Forum do artykułu: Ajenci piszą do ministrów

27.02.2003
marta
*.wshe.lodz.pl

Nie do końca zgadzam się z komentarzem Redakcji - do tyczy to fragmentu o śmieszności. Wbrew pozorom może taki ajent utracić znacznie więcej niz wynosi jego rzeczywisty wkład w punkt sieci. Może przez przeoczenie, ale Redakcja nie zwróciła uwagi na fakt podpisania weksla. W polskim prawie to zobowiązanie abstrakcyjne i absolutnie wymagalne. Jesli był to zaś weksel własny in blanco, poręczony przez inną osobę - może własnie oznaczać utratę mienia. Postępowanie wekslowe jest szybkie i w zasasdzie ostateczne, bowiem na oprotestowanie weksla (takie odwołanie, jeśli strona się nie zgadza) też trzeba wpłacić odpowiednia kaucję. Może sie mylę, ale wydaje mi się, że weksel jest bardzo często stosowany w tego typu praktykach. Także w przypadku franchisingu (np. stosowała go Rema 1000).
Pozdrawiam

27.02.2003
wypowiedzi: 262
*.profitsystem.pl

Rzeczywiście, tak jak napisaliśmy w komentarzu ajenci Żabki nie byli właścicielami towaru. Podpisywali weksle gwarantujące Żabce zapłatę za jej towar.
W chwili rozwiązania umowy Żabka mogła realizować weksle na wartość różnicy pomiędzy wartością zatowarowania sklepu (zapisaną w komputerowym systemie rozliczeniowym) a stanem faktycznym.
Bez poznania szczegółów każdej sprawy, trudno orzec kto ponosi winę (Żabka czy ajent) za powstałe rozbieżności.

28.02.2003
marta
*.wshe.lodz.pl

Skoro trudno orzec winę (a niestety często bywa i tak, że obie strony są winne, ale obu trudno ten fakt zaakceptować) to za nieco niesmaczny uznałam konetarz Redakcji, który obawy utraty dorobku życia ajentów uznał za śmieszne. W Państwa artykule nic nie wskazuje na to, iż był to weksel na róznicę wartości.
Jesli zaś Państwo taka wiedzę macie, to należało to zaznaczyć i nie byłoby niejasnosci. Każe jednak roszczenie, zapewne sie z e mna Państwo zgodzicie, należy udokumentować.
Pozdrawiam

28.02.2003
marta
*.wshe.lodz.pl

Zauważyłam, iż zmieniliście Państwo swój pierwotny komentarz, który znajduje sie pod artykułem. Nie wiem, czy to jest uczciwa praktyka, niemniej jednak, w świetle zmian Państwa NOWEGO komentarza, moje poprzednie komentarze traca nieco sens. Jesli o to Państwu chodziło.. cóż. Miałam nadzieje, jako stały użytkownik Państwa Portalu, na merytoryczną wymianę zdań.

pozdrawiam

28.02.2003
wypowiedzi: 262
*.profitsystem.pl

Przyznaliśmy Pani rację, że słowo śmieszne jest niestosowne.

Żabka nie jest siecią franchisingową, ale zamieściliśmy ten artykuł ponieważ problematyka w nim poruszana jest poważna.

Wystarczy zamieścić cytat wypowiedzi z forum:
"Jestem ajentem Zabki Polskiej SA. [..] Fakt jest to jedyna firma na polskim rynku w której biorca ma minimalny wkład finansowy. Widząc firmy, które żądają absurdalnych kwot licencyjnych nasuwa mi sie pytanie: po co mi licencja jakiejś firmy gdzie nakład przyszłego biorcy jest zbliżony do 300 tys. zł. Jak ktoś ma takie pieniądze to pewnie jest szcześliwy."

28.02.2003
MaBo
*.rodlo.sdi.tpnet.pl

W każdy układ wchodzi się z dobrodziejstwem inwentarza :)

02.03.2003
Paweł
*.bialystok.sdi.tpnet.pl

Komentarz do tego artykułu jest śmieszny a poza tym radziłbym sprawdzić jak powinno się pisać "standartowy" czy "standardowy" - mała lekcja języka polskiego i pokory.

03.03.2003
pasikonik
*.233.167.146

A co cie tak rozśmieszyło?

27.03.2003
Maciek
*.77.37.114

Jakie są zasady realizacji weksla in blanco. Jestem zainteresowany podpisaniem umowy z Kolporterem, ale tam też trzeba wystawić taki weksel, co zupełnie mi się nie podoba. Czy są jakieś przepisy regulujace wykorzystanie takiego weksla? Czy nie ma innej możliwości zabezpieczenia - np. ubezpieczenie towaru na rzecz jego własciciela?

31.03.2003
Marta
*.chomiczowka.net.pl

Szanowna Redakcji, Panie Maćku,

oczywiscie jest prawo wekslowe, które reguluje kwestie weksli, ich wystawiania i egzekwowania. Poradzić mogę jedynie przejrzenie przepisów lub wizytę u prawnika (i tak nalezy zaopatrzycsie w kodeks cywilny, prawo wekslowe i inne niezędznie zestawy przepisów prawnych, bo bez tego można
sobie stworzyć cała masę problemów).
Jednak wykorzystanie weksla w umowach franchisingowych jest dość powszechne i tylko w niektórych przypadkach można z franczyzodawcą negocjować zastąpienie go jakim innym zabezpieczeniem.

pozdrawiam

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.