Forum: Pośrednictwo kredytowe - z którą firmą podjąć współpracę? - finanse i bankowość 106

Krzysiek Sz. 03.07.2006 *.public-gprs18054.centertel.pl

14
Chcę otworzyć pośrednictwo kredytowe? Z jaką firmą nawiązać kontakt? Najlepiej bezpośrednio z bankiem, czy z pośrednikami np. z Fioletem? A czy pośrednictwo kredytowe jest opłacalne? Chcę tylko sprzedawać kredyty, bez prowadzenia kasy i przyjmowania opłat.

Magik 04.07.2006 *.bta126.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witaj,
Napisałeś za mało danych o miejscu,w którym będziesz prowadzić swą działalność i na jakich zasadach.
Zacznijmy od posiadanej przez ciebie wiedzy na ten temat, wygląda na to, iż brak ci jej, ale to w niczym nie przeszkadza, bardzo łatwo ją uzupełnić na szkoleniach prowadzonych przez w/w przez ciebie podmioty. W pośrednictwie kredytowym jest wiele dróg rozwoju, którymi możesz podążać. Dam ci przykład małomiasteczkowy, miasto do 15 tyś. Mieszkańców. Jeśli posiadasz lokal na biuro kredytowe to musisz się liczyć ze zmieniającym się popytem na kredyty w ciągu roku np. zima to znaczący spadek sprzedaży, co za tym idzie brakiem dochodów. Jeśli nie będziesz posiadał lokalu, a będziesz działał na zasadzie akwizycji bezpośredniej to z kolei nie wszyscy klienci będą chcieli z tobą rozmawiać. Dlatego, bez dodatkowej działalności, pozwalającej na przetrwanie miesięcy o słabej sprzedaży kredytów będzie ci bardzo trudno prowadzić biznes.
Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest praca na „umowę-zlecenie” bez rejestracji firmy na początku kariery i w tedy możesz pracować jako „multi agent” sprzedając produkty różnych firm.
Ja po paru latach pracy jako „multi agent” zdecydowałem się na otwarcie agencji bankowej.
Bo np. jeden kredyt hipoteczny to od razu rachunek ROR, a z czasem limit na rachunku lub karta kredytowa, czego nie miałem będąc, „multi agentem”, bo po sprzedaży kredytu klient tracił zainteresowanie dalszą współpracą ze mną, bo i nie miałem mu, co zaoferować.
Moim celem było uzyskanie pasywnego, czyli stałego dochodu w ciągu roku na poziomie kosztów tak abym nie musiał martwić się o to, za co będę żył w te „gorsze” miesiące i po okresie 18 miesięcy (biznes plan przewidywał 18-24 miesiące) działalności ten stały pasywny dochód osiągnę, a w tedy sprzedaż w moim wypadku np. kredytów got. i hipów, limitów, kart kredytowych i innych produktów finansowych będzie moim czystym zyskiem.
Opisałem tu moją drogę, ale jeśli tylko podasz więcej informacji to będę mógł ci więcej podpowiedzieć.
Pozdrawiam Magik



Krzysiek Sz. 04.07.2006 *.public-gprs17514.centertel.pl

14
Dzięki za chęć pomocy. Pośrednictwo chcę otworzyć w Warszawie, mam zamiar wydzierżawić lokal. Nie chcę działać na zasadzie akwizycji. Jakie firmy polecasz?

Piter 04.07.2006 *.80.68.236.145

1
Ładnie to Magic opisałeś. Wygląda to jakby to była przemyślana strategia, ale jestem pewien, że rodziła się w bólach.
Rozumiem, że teraz pracujesz dla jednego banku i sobie chwalisz. A co sądzisz o \"brokerskich agencjach\". Nie wiem skąd ta obserwacja, że w zimę jest gorzej, chyba nie wszędzie (pracuję w branży).

tomy001 04.07.2006 *.ejb12.neoplus.adsl.tpnet.pl

8
Witam

Ja polecam fiolet. Maja dosc wysokie prowizje dla agenta i pomagaja. Pozatym to rowniez: www.fines.pl, zastanawiam sie tez nad Chrobrym. Czy ktos ma informacje na temat wspolpracy z nimi? Czy warto w to wchodzic?
Ja od roku zajmuje sie kredytami gotowkowymi i samochodowymi. Mam swoje biuro nie w centrum, ale na osiedlu i nie narzekam.

Moze ktoś z posrednikow napisze w jaki sposob docieracie do klientów?
Ja np. zamieszczam regularnie ogloszenie w prasie lokalnej, pozatym duzo ulotek roznosze i wystawiam potykacz z oferta bankow przed biurem.

A jakie Wy macie sposoby?
Jakie produkty sprzedaja sie u Was najlepiej?

Magik 04.07.2006 *.btn236.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witam,
Do Krzysztofa:
Nie znam specyfiki Warszawy i nie jestem ci wstanie doradzić, co i jak się w takiej aglomeracji sprzedaje, zapewne specyfika dzielnicy będzie warunkować sprzedaż danego produktu np. w starych dzielnicach pożyczka gotówkowa, a w nowszych czy też w tych, w których ciągle się buduje np. kredyt hipoteczny, ale to są moje przypuszczenia.
Co do firm zdanie mam mieszane, a mianowicie takie jak Chrobry, Aigo, Fiolet czy inne, które zostały przejęte przez banki są bardzo pazerne, a przy paru nietrafionych pożyczkach obcinają ci prowizje (występuje ryzyko wekslowe, jeśli podpiszesz :), ale za to dają szybkość uzyskania pożyczki gotówkowej. Banki działają troszkę wolniej, ale jak przetrzesz sobie ścieżki to jakoś to leci. Banki hipoteczne to np. GE Money, Dom Bank, Bank BPH, Getin Bank i inne, ale musisz się porozglądać, kto na danym terenie najlepiej się sprzedaje. Warto pomyśleć o leasingu na samochody dla osób fizycznych (staje się modny).
Jak napiszesz, w czym chcesz się specjalizować to będzie łatwiej ci podpowiedzieć. Pozdrawiam.
Do Pitera:
Oj, rodziła się w bólach, szczególnie pewna część ciała mnie bolała :), jak z byle powodu zabierano, a najpierw blokowano mi „do wyjaśnienia” przez parę miesięcy moją wypracowaną prowizję.
BROKER TO BRZMI DUMNIE i nic poza tym. Bo z definicji broker powinien działać na zlecenie i rzecz klienta, a nie np. na rzecz banku, co raczej nie jest możliwe w tym przypadku. W mojej działalności spotkałem tylko dwóch prawdziwych brokerów, którzy zajmowali się UBEZPIECZENIAMI (he he). Co do zimy, to na takich zadupiach (i nie tylko) jak moje, zima, to czas snu zimowego. Od końca grudnia to końca marca czas spokoju i wytchnienia.
Z racji chęci spokojnego snu i poczucia godności nie sprzedaje produktów innych niż te, które oferują banki.
Z mojej działki.
Ostatnio zajmuję się „podbieraniem” klientów biznesowych dwóm bankom spółdzielczym, a konkurujący ze mną SKOK zwinął się już z rynku.
Pozdrowiona Magik


Krzysiek Sz. 05.07.2006 *.public-gprs24112.centertel.pl

14
Witam,
Do Magika:
Czy muszę specjalizować się tylko w konkretnym kredycie? Nie mogę sprzedawać jednocześnie kredyty gotówkowe, samochodowe i hipoteczne? Możesz napisać coś więcej o leasingu dla osób fizycznych, o którym wspomniałeś? Jakie kroki powinienem teraz powziąć, by otworzyć punkt pośrednictwa kredytowego? Z góry dziękuję za pomoc.

Magik 05.07.2006 *.bsz101.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Witaj Krzysztofie,
Zawsze jest tak, że komuś lepiej, łatwiej sprzedaje się dany produkt albo „lubi„ go sprzedawać i to rozumiałem jako specjalizacja:) zawsze sprzedaję to, co klient chce kupić.
Co do leasingu to musisz pofatygować się do jakiejś firmy leasingowej i wszystkiego się dowiesz, bo to za wiele by było pisania.
Jak rozpocząć, możesz zacząć od szkolenia w jakimś banku, z którym chcesz współpracować (gotówka, auta i hipy). Jak ja zaczynałem to dawno było, a teraz to już pewnie jest inaczej, ale zawsze powinieneś zgromadzi jak najwięcej informacji z różnych firm, choćby do porównania i zdobycia wiedzy, co do ofert na rynku.
W tej chwili pracuje dla Banku BPH, ale zawsze można coś na boku zarobić :)
Pozdrowiona Magik


piotrek_111 05.07.2006 *.bld115.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Oprócz wymienionych firm jest jeszcze duży gracz, którego ofertę warto wziąć pod uwagę:

http://dfqs.pl/

Jednak w przypadku współpracy z QS Kredyt też wymagany jest weksel :) Są dwa rodzaje umowy do wyboru - jedna z zakazem konkurencji (większa prowizja dla agenta) oraz bez zakazu konkurencji (mniejsza prowizja dla agenta).

piotrek_111 05.07.2006 *.bld115.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Swoją drogą na stronie Fioletu są ciekawe dane na podstawie których można w przybliżeniu obliczyć opłacalność takiej placówki partnerskiej:

http://www.fiolet.com.pl/fiolet/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=7&layout=1&lang=

Z danych wynika, że jedna placówka Fioletu (statystycznie) udziela miesięcznie 36426 zł kredytów. Prowizja dla agenta wynosi dajmy na to 6% w przybliżeniu(??? jeśli ktoś ma precyzyjne info na temat wielkości prowizji to proszę pisać). Czyli 2185,56 zł miesięcznie PRZYCHODU. Hmmmm.... nie za wiele...
Od tego odejmujemy ZUS, lokal, koszty biura, internet, jakieś ubezpieczenie.
Czy to się opłaca jako samodzielna działalność? Jak myślicie?
Piszcie!

Krzysiek Sz. 05.07.2006 *.public-gprs6271.centertel.pl

14
Może niech osoby prowadzące takie pośrednictwo napiszą, czy to się opłaca? A ma ktoś z Was ofertę leasingów? Może to warto dołączyć do kredytów?

tomy001 06.07.2006 *.ejf168.neoplus.adsl.tpnet.pl

8
Jasne, ze sie opłaca! Widzicie ile jest biur kredytowych wszedzie? Kazdy zarabia. Jesli chodzi o fiolet to prowizja wynosi 8-10%. Poza tym /nie kazdy posrednik, ktory ma fiolet robi tylko przez fiolet, sa tez inne banki przez ktore mozna zrobic jesli np nie przejdzie klient w fiolecie. To tylko o gotowkach, a przeciez sa jeszcze, samochody, mieszkania, konsolidacje itp. Jesli chodzi o konsolidacje to polecam CITI i CHROBRY.

piotrek_111 06.07.2006 *.blf136.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Owszem, jest tego pełno na każdym rogu w każdym mieście więc niektórym się opłaca:)

I tu doszliśmy do sedna sprawy - jeśli otworzymy biuro kredytowe w takim miejscu gdzie jest ono potrzebne to pewnie sukces murowany. Jakie są wasze doświadczenia z doborem odpowiedniej lokalizacji ???

Z moich obserwacji wynika, że jeśli wybierzemy lokalizację przy głównych, uczęszczanych ulicach, w pobliżu banków (deptak) to można spodziewać się sporej liczby klientów. Najlepiej jeśli placówka zostanie wyposażona w ładny szyld na zewnątrz i gustowne wnętrze (patrz - wygląd placówki AIGO).

Natomiast mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o biura kredytowe usytuowane gdzieś w biurowcach na 7 piętrze, w kamienicach z wejściem z tyłu i za rogiem mało uczęszczanej uliczki :)
Robiłem w zeszłym roku rekonesans po takich właśnie pośrednikach i stwierdziłem, że zajmują się głównie ziewaniem z nudów a klient jest tam zjawiskiem niezwykle rzadkim :)W przeciwieństwie do placówki AIGO, gdzie ruch jak na dworcu w godzinach szczytu.

Oczywiście lokal w dobrym miejscu, z witryną na parterze kosztuje o wiele więcej PLN miesięcznie niż taki na trzecim piętrze z wejściem od podwórka.

Piszcie w jakim miejscu prowadzicie swoje placówki kredytowe.

Prowizje we Fiolecie, jak piszesz 8-10% to już całkiem nieźle. W przeciwieństwie do QS Kredyt gdzie jest to tylko 6%. To już zupełnie inaczej wygląda:)

Piszcie jakie są prowizje dla agentów u innych pośredników?
Piszcie też o sprawie najważniejszej - kto oferuje najkorzystniejszą umowę dla potencjalnego agenta? Wymieniajcie potencjalne zagrożenia z nich płynące.
Może ktoś podrzucić wzór umowy z takim czy innym domem kredytowym w celu analizy prawnej???

tomy001 07.07.2006 *.eit186.neoplus.adsl.tpnet.pl

8
Ja uwazam, ze rownie wazna jak lokalizacja jest reklama. Ja mam swoje biuro wlasnie w biurowcu i nie w samym centrum, ale duzo sie reklamuje i to sciaga klientow. Bo nie kazdemu chce sie isc do centrum. Tak mi sie wydaje.
Moim zdaniem rozmowe o lokalizacji lepiej zamienic na rozmowe jak sciagnac klienta do biura bo to jest najwazniejsze. Jesli chodzi o AIGO to oni wlasnie sie duzo reklamuja dlatego maja tylu klientów.
Wiec jak sciagacie klientow do swoich biur?

piotrek_111 07.07.2006 *.ble236.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Czyli można powiedzieć tak - lepsze miejsce to większy czynsz ale mniejsza potrzeba nakładów na reklamę, gorsze miejsce to mniejszy czynsz ale większa potrzeba nakładów na reklamę. Hehe, może rzeczywiście wyjdzie na to samo :)

Wielu pośredników kredytowych reklamuje się w gazetkach typu "Anonse"
AIGO natomiast oprócz posiadania lokalu w centrum wystawia przed niego rozdawaczy ulotek ubranych w logo firmy. To jest dobry sposób bo klient kojarzy od razu miejsce gdzie dostał ulotkę i wie gdzie ma przyjść po kredyt.
Sama ulotka powinna być prosta, ładna i zawierać jak najmniej treści a jak najwięcej słów "kluczy" :)
Jak widać od takich potentatów jak AIGO można się wiele nauczyć.

Rozdawanie gadżetów klientom jest warte uwagi - kubek z logo naszej firmy będzie im przypominał o nas codziennie przy porannej kawie :)

Jedna pani drugiej pani czyli poczta pantoflowa. Można pójść dalej i zastosować coś na kształt systemu partnerskiego:) Czyli mówiąc wprost dawać klientom łapówki za pozyskanie rodziny i znajomych itd :)))

Natomiast niezbyt skuteczne jest rozrzucanie ulotek ludziom po wycieraczkach na oddalonych osiedlach. Lepiej się skupić na pozyskaniu klientów krążących na co dzień obok naszej agencji. Im będzie zawsze do nas po drodze.

Jakieś pomysły ???
Piszcie!

piotrek_111 07.07.2006 *.ble236.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Zauważcie, że AIGO ma bazę klientów, którym raz do roku lub częściej(przed świętami) przypomina o sobie wysyłając na domowy adres "unikalną ofertę z minimum formalności"

tomy001 07.07.2006 *.eit186.neoplus.adsl.tpnet.pl

8
Dlatego ja wlasnie wystawiam potykacz z plakatami bankow i strzałkami do lokalu przy chodniku swojego biurowca, dodatkowo to własnie ulotki i reklama w parasie

piotrek_111 07.07.2006 *.ble236.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
A jak wygląda sprawa najważniejsza czyli podpisane umowy ??? Aby mieć ofertę jak najszerszą to raczej nie podpisujemy umów z zakazem konkurencji:) Z kim najlepiej podpisać umowę ??? Jak wygląda sprawa weksli ??? Jak wygląda sprawa odpowiedzialności pośrednika w świetle podpisanych umów z bankami ??? Co się dzieje w przypadku kiedy klient kredytu nie spłaca ???
Co oznacza w kwestii odpowiedzialności agenta punkt umowy mówiący o poprawnej weryfikacji klienta ??? Czy zdażają się klienci - oszuści wyłudzający kredyty (lewe dokumenty)??? Jakie są wtedy konsekwencje ???

Magik 07.07.2006 *.bty40.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
Piotrze,
Żaden bank czy też pośrednik nie ma takich samych wymagań, nikt nie używa standartowych umów, dlatego każdą umowę trzeba przeczytac z uwagą i zastanowić się czy warto ją podpisać.
Weksle – szczególną uwagę należy zwrócić na umowę wekslową, a mianowicie, kiedy i jak może być ona uruchomiona. Warto zwrócić uwagę na czas trwania umowy wekslowej po zakończeniu współpracy z dana firmą i jaki jest sposób zwrotu skasowanego weksla.
Banki stosują pewien trik związany z potrąceniem prowizji, jeśli klient nie wpłacił zapadającej raty w ciągu np. 30 dni od jej terminu i mogą to być np. 3 pierwsze raty itp.
Ciekawe jest rozwiązanie większości banków mówiące o przyjęciu z fałszowanych przez klienta dokumentów w agencji i uruchomienia na ich podstawie kredytu, jeśli przed uruchomieniem kredytu bank weryfikuje dokumenty to mogą być wprowadzone tylko zapisy z umowy, które traktują taki przypadek, a jeśli bank najpierw uruchamia, a potem weryfikuje otrzymane dokumenty to od razu zajmuje prowizje agenta, uruchamia weksel lub w skrajnych wypadkach przekazuje sprawę do prokuratury. W taki sposób zakończyły działalność 4 znane mi agencje, choć po paru tygodniach zaczęły działać pod innym szyldem :))
Pamiętajcie, iż wszystkie instytucje maja inne zapisy w umowach i trudno jest wszystko razem opisać.
Zakaz konkurencji – Pan X otwiera agencje banku w miejscowości B, a w miejscowości A posiada punkt kasowy. Pan Y w posiadający agencje tego samego banku w miejscowości A dowiaduje się o tym fakcie i powiadamia bank. Bank rozwiązuje umowę z panem X, a Pan Y otwiera agencje w miejscowości B.
Samo życie oparte na prawdziwych faktach. HE HE
Pozdrawiam Magik

Magik 07.07.2006 *.bty40.neoplus.adsl.tpnet.pl

374
UWAGA, posiadanie umowy wekslowej nie powstrzyma od wykonywania czynnosci komorniczych komornika, powstrzyma go tylko sąd. PAMIĘTAJCIE O TYM. he he
Magik

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.