Forum: Amortyzacja wstępnej opłaty FR 1475

Bartek 12.09.2003 *.dlp-gtc-as2-as15.ipartners.pl

Witam wszystkich czytelnikow,

czy ktos mógłby poinformować mnie, czy tzw. wstępna opłata franczyzowa podlega w prawie polskim amortyzacji ?

Na portalu znalazłem tylko następująca adnotację:

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt. 5 amortyzacji podlegają między innymi nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje. W związku z tym w przypadku umów licencji kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia wartości niematerialnych i prawnych.

strona: http://www.franchising.info.pl/main.php?id=article.php&article_id=349

Czy oznacza to, że w praktyce należy podzielić wstępną opłatę franczyzową na różne elementy, z których część będzie można odpisywać a część nie ? Czy można całą opłatę franczyzową przyjąć jako opłatę licencyjną i amortyzować w całości ?

Co, jeżeli we wstępnej opłacie franczyzowej wliczone są (ukryte) koszty inwestycji franczyzodawcy w lokal (np. meble), będący jego (franczyzodowacy) własnością ?

Jak Wy, drodzy franczyzobiorcy radzicie sobie obecnie z tym problemem ?

pozdrawiam serdecznie
B.

Marcin 12.09.2003 *.net1.chomiczowka.net.pl

A twój franczyzodawca nie wie jak Ci pomóc? Przecież wszystko zależy od zapisów w umowie.

Bartek 15.09.2003 *.dlp-gtc-as2-as14.ipartners.pl

Moze troche szczegolow :-)

Pisze prace mgr o franczyzie i nigdzie nie udalo mi sie sprawdzic / zweryfikowac tego zagadnienia.

Niestety, w systemach do ktorych mam "dostep" (informacje) ciezar poczatkowej inwestycji franczyzobiorcy polega na zakupie np. wyposazenia (wowczas jest to jego wlasnosc, srodek trwaly, ergo nie ma problemu z amortyzacja)

Niestety, nie mam informacji, co z amortyzacja oplaty wstepnej przekazywanej na rzecz systemu ?

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.