Forum: Pośrednictwo kredytowe - z którą firmą podjąć współpracę? - finanse i bankowość 106

piotrek_111 07.07.2006 *.ble236.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Dzięki Magik za cenne uwagi.

Co do umowy wekslowej to jest ona warta tyle co papier na którym została napisana:)
Jeszcze raz podaje linki gdzie poczytacie cenne informacje o wekslach:

http://liwiusz.republika.pl/weksel_umowa.html

oraz:

http://www.weksel.pl/

Generalnie nie należy podpisywać umów współpracy z firmami żadającymi weksel. Sorry ale życie w ciągłym strachu z nożem na gardle to nie dla mnie:)

piotrek_111 07.07.2006 *.ble236.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Przypomniało mi się coś o tym obcinaniu prowizji. Matka mojej koleżanki prowadziła z kimś do spółki salonik Ery GSM. Jeśli klienci z którymi podpisała umowę na abonament spóźniali się z płatnościami rachunków to ERA obcinała im (agentom) prowizję. Zamiast - jak mówiła dostać 8 tyś zł dostawała 4tyś zł. Jak się okazuje to dosyć powszechna praktyka nie tylko w pośrednictwie kredytowym :(

Krzysiek Sz. 07.07.2006 *.public-gprs12465.centertel.pl

14
W takim razie biorę się za otwieranie pośrednictwa:) Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Magik 07.07.2006 *.btq115.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Życzę Krzyśku powodzenia,
Ale zapamiętaj proszę, że pasywny dochód np. z abonamentu, czynszu, dzierżawy lub produktów, za które klient ponosi co miesięczne opłaty, które trafiają choćby w części do ciebie pozwolą ci na osiągnięcie po pewnym czasie stabilizacji finansowej.
Sprzedaż takich produktów jak kredyt czy też pożyczka gotówkowa nie niesie za sobą stabilizacji finansowej tak potrzebnej w życiu.
Pozdrawiam Magik

Krzysiek Sz. 07.07.2006 *.public-gprs32042.centertel.pl

14
Dzięki za dobre rady. Czekam na kolejne :)

Magiku, ja jestem młodym człowiekiem (dopiero co skończyłem pierwszy rok studiów) i nie jest mi jeszcze potrzeba jakaś szczególna stabilizacja finansowa. Chciałbym spożytkować z sensem moje pokłady energii:). Będę się cieszył, jak zarobię na pokrycie wszystkich kosztów związanych z biznesem, a każdy dochód będzie dla mnie dużym sukcesem.
Nie chcę prowadzić obsługi kasowej, wolę nie mieć do czynienia z pieniędzmi klientów.

Magik 07.07.2006 *.bsz101.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witaj Krzyśku,
A ja nie miałem właściwie na myśli tego abyś już dziś pracował na emeryturę :)
Raczej o to, że jeśli będziesz posiadał firmę, która posiada pasywny dochód to twoje możliwości inwestycyjne są o wiele większe, co ma wielki wpływ na późniejszy rozwój twoich biznesów.
Co do pieniędzy klientów to i ja się długo opierałem, ale w końcu wybrałem taki, a nie inny biznes.
Serdecznie pozdrawiam Magik.


Krzysiek Sz. 07.07.2006 *.public-gprs17030.centertel.pl

14
Kto wie, może i ja z czasem uruchomię obsługę kasową:).

piotrek_111 10.07.2006 *.blj34.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Napisz Krzysiek z jakimi bankami podpisujesz umowę - czy też z pośrednikami mającymi w ofercie wiele banków ???

Krzysiek Sz. 10.07.2006 *.public-gprs9645.centertel.pl

14
Chcę podpisać umowy z firmami mającymi ofertę kilku banków - myślę o Fiolecie i Fines.

patyczak 11.07.2006 *.arj114.internetdsl.tpnet.pl

28
Witam,
Mógłby ktoś obszerniej napisać o tych wekslach i odpowiedzialności partnerów wobec pośredników i banków(dlaczego mamy ponosić taką odpowiedzialność skoro instytucje finansowe same dokonują weryfikacji?).

Magik 11.07.2006 *.bth164.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witaj,
A to jest dobre pytanie. Weksel jest to tak zwany „dupochron”, który zabezpiecza interesy banków i innych instytucji finansowych. Wszystko związane z wekslami przy pożyczkach i kredytach jest zasługą nie uczciwych tzn. multi agentów, a mianowicie banki zostały oszukane przez tego typu firmy w bardzo prosty sposób przez podstawionych (często bezrobotnych lumpów) kredytobiorców, na których w ciągu jednego dnia uzyskano np. sześć (6) pożyczek po 15 tys.zł. z różnych banków.
Oczywiście klient miał fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu, a i inne dokumenty często też.
W ciągu jednego miesiąca na wcześniej przygotowanych klientów można było troszkę tych pożyczek uzyskać, a następnie się zwinąć.
Mój dobry znajomy będący dyr. oddziału pewnego banku stracił przez takich oszustów pracę.
Magik

piotrek_111 12.07.2006 *.bkz49.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Zapraszam do analizy fragmentu umowy z jednym z pośredników o których rozmawialiśmy.
O ile jednostronność podobnych umów nie jest niczym dziwnym, to jednak mała szczegółowość i niedopowiedzenia tam zawarte powinny budzić niepokój przed ich podpisaniem.

Co to znaczy „zasady uczciwej konkurencji” – patrz poniższy punkt 3 ???
Pytam, bo przedstawicielka powyższej firmy w rozmowie telefonicznej zapewniała mnie o braku zakazu konkurencji.
Wyjaśnienie było wiarygodne – „nie ma przeszkód, aby posiadał pan również ofertę innych banków i pośredników. Zakaz konkurencji występuje tylko wówczas, gdy inny współpracujący z panem pośrednik posiada identyczny produkt jak my. Np. firma Unilink posiada również „Pożyczkę Gotówkową CitiFinancial” – wtedy musi pan zdecydować”

Wszystko fajnie i zrozumiale wytłumaczone, tylko dlaczego ja tego nie mam na papierze?
Przecież pod sformułowanie takie jak punkt 3 można podpiąć wszystko!

Ponadto jestem ciekaw co w praktyce oznacza pojęcie „umyślne”
Czy oznacza to udowodnione przestępstwo poparte wyrokiem sądowym, czy też „widzimisie” banku/dużego pośrednika ???
W umowie brak mi również zapisu mówiącego o tym co się dzieje wówczas, jeśli pożyczkobiorca nie spłaca kredytu? Czy agent materialnie odpowiada za całą kwotę kredytu, czy też może nie dostanie tylko prowizji? A może wcale nie odpowiada, bo to nie jest jego wina?

Oto fragment umowy:

„Odpowiedzialność materialna Agenta


$ 17

1. W każdym przypadku:
a) umyślnego podania, potwierdzenia lub przekazania przez Agenta nieprawdziwych danych, a w szczególności braku
autentyczności złożonych podpisów, umyślnego podania danych niezgodnych z oświadczeniem klienta, umyślnej
akceptacji sfałszowanych dokumentów,
b) wykonywania zleconych czynności związanych z realizacją Usług Pośrednictwa Sprzedaży niezgodnie z uzgodnionymi
procedurami,
c) wykonywania czynności bankowych lub innych objętych Umową Ogólną i/lub Umową Produktową przez osoby
nieuprawnione,
d) umyślnego zatajenia okoliczności mających wpływ na podpisanie z klientem umowy sprzedaży Produktu i na warunki
realizacji tej umowy,
e) umyślnego zatajenia okoliczności mających wpływ na podpisanie i warunki realizacji Umowy Ogólnej i/lub Umowy
Produktowej,
Agent zobowiązany jest do zapłaty kary umownej w wysokości 5.000 zł za każdy udowodniony przypadek.
2. W przypadku stwierdzenia sytuacji wymienionych w ust. 1 powyżej, Agent zobowiązuje się niezwłocznie do zwrotu
Dostawcy kwoty równej wartości sprzedanego Produktu lub innego udzielonego świadczenia, w tym Pożyczki udzielonej
i przekazanej Pożyczkobiorcy z naruszeniem postanowień niniejszej umowy. Z tytułu tak zawartej umowy sprzedaży
Produktu lub udzielenia innego świadczenia, w tym Pożyczki, Agentowi nie przysługuje żadne wynagrodzenie.
3. W przypadku stwierdzonego naruszenia zasad uczciwej konkurencji Agent zobowiązuje się do zapłaty kary umownej na
rzecz Fines w wysokości 3.000 zł.
4. Niezależnie od postanowien ust. 1 i 2 powyżej, Agent ponosi pełną odpowiedzialność za działania własne oraz swoich
pracowników, za wszelkie szkody wynikające z działań niezgodnych z warunkami umowy.
5. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez Agenta postanowień umowy i poniesienia z tego tytułu przez Fines
odpowiedzialności administracyjnej, cywilnej lub karnej, niezależnie od zapłaty kar umownych, Agent zobowiązuje
się pokryć powstałą w związku z tym szkodę Fines w pełnej wysokości, na zasadach ogólnych. Żadne z postanowień
niniejszej umowy nie ogranicza ani nie wyłącza odpowiedzialności Agenta wobec Dostawcy z tytułu szkód poniesionych
przez klientów Dostawcy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez Agenta.
6. Fines ma prawo do potrącania wyliczonych kar umownych z przysługującego Agentowi wynagrodzenia. W przypadku
braku możliwości potrącenia, Agent zobowiązuje się do uiszczenia kary w terminie 7 dni od daty stwierdzenia naruszenia
umowy.”



Piszcie jak wyglądają praktyczne kwestie wynikające z takich umów i jakie są rzeczywiste konsekwencje dla agentów wynikłe z ich podpisania ??? Jakie są wasze doświadczenia???

Magik 12.07.2006 *.btq118.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Typowa lojalka i umowa na wyłyłącznośc.
Jeśli klient oszuka ciebie i bank to i tak ty ponosisz wine i kare.
Magik

piotrek_111 12.07.2006 *.bkz49.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Jeśli jest tak jak mówisz, to w takim razie wszyscy pośrednicy kredytowi na mieści to samobójcy?
Czy takie umowy można negocjować przed podpisaniem?
Z kim w takim razie warto podpisać umowę aby udzielać kredytów?

piotrek_111 12.07.2006 *.bkz49.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Jesli możesz to napisz coś więcej o dochodzie pasywnym Twojej firmy.

Magik 12.07.2006 *.btv122.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witaj,
Znam paru, którzy po pewnym czasie się zorientowali, co podpisali, a znam też firmę, która świadomie podpisywała tego typu umowy informując firmę, z którą podpisywała umowę współpracy o tym fakcie, przy czym posiada wysoką polisę OC na ryzyko oszustwa. Nie wiem, która firma ubezpieczeniowa ich ubezpieczyła, bo ubezpieczenie zrealizował broker i objęte jest to tajemnicą handlową. Ja współpracując z Bankiem BPH też posiadam podobne ubezpieczenie. Co do wyłączności na „pokrywające” się produkty to można zawsze negocjować treść umowy. Z większością banków nie ma problemów chyba, że będą w ciebie inwestować.
Jest jeszcze jeden punkt w umowach, na który trzeba zwrócić uwagę, a mianowicie zakaz prowadzenia działalności lub zakaz pracy w firmie o podobnej działalności przez określony w umowie czas np. jeden rok.

Pasywny dochód to dochód związany z raz zawartymi umowami z klientami, które to usługi lub produkty klient opłaca stale w formie np. prowizji, czynszu, opłaty, dzierżawy itp. bez stałego do nawiania umowy. Prostym przykładem jest, co miesięczna połata za prowadzenie przez bank rachunku ROR. Nie jest wysoka, ale jest stała. Inny przykład, który może wydawać się dziwny, jest to obsługa kasowa firm takich jak sanepid, sad rejestrowy, urząd skarbowy, księgi wieczyste i np. spółdzielnie mieszkaniowe. Stały dopływ klientów, o których nie trzeba specjalnie zabiegać. A za kredytami niestety trzeba się nalatać.
Oczywiście podałem tu przykłady z mojej działalności, ale wiele innych jeszcze dochodów pasywnych.
Pozdrawiam Magik

Krzysiek Sz. 29.07.2006 *.public-gprs11333.centertel.pl

14
Chciałbym, żebyśmy podsumowali naszą dyskusję w sprawie pośrednictwa kredytowego. W najbliższym czasie zamierzam otworzyć takie biuro pośrednictwa. W tym celu zapożyczam się na kwotę 10000 zł (mniej więcej tyle wyniosą mnie koszty otwarcia firmy). Nadal mam jednak pewne wątpliwości. Czy możecie wypowiedzieć się jasno - czy pośrednictwo kredytowe jest opłacalne?

rekrut 29.07.2006 *.dxm199.neoplus.adsl.tpnet.pl

Kto ci to zagwarantuje że jest opłacalne na samym początku zapłacisz przez kilka miesięcy frycowego a pozniej to sie okaże czy sie opłaca.Jest bardzo duża konkurencja w tym temacie i jeżeli mogę ci radzić uważaj bo to nie są twoje pieniadze i trzeba bedzie oddać.Ja osobiscie nie prowadze takiej dzialalności ale obserwuje z boku i rewelacji chyba niema przechodzac kolo takich biur nie widze w nich ludzi.

rekrut 29.07.2006 *.dxm199.neoplus.adsl.tpnet.pl

Do takich biur trafiaja same spady z bankow gdzie sa niewiarygodni bo zle splacli raty.Ty sie nameczysz nad wnioskiem a tu ci przyjdzie ze klient nie spelnia warunków bo wszędzie w bankach ma zla opinię.

Magik 29.07.2006 *.btr4.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witaj Rekrut,
Jeśli patrzysz na to z boku, to, jeśli piszesz to pisz o sprawdzonych faktach, a nie o swoich przypuszczeniach. Myślę, że Krzysztof chce współpracować z instytucjami bankowymi a nie z lichwiarzami. W firmach, które współpracują z bankami lub pośrednikami wszyscy klienci przechodzą zawsze weryfikacje w BIG- u i nie jest prawdą, że do agencji kredytowej trafiają jako odpady gdyż większość klientów agencji np. nie posiada konta bankowego i dla większości banków jest on przez to mało wiarygodny pod produkty standardowo sprzedawane przez banki. W multi agencjach bankowych można posiadać produkty z różnych firm i pośrednik posiada zdecydowanie większy portfel produktów, które mają zastosowanie do każdego segmentu klientów.
Oczywiście wszędzie trafiają się oszuści i naciągacze, ale po pierwszych miesiącach działania ilość takich klientów zawsze spada.
Pozdrawiam Magik.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.