Forum o artykule: Prawidłowe określenie odsetek za zwłokę 1475

herer 25.03.2004 *.rh26.neoplus.adsl.tpnet.pl

Mam powazny problem z odsetkami umownymi.Prowadze dz.gosp-kiosk.Prase dostarczala mi firma kolporterska(Garmond) w 2002w styczniu przyslali mi 3rachunki naraz na kwote 3500zl,a po nie zaplaceniu w terminie wstrzymali prase.To spowodowalo mniejsze zyski.De facto nie zaplacilem tej kwoty i ten stan trwal ok roku.Firma zlozyla w3niosek do sadu o obciazenie mnie odstetkami karnymi w wys 1%dziennie.We wrzesniu 2003 zaplacilem naleznosc gl tj 3500 ale firma domaga sie splaty odsetek ktorych suma to teraz 21tys zl!!!Wiem ze jest art 304kk mowiacy ze naliczanie odsetek umownych w wys 365%rocznie(czyli 1%dziennie) to lichwa i przestepstwo.Zlozylem pozew do sadu ale sad to oddalil powolujac sie na art171kc czyli ze spoznilem sie z terminem na odwolanie od decyzji sadu.. i co ja ma teraz zrobic??? Dogadanie sie z Gramondem nie wchodzi w gre

Anonim 25.03.2004 *.aas79.neoplus.adsl.tpnet.pl

a jakie masz dochody miesieczne z kiosku??

vito 25.03.2004 *.pa98.rodlo.sdi.tpnet.pl

herer
sprawdź czy między datą płatności (z umowy/faktur) a złożeniem pozwu nie minęło 2 lata - jeśli tak to ich roszczenie się przedawniło. Co do odsetek to trzeba było lepiej czytać umowę - ustawowe odsetki to ok. 12 % rocznie a ty zgodziłeś się na 365 % !!??
Tutaj żaden kodeks karny ci nie pomoże bo tu nie ma sprawcy - umowę podpisywałeś z osobą prawną a te nie ponoszą odpowiedzialności karnej.

herer 27.03.2004 *.212.244.186.45

Dzieki za odzew.Dochody mam w granicach 2tys mies.Mam rozumiec ze jesli mam tu do czynienia z osoba prawna to art304kk nic mi nie da? Niestety nie minelo 2lata od zlozeniua pozwu przez Garmonda. Ale sa jeszcze inne fakty- w czerwcu 2002r sad przychylil sie do wniosku G. i wydal "nakaz zaplaty w postepowaniu nakazowym" w ktorym zasadza odsetki ustawowe,wyszczegolnia kazda z 3 faktur nie zaplaconych i podaje kwote odsetek. Po czym w 3miesiace pozniej tj listopadzie 2002 dostaje kolejne pismo gdzie sedzia stwierdza ze doszlo ze strony sadu do "oczywistej omylki" i mam placic nie ustawowe a umowne!!! Czy jesli sad robi pomylki to ja nie mam takiego samego prawa? Mam tu na mysli fakt ze nie odwolalem sie w terminie.W piatek zlozylem wniosek o wznowienie postepowania ale nie mam adwokata i nie stac mnie na niego,a musze przyjac jakas linie obrony,prosze poradzcie.dziekuje

vito 29.03.2004 *.pa98.rodlo.sdi.tpnet.pl

herer, masz dwa wyjścia albo ugoda z G albo kasa na prawnika.
tak z ciekawosci to czy sad sprosotował swoje orzeczenie postnowieniem czy wydał nowy wyrok ? Taki błąd nie nadaje się na oczywistą pomyłkę pisarska tylko na apelacje. Problem w tym że procesując się sam sobie szkodzisz (bo odsetki rosną). Lepiej spłać dług a odsetki negocjuj. W apelacji powołaj sie na art 5 kc (może sad II instancji się nad tobą zlituje).

herer 29.03.2004 *.xw147.neoplus.adsl.tpnet.pl

Dzieki Vito! sad sprostowal swoja oczywista omylke postanowieniem.ja we wrzesniu 2003 wplac9ilem kwote glowna zadluzenia +koszta sadowe.W marcu sad oddalil moj wniosek powolujac sie na 171kc-niedotrzymanie terminu.wiem ze tu prawnik jest najlepszym rozwiazaniem ale kasa...a raczej jej brak.obecnie to nie sa male wydatki.

Arek 30.03.2004 *.217.8.179.146

A co to portal prawniczy?

herer 30.03.2004 *.gd30.internetdsl.tpnet.pl

No dzieki Arku ze mi podpowiedziales.Widzisz mnam powazny problem z firma i myslalem ze ktos bedzie mi wstanie podpowiedziec.wiem ze to nie jest portal prawniczy...pozdrawiam

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.