Forum o artykule: Kebab w galerii 177

Andreasss 13.10.2016 *.80.82.24.25

13
Fajne jest to, że franczyzobiorca otrzymuje przygotowany biznesplan i projekt technologiczny, bo to dużo ułatwia proces zakładania lokalu gastronomicznego. Ciekawe czy są jakieś wymagania co do sprzętu gastronomicznego https://multigastro.pl/, czy nie. A orientuje się ktoś czy można w ramach franczyzny otworzyć jakiś bar? Bo mam możliwość załatwienia przyborów barmańskich i wyposażenia do baru :)

Marek39 21.10.2016 *.apn-31-0-43-12.dynamic.gprs.plus.pl

29

Obawiam się tylko, czy jest to biznes konkurencyjny. W końcu budek z kebabami jest mnóstwo.

Tymek 23.10.2016 *.admp207.neoplus.adsl.tpnet.pl

4

Kebaby powoli wychodzą z mody, teraz postawiłbym na kuchnię bałkańską, gruzińską.

Tymek 23.10.2016 *.admp207.neoplus.adsl.tpnet.pl

4

Ależ mam ochotę na takie jedzonko!

MaciekJ 24.10.2016 *.aip-router.ds.pg.gda.pl

5

Moim zdaniem popularność kebabów powoli się kończy. Raczej nie zdecydowałbym się na otwarcie takiego lokalu w tym momencie.

MoniaGold27 07.11.2016 *.public-gprs393751.centertel.pl

88

W Poznaniu w każdej niemal galerii jest taka franczyza . Myślę, że obecny trend na zdrową żywność oraz wysokie koszty wynajmu w galerii prędzej czy później załatwią ten biznes.

gastronomik 29.08.2017 *.159-205-29-21.adsl.inetia.pl

10

Śmiem się nie zgodzić z tekstami o końcu kebabów. Jakby nie patrzeć, w dalszym ciągu jest to jeden ze zdrowszych (co oczywiście nie znaczy, że zdrowy) fast foodów. Jednak, żeby utrzymać się na rynku, należy oferować najwyższą możliwą jakość. A ta niestety nie będzie możliwa do osiągnięcia bez takiego urządzenia jak opiekacz do kebaba

Tomik83 03.04.2018 *.79.184.18.113.ipv4.supernova.orange.pl

4
Sama konsumpcja nie wystarcza, by zbudować poczucie tożsamości, chyba że jest się na tyle bogatym, by móc konsumować zupełnie swobodnie i określać się przez tę konsumpcję w całości. Obecnie jest to już sieć restauracji tureckich serwująca nie tylko kebab uznawany za jeden z najlepszych w mieście, ale również przyjmująca bardzo wymagających gości pod względem kulinarnym. Jeżeli nie masz czasu, jesteś zabiegany to w każdej chwili możesz odebrać swoją ulubioną potrawę z okienka możesz też odebrać swój kebab, aby zjeść go w biurze lub zaciszu swojego domu. Wszak kebab lublin pochodzi z krajów arabskich, pełnych aromatycznych przypraw i wyszukanych smaków, dlatego zawsze dbamy by nasze mięso dostarczało Wam niezwykłych doznań smakowych, a każdy kolejny kęs przenosił Was oczami wyobraźni do niezwykłych krajów Orientu!
gastronomia | 15.06.2016

Kebab w galerii

Erbil Donner Kebab serwuje nie tylko tak popularne w Polsce kebaby, ale też np. falafele czy sałatki. Obecnie pod tym szyldem działają trzy lokale własne oraz tyle samo franczyzowych. Marka rozwija się w miastach liczących od 100 tys. mieszkańców. – Analizujemy teraz także możliwość otwierania lokali w mniejszych miejscowościach, od 60 tys. mieszkańców – zdradza Andrzej Lorek, odpowiedzialny za rozbudowę sieci Erbil Donner Kebab. – Decyzja zależy zawsze od potencjału miasta i lokalnego rynku. Licencjodawca preferuje lokalizacje w galeriach handlowych, możliwe jest też otwarcie lokalu przy uczęszczanej ulicy, blisko centrum miasta. Franczyzodawca zawsze opiniuje i akceptuje propozycje miejsca, sam też może pomóc w poszukiwaniach dobrej lokalizacji. W centrum handlowym, w strefie food court, na restaurację potrzebne jest od 40 do 70 m2. W przypadku lokali otwieranych przy ulicach konieczna jest większa powierzchnia, bo wówczas trzeba jeszcze doliczyć miejsce na salę konsumpcyjną. – Staramy się szukać takich pomieszczeń, które wymagają jak najmniejszych nakładów finansowych – podkreśla Andrzej Lorek. – Jasne jest, że w przypadku nowej galerii handlowej dostaniemy do zagospodarowania lokal, w którym trzeba zrobić dosłownie wszystko: wentylację, klimatyzację itp., co podwyższa koszty inwestycji. Ale jeśli dysponujemy lokalem, w którym wcześniej działała restuaracja, to te nakłady są już o wiele niższe.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.