30.01.2012

Jak dorabiają stacje?

O dodatkowych źródłach dochodów, na jakie mogą liczyć właściciele stacji paliw opowiada Leszek Hendzel, dyrektor ds. rozwoju biznesu w sieci Moya.

Czy ubiegły rok był łaskawy dla właścicieli stacji?
Nie był to dla nas łatwy okres. Minimalne marże nie pozwalały właścicielom stacji na zarobek, co pokazało, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł dochodu. W trudnych czasach budżet stacji poważnie wzmacniają dochody z małej gastronomii, sklepu, myjni czy innych usług dodatkowych.

Leszek Hendzel, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w sieci Moya.

Leszek Hendzel, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w sieci Moya.

Jak stacje Moya dywersyfikują swoje źródła dochodu?
Dajemy możliwość prowadzenia na stacji kącika kawowego Caffe Moya. Obecnie działają one już w 29 punktach. Dla właścicieli stacji kącik Caffe Moya to źródło dodatkowych zysków, gdyż otrzymują oni rozwiązanie sprawdzone i rozpoznawalne na rynku. Jesteśmy pewni, że w tym roku pojawią się kolejne kąciki.

Jakie są w takim razie prognozy na przyszłość?
W najbliższych latach rynek czeka dalsza konsolidacja, a stacje niezależne będą chętniej przystępować do sieci. Łatwiej bowiem działać pod znaną marką, szczególnie jeżeli marka ta cieszy się zaufaniem klientów i może swoim partnerom zaoferować wsparcie, które nie pozbawi ich jednak samodzielności w prowadzeniu biznesu. Nie bez znaczenia będzie tutaj fakt, że do końca 2012 roku stacje paliw, które jeszcze nie zmodernizowały swoich zbiorników, mają czas, by tę akcję przeprowadzić. Jednak przedsiębiorcy może być trudno samodzielnie podołać takiej inwestycji i zapewne z tego powodu część małych stacji wkrótce zakończy swoją działalność.

Rozmawiał (boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0