Przypowieść o słoniu i ślepcach

Sebastian Ciszewski, pedagog, trener i coach w Brando Group
Poniedziałek
27.10.2014
Słoń symbolizuje mądrość, gruboskórność, wytrzymałość, ale i skromność. Zaprośmy go budowania kompetencji pracy zespołowej.
 

Pewnego dnia czterech ślepców spotkało słonia. Postanowili poznać go z bliska. Słyszeli wprawdzie już wcześniej, że słonie istnieją, ale słyszeć, a dotknąć, to nie to samo. Pierwszy ze ślepców trzymając słonia za nogę, rzecze do pozostałych:
– Hmm, słonie są jak pnie drzew: chropowate, okrągłe, wysokie...
– Nie zgodzę się. Słonie raczej są jak skały: twarde i ogromne – drugi ze ślepców obmacywał bok słonia i nabitego wcześniej guza na czole.
Trzeci ślepiec zamruczał, trzymając słonia za trąbę:
– Słonie, jeśli mogę się wtrącić, bardziej podobne są do węży niż skał czy drzew.
– Ja znalazłem słonia, który daje przyjemny powiew chłodu. Jest miękki i delikatny w dotyku – to mówiąc czwarty ślepiec nadstawiał się na kolejną porcję chłodu powstałą z ruchu słoniowego ucha.

W tym miejscu historii zostawmy naszych ślepców. Jeśli będą mieli dość woli i cierpliwości, spędzą przy słoniu jeszcze trochę czasu, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami. Pozostaje tylko pytanie – ile słoni zobaczyli?

Pracując zespołowo, tak jak ślepcy, oglądamy słonia. Słoniem może być strategia działania, konflikt w grupie, sztuka bycia asertywnym. Ktoś będzie miał poczucie siły, ktoś inny niemocy. Jeden będzie widział pozytywy, drugi – negatywy. Dla jednych temat będzie ważny i pilny, dla drugich będzie dyskusją o niczym.

Z perspektywy obserwatora sytuacji „oglądania słonia” można dojść do różnych wniosków. Kiedy każdy obstaje przy swoim, trudno coś później złożyć w całość. Nie chodzi o to, by wszyscy podzielali jeden punkt widzenia. Trudno jednak dojść do porozumienia, gdy spór idzie o racje.

Racja to nie to samo co prawda. Rację może mieć każdy. I każdy ją ma! Powstała ona na bazie doświadczeń życiowych. Wraz z przyswajaną wiedzą, kształtowanymi umiejętnościami i postawami budujemy nasze kompetencje. Jeśli coś wiem i potrafię, to chcę mieć rację. Wolę wygrywać, niż przegrywać. Kolejne doświadczenia budują w nas przekonania na wielu płaszczyznach życia. Z taką sumą życiowych racji wchodzimy w relacje interpersonalne. Możemy wspólnie poszerzać nasze horyzonty lub indywidualnie w nich się zamykać. Niekiedy pogląd kolegi z zespołu będący zaprzeczeniem naszej racji jest po prostu kolejnym elementem układanki. Efekt pracy grupowej, zespołowe „oglądanie słonia” pozwala widzieć więcej. Zespołowe narady, wieloosobowe burze mózgów to szansa. Możemy ją wykorzystać tylko wtedy, gdy widzimy, a nie tylko patrzymy, kiedy słuchamy, a nie tylko słyszymy. Wydaje się to proste i oczywiste. Wielu ludzi zżyma się, gdy im o tym się przypomina. Podobnie wiele osób o tym zapomina.

Sebastian Ciszewski, pedagog, trener i coach w Brando Group


Sebastian Ciszewski

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Ja zainwestowałem w plakaty i ilość klientów wzorsła o 30% :) Korzystam z firmy z Wrocławia: http://stempleks.pl/blog/nowosci/drukowanie-plakatow-online Jestem bardzo...

215 wypowiedzi
ostatnia 22.01.2019
Jaka reklama się opłaca?

Tak, marketing szeptany, dobra opinia rozchodząca się pantoflowo zawsze na plus. Ale to nie w każdej branży przynosi aż takie efekty. Ja mam zróżnicowane produkty, a...

83 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Jak ma się dobrych ludzi to wszystko jest możliwe. Samemu nie trzeba gotować. Trzeba umieć zarządzać.

14 wypowiedzi
ostatnia 17.01.2019
Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Są różne sposoby na zdobycie pieniędzy. Najlepiej jest oczywiście zaoszczędzić, ale to wszystko zależy od wypłaty, jak i od wydatków. Warto też pomyślec o partnerze...

2 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Własny biznes z małym kapitałem

Stosunkowo niewielkim kosztem można uruchomić mobilną myjnię parową. warto zerknąć na greensteam.pl po więcej informacji

124 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2018
kolektura lotto

A ja wam mówię że to złodzieje ! ProwiZje rzędu 300-400 zł Zdrpki na których ciągle chcą oszulac, nigdy nie mieliśmy problemu z pracownikami zawsze wszystko się...

13 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018