Sieć sklepów – komu zlecić projekt?

Piątek
03.03.2006
Są trzy możliwości. Tworzymy w firmie własną komórkę projektową lub wykonanie projektu zlecamy firmie dostarczającej wyposażenie czy usługi budowlane, bądź te zadania powierzamy zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie projektowej.
 

Opinia eksperta jest przydatna już na etapie tworzenia założeń sieci i budowania w firmie działu odpowiedzialnego za rozwój sieci. Doświadczona firma projektowa potrafi wstępnie ocenić lokalizację, oszacować koszty realizacji, a także pomóc w wyborze dostawców i wykonawców. Biorąc udział w przygotowywaniu przedsięwzięcia firma projektowa poznaje markę, buduje zaufanie do siebie i może dostosować własną strukturę by zapewnić marce jak najlepszą obsługę.

Zadania firmy projektowej

Na pierwszym etapie budowy sieci sklepów zadaniem wybranej firmy jest stworzenie konceptu sklepu wyróżniającego markę i akceptowanego przez grupę docelową. Tu wymagana jest kreatywność i znajomość marki.

Drugim etapem jest przygotowanie indywidualnych standardów obsługi klienta, zarządzania informacją oraz nadzorowania realizacji sklepów. Wynajęta firma projektowa powinna zapewnić marce możliwość bieżącego śledzenia realizacji zadań projektowych i dostęp do cyklicznych raportów.

Trzeci etap to projektowanie sklepów uruchamianych w ramach sieci. Sprawnie prowadzona obsługa projektowa inwestycji jest jednym z czynników decydujących o przewadze marki. Dobry projekt generuje oszczędności i skraca czas potrzebny na realizację inwestycji. Na tym etapie budowania sieci firma projektowa wspiera markę w kontaktach z dostawcami i producentami wyposażenia oraz wykonawcami prac budowlano-instalacyjnych, a także reprezentuje markę i biorcę licencji przed centrami handlowymi wynajmującymi marce powierzchnię handlową.

Kryteria wyboru

Budowanie we własnej firmie komórki projektowej ogranicza pole widzenia. Własny dział po jakimś czasie okopuje się na z góry upatrzonych pozycjach i nie podąża za dynamicznie zmieniającym się rynkiem. Nie ma również doświadczeń spoza własnej branży. Za to generuje znaczne koszty stałe.

Inwestor zamawiający usługi projektowe w firmie wykonawczej posiadającej własne biuro projektów lub zlecającej takie usługi na zewnątrz, może liczyć na darmowy projekt. Jednak musi się liczyć ze stronniczymi wyborami dokonywanymi na etapie projektowania. Nie ma nic za darmo.

Wyspecjalizowana firma projektowa może spojrzeć na markę z zewnątrz i wyrazić krytyczną opinię. Najczęściej posiada również cenne doświadczenia w projektowaniu dla innych branż handlu. Dąży do wyróżnienia swojego konceptu i nie stosuje zużytych środków wyrazu.

Kluczowa rola firmy projektowej w budowaniu sieci sklepów wymaga pełnego zaufania ze strony inwestora. Zaufanie powinno być podbudowane udzieloną przez firmę gwarancją lojalności wobec marki oraz niezależności wobec dostawców, wykonawców i producentów. Firma projektowa dokonując wyborów wpływających bezpośrednio na sukces i rentowność przedsięwzięcia, nie może reprezentować interesów innych niż interes marki.

Info: Kontekst


POPULARNE NA FORUM

Pierwszy biznes dla 20-latka

Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie...

23 wypowiedzi
ostatnia 22.01.2019
Agencja marketingowa - czy warto?

Skoro jest tu mowa o marketingu, jako o kompleksowym działaniu, to może warto pochylić się nad propozycją firmy Vsweb. Firma jest młoda ale ma świeże pomysły na...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.01.2019
Outsourcing to nie tylko oszczędności...

Przy prowadzeniu mojej raczej małej firmy dużo pomogli pod względem it ludzie z Omegi – itomega.pl. Mają fajne uczciwe warunki jeśli chodzi o koszty, poza tym...

6 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Drukarnia w Warszawie

a daj znać na czym chcesz drukować ten baner to będzie łatwiej doradzić :)

4 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Drukarnia w Warszawie

przykro mi, ale baneru nigdy nie miałam okazje drukować... :(

4 wypowiedzi
ostatnia 16.12.2018
Drukarnia w Warszawie

no to pierwsza drukarnia jaka przychodzi mi na myśl to Polimax na Nowoursynowskiej. Skontaktuj się z nimi i poproś o wycenę - mają tam atrakcyjne ceny więc pewnie...

4 wypowiedzi
ostatnia 16.12.2018
Drukarnia w Warszawie

Szukam drukarni w Warszawie, która za przystępną cenę zajmie się wydrukiem baneru. Zalezy mi też na tym, aby przez cenę nie ucierpiała jakość tego wydruku. Pomocy :)

4 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018
Gdzie najtaniej zamówić banery reklamowe?

hej a może spróbuj z nimi, są bardzo elastyczni i swoje nadruki możesz dać i zaprojektować i wielkości różne i sposoby montażu :)

45 wypowiedzi
ostatnia 19.11.2018