Forum: Kto wyjaśni różnicę między franczyzą a agencją? 1475

sind-bad 17.05.2003 *.pa176.lodz.cvx.ppp.tpnet.pl

Jeżeli mamy do czynienia z następującym zjawiskiem.Firma - "dawca" zaopatruje w towar "biorcę" na zasadzie wystawienia faktury, gdie jedyny zarobek "dawcy" wynika z marży jaką sobie narzucił to ma to coś wspólnego z franczyzą???
W opisywanym przypadku "biorca" w trakcie współpracy nie płaci dawcy zupełnie nic a i sam lokal opłaca"dawca". "Dawca" nie ponosi żadnych kosztów a wyłącznie na starcie wykupuje towar np. za 100.000 pln, który przechodzi na jego własność. "Biorca" prowadzi swoje przedsiębiorstwo -wykorzystując know-how "dawcy", korzystając ze znaków firmowych "dawcy" oraz ciągłuch kampanii promocyjnych np. w mediach.
"Biorca" żyje z różnicy marż pomiędzy ceną zakupu od "dawcy" a ceną sprzedaży narzuconą przez "dawcę".Proszę o szerokie potraktowanie zagadnienia.Przykłady mile widziane.Mój mail : sind-bad@go2.pl

marek 19.05.2003 *.net1.chomiczowka.net.pl

Licencja różni się tym od franchisingu, że jest to transakcja jednorazowa - sprzedaje się licencje i na tym się kończy związek między licencjodawcą, a licencjobiorcą - np. przypadek malucha produkowanego w bielsku.
Franchising to stały związek - wymagany jest ciągły przepływ know-how.

sind-bad 20.05.2003 *.pd134.lodz.cvx.ppp.tpnet.pl

Dziękuję za odpowiedź.Bardziej jednak chodziło mi o to czy przedstawiony przykład można podciągnąć pod franczyzę czy bardziej pod umowę ajencyjną.Proszę o komentarz.sind-bad@go2.pl

molek 10.06.2003 *.pd85.krakow.cvx.ppp.tpnet.pl

ja wiem

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.