Mniejsze banki zastawiają sieci

Piątek
14.10.2005
Na rynku bankowym robi się coraz ciaśniej. Mniejsi gracze w szybkim tempie rozbudowują „pajęczynę” placówek i gonią największych.
 
Ekspansję zapowiadają m.in. Lukas Bank, Raiffeisen Bank, Dominet Bank. Strategie są różne. Dominet Bank tworzy sieć placówek agencyjnych i chce do 2007 roku uruchomić 130 takich punktów. Dodatkowo wzrośnie liczba oddziałow partnerskich: ze 114 do 200.

Standardowe oddziały otwiera Lukas Bank. Maciej Witucki, prezes banku, zapowiedział niedawno, że za dwa lata liczba placówek podwoi się i wzrośnie do 200-250. Z kolei Raiffeisen do czerwca przyszłego roku chce uruchomić 30 nowych punktów (obecnie bank ma 71 oddziałów).

Ambitne plany mają również i inni mali gracze. Getin Bank, który ma 114 oddziałów (w tym 21 Biur Kredytów Hipotecznych Dombanku), w najbliższych trzech miesiącach powiększy swój stan posiadania do 130 placówek. Swoją sieć rozwinie też dzięki akwizycjom. Niedawno Getin Holding kupił Wschodni Bank Cukrownictwa, który ma 30 oddziałów i przynajmniej część z nich ma być włączona do sieci Getin Banku.

W bankowej ekspansji coraz większą rolę odgrywają małe, mobilne punkty obsługi klienta, w dużych galeriach handlowych. Nowe placówki agencyjne Dominet Banku to tak naprawdę stoiska, które można przenosić oraz łączyć ze sobą, np. stanowisko kasowe i kredytowe.

Euro Bank oprócz klasycznych oddziałów (2–4-osobowe), otwiera niewielkie punkty w centrach handlowych i tzw. boksy (malutki oddział z bankomatem). BPH oprócz swoich oddziałów ma 275 placówek partnerskich, działających na zasadzie franczyzy, a docelowo miało być ich 600.

W pozyskiwaniu i obsłudze klientów banki wspierają też pośrednicy finansowi i multibrokerzy. Te kanały dystrybucji najsilniej wykorzystuje Getin Bank, który sprzedaje swoje kredyty przez Fiolet, Unilink, QS PDK, CLS.

Według ekspertów za kilka lat połowa kredytów bankowych będzie sprzedawana przez pośredników, dziś tą drogą przechodzi 15 proc. kredytów hipotecznych.

Więcej: Monika Krześniak, Gazeta Prawna, "Gospodarka", 14-16 października 2005.
Gazeta Prawna
/2/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Bank dla rodziny, biznes dla franczyzobiorcy

Szanowny Panie, jak każda franczyza na rynku Nest Bank wymaga przygotowania Placówki zgodnie z wizualizacją Banku. Powierzchnia lokalu powinna mieć około 35 m2 z...

9 wypowiedzi
ostatnia 22.01.2019
Ściąganie należności za niezapłacone faktury

Kiedyś korzystałam z tej kancelarii: http://www.kancelariamlynska.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Ściąganie należności za niezapłacone faktury

Warto skorzystać z pomocy adwokata lub komornika.

6 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Co przed założeniem firmy?

To prawda studia nie są potrzebne, ważne żeby znać się na tym, co się robi. Ewentualnie otaczać się ludźmi, którzy mogą nam w czymś pomóc. Moja branża to pomoc ...

39 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Ranking kantorów online

Ja też mam konto i korzystam z giełdywalut - zdecydowanie najlepiej mi się sprawdza. a do tego ma zabezpieczenia jak w bankowości elektronicznej: szyfrowane łącze SSL...

29 wypowiedzi
ostatnia 01.01.2019
Co przed założeniem firmy?

Przed założeniem własnej działalności najlepiej skonsultować z dobrym prawnikiem, który pomoże załatwić wszystkie formalności, tak, żeby się później nie...

39 wypowiedzi
ostatnia 31.12.2018
Bank dla rodziny, biznes dla franczyzobiorcy

Jakie są wymagania wobec lokalu przy franczyzie Nest Banku (powierzchnia, ilość stanowisk etc)?

9 wypowiedzi
ostatnia 15.12.2018
Obawy odnośnie zmian

Pod koniec stycznia tego roku weszła w życie dyrektywa unijna PSD2. Dotyczyła ona zmian na rynku finansowym. Czy mieliście lub nadal macie jakieś obawy odnośnie tych...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.11.2018