więcej na forum