Forum: Gastronomia. Czy na tym można zarobić? Pomysły - gastronomia 214

Bartosz 13.02.2010 *.static-ip-87-248-67-193.promax.media.pl

3

Witam

Posiadam lokal 22m2 położony przy głównej ulicy lokalizajca visa-vi dworca PKP 50m od dworca PKS w mieście 80tyś mieszkańców.

Zastanawiam się czy warto otworzyć bar Fast-Food typu Tosty hot-dogi itp.
Proste menu i przystępne ceny, tosty po cenie 5zł hot-dogi typu \"statoil\" za 3zł
W mieście nie ma niczego podobnego natomiast dużo jest KEBABÓW i pizzeri ruch w nich całekiem spory.

Lokal na wzór TOSTORI mieszczącej się we Wrocławiu w przejściu podziemnym pod galerią Dominikańską, ruch bardzo duży praktycznie w każdej porze dnia w środku znajduje się kilku klientów.

Miesięczne koszty utrzymania nie za duże bo odchodzi czynsz który często wynosi ok 1500-2000zł lokal mam na własność.

Czy taki biznes się opłaca? Proszę o poradę kogoś z branży.

bartomada 14.02.2010 *.aczt81.neoplus.adsl.tpnet.pl

137
w dobrym miejscu takie  punkty mają po 1do 2 tys utargu dziennie.Ale jest jeden "mały" problem-obecnie dostać akceptację sanepidu to duża sztuka.Na 22 metrach ciężko będzie spełnic wymagania jakie mają(np.towar nie moze byc wnoszony tymi samymi drzwiami,którymi wchodzą klienci,a nie wszystkiwe lokale mają drzwi od zaplecza).Ci którzy działali wcześniej dostali akceptację'z urzędu",nowi muszą się nieźle postarać i wyłozyc dużo gotówki na niezbedne dostosowania.

Bartosz 14.02.2010 *.static-ip-87-248-67-193.promax.media.pl

3

Witam

 Dziękuje za opdowiedz.

Sprawa wygląda następująco że lokal będę dopiero budować niestety miejsca jest tyle że max to moge postawić to 22-24m2 (obok są już inne lokale i będe wykorzystywać wnęke) 1.000zł dziennie to sporo daje ok 200 dań czyli jakieś 17 na godzine (12h) chociaż w weekendy mieć otwarte do nocy to chyba jest wykonalne.

Jak to jest z toaletą? kiedy musi być w lokalu a kiedy nie? słyszałem że jeżeli nie ma konsumpcji na miejscu to nie musi być a czy mogę zrobić małą lade (parapet) i dostawić stołki, jak jest rozumiana konsumpcja na miejscu czy klient jak odbierze danie to ugryzie to jest konsumpcja na miejscu?

 Do Sanepidu pójde jutro ale wiem że musze się nastawić na niechęć z ich strony dlatego wolę zapytać wcześniej tutaj.

Pozdrawiam 

iks 15.02.2010 *.dnn172.neoplus.adsl.tpnet.pl

172

Nie nastawiaj się Bartosz na dzień dobry, na negatywną  odpowiedź Sanepidu. Swego czasu byłem na takich rozmowach w jednej z podwarzawskich miejscowości. Wchodziłem do szefowej z duszą na ramieniu, a Szefowa okazała się być "całkiem normalnym człowiekiem"... Nie kryła nic, doradziła na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać itd. W sumie bardzo budujące spotkanie i chociaż w ostatecznym rozrachunku zrezygnowałem z tego biznesu, mam bardzo pozytywne doświadczenia. nie zrażaj się niczym, umów na rozmowę z kimś kompetentnym w Sanepidzie i nie słuchaj pseudo doradców. Życzę powodzenia.

bartomada 15.02.2010 *.proxy.ilabs.pl

137

Sanepid ma swoje przepisy i choćby w najmilszy z mozliwych sposobów-to odmówią przyjęcia lokalu jesli się określonych warunków nie spełni.Mnie także miło się z nimi rozmawiało-do czasu aż powiedzieli,ze lokal zaakceptują gdy do budynku dobuduję klatkę schodową na zewnątrz,zrobię wejście na 1-wszym pietrze dla personelu,inne na towar itp.Nikt tam celowo złosliwy nie jest ale czasem warunki ,które każą spełnić są niemozliwe do realizacji(np.przebudowa lokali w kamienicach-teoretycznie mozliwa ,a praktycznie wymaga tylu zgód,pozwoleń itp.ze czasem lepiej odpuścić).

Sukcesów życzę.

iks 15.02.2010 *.dnn172.neoplus.adsl.tpnet.pl

172
"Mierz siły na zamiary", to prawda stara jak świat. Jeśli wiesz że likal  żaden sposób nie spełni warunków, to nie rób w nim gastronomii. W "piwnicy" to co najwyżej można ziemniaki przechoywać a i ona nie może być zbyć ciepła

bartomada 15.02.2010 *.proxy.ilabs.pl

137
To właśnie pytającemu chciałem zasugerować.Żeby najpierw spytał o warunki jakie musi spełnić,a później podejmował decyzję co do inwestycji.I w tym właśnie pomaga sanepid wysyłając kompetentną osobę na oględziny.Nie widzę potrzeby silenia się tu na złośliwości ,zwłaszcza jak ktos na tyle się "orientuje" w tematach lokalowych,ze uważa iz do piwnic dobudowywuje się zewnętrzne klatki schodowe i robi wejścia na piętrze.

iks 15.02.2010 *.dnn172.neoplus.adsl.tpnet.pl

172
Wybacz bartomada, nie miałem Ciebie na myśli, nikogo nie miałem na myśli - pisałem bez odrobiny złośliwości a piwnicę skojarzyłem dlatego, że by była dobra, też musi spełnić określone wymogi. Pozdrawiam

bartomada 15.02.2010 *.aczc50.neoplus.adsl.tpnet.pl

137
OK.miło mi,ze to napisałeś-bo od pewnego czasu widzę,że to forum zaczyna robic jak rozładowywacz frustracji.Owszem-jeśli ktos jest doświadczony w danym temacie i widzi w ofercie "franczyzy" lipę lub ma złe skojarzenia z jakąś firmą to niech to napisze-podając przykłady ,radząc itp.Natomiast jeśli cos komus pozytywnego może podpowiedzieć-to chyba właśnie o to chodzi,każdy startuje zielony do pewnych tematów i im więcej sie na poczatek dowie tym dla niego lepiej..I tu akurat negatywne przykłady(ale przykłady ,a nie insynuacje) słuzą dobrym celom.

Bartosz 15.02.2010 *.static-ip-87-248-67-193.promax.media.pl

3

Witam

Jestem po wizycie w Sanepidzie i... żyje! Wszystko wporządku Panie poradziły aby projektant zaprojektował lokal (w moim przypadku od podstaw) następnie przyjsc z rysunkami jeżeli będzie wporządku Panie zaakceptują i jeżeli inwestycja zostanie wykonana zgodnie z projektem to nie ma problemu z odbiorem lokalu.

Dwóch par drzwi nie musi być bezwzględnie nie będę mógl poprostu wnosić towaru w godzinach otwarcia baru.
Bezwzględnie wysokość lokalu 3m oddzielne WC dla klientów i personelu oraz pomieszczenie dla personelu. to jest podstawa bez ktorej nie ma rozmowy :) 

Z moim metrarzem będzie cięzko ale zobaczymy co projektant powie. 

iks 16.02.2010 *.dnn94.neoplus.adsl.tpnet.pl

172
Powodzenia Bartosz!  

gastro-portal.pl 20.01.2013 *.ready-to-release.elcuk.pl

1
Czytałem, że się da zarobić na tym biznesie i to naprawdę sporo. powodzenia

bar660 20.01.2013 *.46.205.45.18.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

50

Jeżeli chodzi o toalety itp.

Zróbcie poprostu lokal bez możliwości konsumpcji, tylko na wynos postawcie stoliki i to tylko dla klientów oczekująych  na dania.(że ktoś będzie jadł Was nie obchodzi :))

Omijajmy przepisy :)

Krzysia Drochojowska 03.12.2014 *.85-222-55-249.dynamic.chello.pl

13

Też uważam, że można dobrze zarobić na gastronomii. Ludzie przeciez lubią jeść. Trzeba tylko mieć czym się wyróżnić, mieć lokal w dobrej lokalizacji i smacznie gotować. Do takiego lokalu zawsze przyjda klienci. Ach, no i nie wolno zapomnieć, że trzeba przestrzegac przwepisów. HACCP narzuca wiele wymogów. Muszą im odpowiadać urządzenia, pomieszczenia, procedury i nawet ubrania ochronne pracowników.

Ewik 25.01.2016 *.84-10-61-10.static.chello.pl

5

Można jeszcze zarobić na zwykłym kartoflu. U nas taka długa spiralna frytka kosztuje piątaka a cały kilogram ziemniaków... to już zależy gdzie kupicie. Trzeba mieć tylko specjalną krajalnice do warzyw.

Adrianna 11.02.2016 *.bwf46.neoplus.adsl.tpnet.pl

11

Ciekawym pomysłem na biznes gastronomiczny może byc restauracja oferująca swoim klientom ekologiczną żywność.

michal90 01.03.2016 *.alz7.neoplus.adsl.tpnet.pl

13

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego jak zacząć biznes, to niech nie robi tego biznesu na własną rękę. Dlatego, aby nikt nie popełnił błędu samodzielności, polecam Rybkodajnię, gdzie można się dowiedzieć jak, co, gdzie i kiedy na początek własnej działalności.

Joanna D.P. 18.03.2016 *.178.252.38.193.internetia.net.pl

6

Gastronomia zawsze będzie dochodowym biznesem. Ważna jest lokalizacja i projekt wnętrza. Super, że trafiłeś na "ludzkie" podejście w sanepidzie. To już jest coś! :) Dobra rada w kwesti projektanta,który zajmie się wnętrzem. Osobiście polecam franczyzę z marką Holly Powder. Zajmują się oni ogólnie produkcją marynat i panierki. Franczyza jest na korzystnych warunkach. Podobało mi się, że podsuwają pomysły na rozkręcenie biznesu, przekazują przepisy i pozostawiają dużo autonomi właściclelom lokali. Myślę, że na takiej powierzchni szybkie dania to dobry pomysł. Ludzie są obecnie zabiegani i często nie mają czasu żeby czekać.Ten producent zaopatruje tez w ładne markowe pudełka i kubełki do dań na wynos. Osoby kontaktowe są miłe i zawsze udzielają konkretnych informacji. Myślę, że warto zapoznać się z ofertą na stronie. Powodzenia! :)

MarekG 18.03.2016 *.89-67-129-174.dynamic.chello.pl

95

Tak, ekologiczna żywność jest teraz na czasie i warto iść w tym kierunku. Teraz liczy się ekologia i jakość. Moja rodzina od llat prowadzi taki biznes i rzeczywiście dopiero jak zmodernizowali swoje podejście to coś się w interesie ruszyło. Sprowadzają żywność od lokalnych rolników, bez chemii i klient to docenia. Jest w stanie nawet więcej zapłacić jeśli wie, że jedzenie jest zdrowe. Co do jakości warto zainwestować w porządny sprzęt do kuchni, bo to też się zwróci - moi rodzice pracują na Fagorze już od dawna i jak do tej pory bezawaryjnie.

Tomasz_ 19.03.2016 *.89-68-176-36.dynamic.chello.pl

7

To prawda. klient potrafi docenić to, co dobre, ale nie można zapomnieć o edukacji. Musi wiedzieć, że produkt który spożywa jest wysokiej jakości. Świadomość klienta jest bardzo ważna. Wiem, bo brak który prowadzi kawiarnię "reklamuję się" przede wszystkim tym, że ma kawę którą wypala specjalnie dla niego palarnia kawy. Już sama świadomość dobrego produktu przyciąga klienta. Nie można być oczywiście nachalnym w swoim działaniu.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.