03.09.2009

Z zachodu na wschód

Pralnie chemiczne 5asec otworzyły pierwszą placówkę na Ukrainie.

Firma działa na rynku od ponad 40 lat. Pierwsze pralnie powstały we Francji, w Polsce funkcjonują już 10 lat. W tym czasie sieć otworzyła w naszym kraju 102 placówki własne i 10 franczyzowych. 5asec kontynuuje ekspansję zagraniczną – w tym roku otwarto pierwszą placówkę na Ukrainie, w Doniecku.
- Pomimo kryzysu do tej pory nie musieliśmy rezygnować z żadnej planowanej inwestycji – mówi Andrzej Wiśniewski, dyrektor generalny 5asec. - W ubiegłym roku obsłużyliśmy ponad 1,7 mln klientów i wypraliśmy 4 mln sztuk odzieży i artykułów wyposażenia domu.

W Polsce działa ponad 110 placówek 5asec.

Klienci pralni 5asec, oprócz podstawowych usług jakimi są pranie wodne i chemiczne, prasowanie oraz odplamianie, mogą skorzystać również z czyszczenia dywanów, prania zasłon i pościeli, a także z zabezpieczenia odzieży przed wilgocią i molami.

Prowadzenie sieciowej pralni to koszty rzędu 500 tys. zł, z czego 40-60 tys. zł wynosi opłata wstępna, 200 tys. zł kosztują niezbędne urządzenia, a 220 tys. zł prace adaptacyjne. Obecnie firma poszukuje franczyzobiorców w Chorzowie, Rybniku i Grudziądzu.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

1