20.03.2017

Apteki Nowa FarmacjaApteka Nowa Farmacja - prezentacja systemu

Grupa Nowa Farmacja – plany w kontekście nowych zmian prawnych

W Dzienniku Ustaw z dnia 25.05.2017 r. pod poz. 1015 została opublikowana ustawa z dnia 07 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Wprowadzone zamiany zaczęły obowiązywać od 24 czerwca 2017 r. Nowe przepisy dotkliwie odczuje cała branża, a przede wszystkim klienci aptek – tak uważa potężna część opinii publicznej, w tym liczne autorytety. Największe ryzyko, z którym borykać się będą pacjenci, to gwałtowny wzrost cen, spowodowany znacznym ograniczeniem możliwości rozwoju rynku aptecznego.

Apteka Nowa Farmacja Fot. Apteka Nowa Farmacja

Jak w tych realiach odnajdzie się Grupa Nowa Farmacja, która utożsamiana jest w lokalnych społecznościach właśnie z korzystnymi warunkami oferowanymi pacjentom?

Grupa Nowa Farmacja to dziś zrzeszenie wielu prywatnych aptekarzy, którzy prowadzą własny biznes pod czerwonym szyldem dużego, liczącego się podmiotu. Liczącego się w większych i mniejszych miejscowościach, liczącego się dla indywidualnych klientów – ale liczącego się również w relacjach handlowych z hurtowniami farmaceutycznymi i producentami.

Wdrożenie nowych regulacji w oczywisty sposób zdeterminowało Grupę Nowa Farmacja do zrewidowania własnych planów i strategii rozwoju. Perspektywa roku 2017 została przemyślana i przygotowana jeszcze przed pojawieniem się nowych planów ustawodawczych, niemniej Grupa szybko dostosowała swoją strategię do nowej rzeczywistości prawnej.

Franczyza Nowej Farmacji pod rządami nowych rozwiązań ustawy przyjmuje dwa modele. Pierwszy, istotnie przearanżowany, dotyczy otwarcia apteki/ punktu aptecznego od podstaw. Jest to możliwe jedynie po spełnieniu wszystkich warunków i obostrzeń wynikających z zapisów ustawy „apteka dla aptekarza”. Partnerstwo handlowe w ramach Grupy Nowa Farmacja możliwe jest zatem w momencie, gdy otwierana apteka spełnia warunki na gruncie przepisów: będzie otwarta w miejscu gdzie jedna apteka przypada na więcej niż 3 tysiące mieszkańców, jeżeli kolejna apteka znajduje się dalej niż 500 metrów, jeżeli właściciel nie posiada więcej niż 4 aptek oraz jeżeli jest z wykształcenia farmaceutą. Druga oferta Grupy Nowa Farmacja dotyczy współpracy z funkcjonującą apteką, która chciałaby połączyć siły i wspólnie wzmacniać swoją pozycję.

Na co mogą liczyć Partnerzy w ramach Grupy Nowa Farmacja? Oczywiście, na poprawę warunków handlowych w hurtowniach. Odczuwalną korzyścią jest też możliwość otrzymania maksymalnych rabatów od producentów, przy utrzymaniu optymalnego magazynu. Można zostać Partnerem Grupy Nowa Farmacja na okres próbny – by apteka mogła wypróbować nasz model zarządzania, sprawdzić realne możliwości rozwoju w ramach struktury franczyzy. Największe korzyści niesie jednak współpraca długofalowa, z umową zakontraktowaną na min. 5 lat. Wówczas apteka indywidualna faktycznie poczuje zaawansowaną pomoc i wsparcie, jakiego udziela Grupa Nowa Farmacja.

W kontekście zmian ustawowych, dołączenie do silnego Partnera jakim jest Grupa Nowa Farmacja, jest krokiem biznesowo uzasadnionym. Grupa w obliczu trudności, jakie czekają cały rynek apteczny, jest jeszcze bardziej zdeterminowana do udzielania wsparcia aptekom indywidualnym.

Beata Kiernozek
b.kiernozek@ap.info.pl
tel. 605 184 007

Dane kandydata
Imię i nazwisko *
Miasto *
Telefon kontaktowy *
Email *
Dodatkowe informacje
Uwagi lub pytania
If you see this, leave this form field blank

Udostępnij artykuł