Uznałem, że w Polsce będzie popyt na usługi firmy Ziebart. Rośnie status majątkowy Polaków co widać po niezłych samochodach. Jeśli stać kogoś na nowy samochód, stać go również na jego ochronę. Kwestia tylko dotarcia do klienta.
Bartosz Liszkowski, prezes Ziebart Polska
Poniedziałek
31.10.2016
Bartosz Liszkowski trzy lata temu ściągnął do Polski markę Ziebart, amerykański koncern z branży motoryzacyjnej. Dlaczego wybrał ten brand?
 

Biznes miał być innowacyjny, nieznany na polskim rynku, ale oczywiście perspektywiczny. Nowość daje zarobić, ale zanim trafi do świadomości klienta, trzeba sporo cierpliwości i środków, żeby go wyedukować i przekonać o zaletach oferowanego produktu. Uznałem, że w Polsce będzie popyt na usługi firmy Ziebart. Rośnie status majątkowy Polaków, co widać po niezłych samochodach. Jeśli stać kogoś na nowy samochód, stać go również na jego ochronę. Kwestia tylko dotarcia do klienta – mówi Bartosz Liszkowski, prezes Ziebart Polska.

Poszukiwania pomysłu na biznes wciągnęły go. W końcu trafił na Ziebart International, amerykański koncern z branży motoryzacyjnej, który specjalizuje się w renowacji samochodów, ochronie ich powierzchni lakierowanych oraz auto detailingu. – Firma już od jakiegoś czasu planowała rozwój w naszym kraju. Szukała przedstawiciela, który poprowadzi jej rozwój. Informacje na jej temat znalazłem w internecie na portalu Franchising.pl. Negocjacje dotyczące współpracy trwały cztery miesiące. W Turcji odbyliśmy spotkanie referencyjne z szefami firmy, podczas którego omawialiśmy warunki rozwoju w Polsce – mówi Bartosz Liszkowski.

Jak się okazało, nasz kraj był dla nich mocno egzotyczny. – Przedstawiciele firmy nie rozumieli tutejszych realiów, potrzeb klienta, czy jego siły nabywczej, przez co był problem m.in. z oszacowaniem cen za usługi – mówi Bartosz Liszkowski. Przed spotkaniem musiał przygotować biznesplan. Część informacji związanych z przyszłą działalnością zaczerpnął od franczyzodawcy. Te dane były jednak średnią wyciągniętą z całej sieci, czyli z 32 państw, w których funkcjonuje koncern. Polska jest jednak inna. Przede wszystkim dlatego, że rozwój firmy jest tu dopiero na początku drogi. Zupełnie inaczej niż w Turcji czy na Filipinach, nie mówiąc o USA. Wszędzie tam Ziebart działa już kilkadziesiąt lat. – W Polsce badamy dopiero rynek i edukujemy klienta pod kątem naszych usług oraz w ogóle pielęgnacji samochodów. Obecnie Polacy dbają o samochód najczęściej wtedy, gdy jest nowy. Zmiana nastawienia jest kwestią czasu. Dotychczas w naszym kraju nie było zaawansowanych usług związanych z renowacją samochodów, ochroną czy auto detailingiem. Jesteśmy pierwsi, ale dopóki nie rozwiniemy sieci placówek w Polsce, zasięg wiedzy o Ziebarcie będzie lokalny. Oczywiście, zależy nam również na tym, ale chcemy, by ludzie przekonali się, że dbanie o samochód to nie tylko wizyta w myjni raz na miesiąc, ale coś więcej i to za przystępną cenę – mówi Bartosz Liszkowski.

W końcu inwestorzy w Polsce i Amerykanie podpisali umowę. Bartosz Liszkowski został prezesem polskiego oddziału. Stanął za sterami polskiej spółki, mimo że wtedy nie był jej udziałowcem. Amerykanie są przekonani, że powtórzą w Polsce sukces innych krajów. To tylko kwestia czasu i cierpliwości. Są również otwarci na modyfikowanie strategii rozwoju w zależności od potrzeb rynku. Bartosz Liszkowski nie od razu wystartował z franczyzą. – Najpierw trzeba było sprawdzić, czy Ziebart ma rację bytu na polskim rynku. Nie chcieliśmy też otwierać punktu w Warszawie. Stolica wygenerowałaby większe koszty związane z inwestycją, a co za tym idzie większe straty w przypadku porażki. Wybraliśmy Poznań, który też jest sporym miastem, a poza tym mieszkam tu – mówi Bartosz Liszkowski.

Dopiero po trzech latach, na początku 2016 roku, ruszyła franczyza. Nie jest to jednak klasyczny model franczyzowy, a raczej partnerski. W biznes inwestuje firma, natomiast partner dba o rozwój placówki. Po dwóch latach współpracy licencjobiorca może przejść na pełną franczyzę. Wówczas też zyskuje dostęp do pełnego pakietu usług. W przypadku mniejszego konceptu oferta jest mocno ograniczona. To ma zmobilizować licencjobiorców, by zainwestowali w bardziej zaawansowany model biznesowy. Docelowo w Polsce mają działać tylko placówki oparte na klasycznym modelu franczyzowym. – Wszystko idzie w dobrą stronę. Po trzech miesiącach od ogłoszenia, że Ziebart szuka franczyzobiorców, podpisaliśmy dwie umowy franczyzowe. Placówki powstaną wkrótce. Liczymy, że niedługo otworzymy kolejne – mówi Bartosz Liszkowski.

Po trzech latach istnienia Ziebarta w Polsce zmienił się jego skład właścicielski. Nie ma już pierwszego udziałowca. Do polskiej spółki dołączył Bartosz Liszkowski, pozostając na stanowisku prezesa oraz m.in. amerykańscy przedstawiciele firmy. – Centrala Ziebarta rzadko inwestuje w oddziały zagraniczne. Stawiają raczej na lokalny rozwój franczyzowy. Polska jest jednak dla nich ważnym rynkiem. Od sukcesu w naszym kraju uzależniają rozwój na innych europejskich rynkach. To jednak dopiero za jakiś czas. Najpierw budujemy sieć tutaj. Obecnie to jest najważniejszy cel – mówi Bartosz Liszkowski.


doradca we franczyzie

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Łatwiej o własny biznes /28.05.2018

O nowych zasadach inwestycji i współpracy w ramach systemu franczyzowego opowiada Bartosz Liszkowski, prezes Ziebart Polska.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Franczyzodawca rozszerza usługi /11.04.2018

Franczyzobiorcy Ziebarta będą mogli wkrótce świadczyć też dużo bardziej popularną usługę niż auto detailing. Czy dzięki temu rozwój sieci franczyzowej nabierze tempa?

Auto detailing coraz popularniejszy /02.03.2018

Ziebart umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Franczyzodawca zwiększył obroty firmy o 55 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego.

POPULARNE NA FORUM

Chcę założyć stację paliw

Dodam tylko dla , iż do kosztów całego przedsięwzięcia należy dorzucić cenę dokumentacji środowiskowej, takiej karta informacyjna przedsięwzięcia lub w skrajnych...

36 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Warsztat samochodowy: Pieniądze na warsztacie

Polecam serdecznie zakupić nowoczesny komputer do diagnostyki: http://www.jaltestpolska.com/pl/diagnostyka/maszyn-budowlanych

51 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Cześć, mam konkretne pytanie odnośnie zarabianie na handlu kryptowalutami. Chodzi mi konkretnie o [url=https://xbinop.com/pl/ethereum-nowy-bitcoin/]ethereum[/url] - czy...

5 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Małe firmy transportowe

Ja proponuje zainwestować w dobre narzędzia i urządzenia które wspomogą pracę sam korzystam z urządzeń krajowych ze sklepu http://tor-industries.pl/ i moi pracownicy...

63 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Ja polecam monitoring GPS pojazdów, szybko pozwala zlokalizować auto w razie kradzieży. Ja w swoim samochodzie mam z Konsalnetu założone, na razie jeszcze nie było...

5 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Warsztat lakierniczy w stolicy

Polecam zajrzeć też do fastserv, to świetny mechanik Poznań. Od lat korzystam z ich usług. Zresztą można poczytać opinie o nich w internecie żeby się przekonać że...

14 wypowiedzi
ostatnia 31.05.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Najlepiej, jakbyś udał się do firmy specjalizującej się tego typu metodami. Blokada kierownicy, czy skrzyni biegów niestety nie jest skuteczna - najlepsze będą...

5 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2018
Spedycja/Transport/Logistyka

Świetnie nam się również współpracuję z firmą http://www.dzwigmasko.pl . Firma dynamicznie się rozwija na rynku a usługi świadczone są na najwyższym poziomie....

46 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018