Forum: Jak sieć franchisingowa była pierwsza w Polsce? 1475

Makler 02.12.2003 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

Może ktoś wie: pierwszą umowę franchisingową w Polsce podpisano w 1989 r., OK, ale jaka była to sieć? Czy może McDonald's?

Droga redakcjo :)

Pozdrawiam M@kler

Makler 02.12.2003 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

No tak ale pierwszego McDonaldsa otworzono dopiero w 1992 roku...

Redakcja 02.12.2003 *.www.profitsystem.pl

263
Pierwszym indywidualnego biorcę miał Yves Rocher (1989 rok). Pierwszym franczyzodawcą działającym w Polsce był adidas (1991 rok). A McDonald's jest lubiany przez media (pierwsza umowa franczyzowa w Polsce 1994 rok).

Makler 02.12.2003 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

"Pierwszym indywidualnego biorcę miał Yves Rocher (1989 rok). Pierwszym franczyzodawcą działającym w Polsce był adidas (1991 rok). A McDonald's jest lubiany przez media (pierwsza umowa franczyzowa w Polsce 1994 rok)."

Będę dociekliwy ;)
Jak Adidas może być pierwszym dawcą skoro Ives podpisał pierwszą umowę 2 lata wcześniej?
Pierwsza restauracja McDonald's została otworzona w 1992 roku, więc jak firma mogła podpisać pierwszą umowę w 1994 ?

Dociekliwy M@kler

uczeń 02.12.2003 *.212.76.35.233

Makler, rusz głową! Ten rebus jest całkiem prosty :)

Makler 02.12.2003 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

Wiedziałem, że musi być w tym jakiś haczyk ;) Ale dam radę! Żaden rebus nie jest mi straszny.

Zibi 03.12.2003 *.cs234.neoplus.adsl.tpnet.pl

Mała podpowiedź dla Maklera:
- pierwszą licencję sprzedał master licencji działający na terenie innego kraju.
- pierszym masterem w Polsce był adidas.
- McDonald's najpierw otwierał swoje własne lokale.

Redakcja 06.12.2003 *.www.profitsystem.pl

263
Zibi prawie odgadł:
Yves Rocher (Francja) sprzedał pierwszą licencję polskiemu franchisobiorcy (prywatnemu).
adidas Poland był pierwszym franchisodawcą działającym w Polsce.
A McDonald's otwierał własne restauracje (i nadal restauracje własne dominują - 150 własne 43 franczyzowe).

Zibi 08.12.2003 *.cq226.neoplus.adsl.tpnet.pl

Mam pytanie do redakcji - dlaczego uważacie że prawie zgadłem (a może wiedziałem?) ... moja wypowiedź miała charakter podpowiedzi dla "Maklera" i w 100% jest odpowiedzią na wasze pytanie.
Bez wygłupów, proszę o przesłanie nagrody za poprawne odpowiedzi w tym konkursie:)

Makler 10.12.2003 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

:) Dziękuję za odpowiedzi.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.