23.10.2007

Kurcze coraz większe

Trzy lokale miesięcznie chce otwierać gastronomiczna sieć Kurcze Pieczone. Od niedawna kurczaka z rożna mogą posmakować mieszkańcy Zduńskiej Woli.

Sześć nowych punktów zamierza uruchomić do końca bieżącego roku sieć Kurcze Pieczone. Budki oferujące pieczone kurczaki mają powstać m.in. w Bydgoszczy, Słupsku, Lubaniu i Szczytnie.

Jedna z budek sieci Kurcze Pieczone

- W przyszłym roku chcielibyśmy rozwijać naszą sieć w tempie zbliżonym do tegorocznego – mówi Jakub Litorowicz, specjalista ds. rozwoju sieci. - Zależy nam na otwieraniu 2-3 nowych punktów miesięcznie.

Kurcze Pieczone wprowadziło niedawno nowe produkty do menu: mega kubełek, pajdę z kurczakiem oraz hot–dogi. Przygotowywany jest również specjalny zestaw dla dzieci.

Firma poszukuje lokalizacji w całym kraju w miastach do 100 tys. mieszkańców. Budki Kurczęcia czekają na klientów m.in. w sklepach sieci Kaufland, a także Tesco i Carefour. Firma chce jednak, by budki stawały także poza sklepami.

Przedsiębiorca zainteresowany współpracą powinien mieć doświadczenie w pracy w gastronomii i dysponować 65 tys. zł na inwestycję. Później przedsiębiorca wpłacać będzie dawcy licencji jeszcze 5 proc. od obrotu miesięcznie.

(bog)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Michał Bogurat

dziennikarz