Subway działa już w 112 krajach i ma w sumie 44,8 tys. restauracji, z czego 125 funkcjonuje w Polsce.
Sobota
22.04.2017
Inwestycja w lokal marki Subway może sięgnąć 650 tys. zł. Franczyzobiorca może liczyć na zwrot połowy opłaty licencyjnej. Ale dopiero po spełnieniu pewnych warunków.
 

Znak rozpoznawczy funkcjonującej od ponad 50 lat sieci to amerykańskie sandwicze, przygotowywane w obecności klientów. Subway działa już w 112 krajach i ma w sumie 44,8 tys. restauracji, z czego 125 funkcjonuje w Polsce.
– Co roku zamierzamy otwierać nowe lokale – mówi Michał Doroszewski, agent ds. rozwoju na województwa mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. – I chociaż mamy zdefiniowane długoterminowe cele, najistotniejszą rzeczą nie jest dla nas ilość tych otwarć. Zależy nam na tym, aby otwierane punkty były zyskowne i cieszyły się stabilnym wzrostem.

Kwota inwestycji zależy od lokalizacji oraz rodzaju restauracji. Inną sumę trzeba przeznaczyć na lokal w food courcie galerii handlowej, a inną na restaurację w wolnostojącym budynku, z opcją drive-thru. Według wyliczeń franczyzodawcy, koszty inwestycji wahają się od około 250 tys. zł do ok. 650 tys. zł. Z tej sumy remont lokalu zazwyczaj pochłania 100-280 tys. zł, zaś za wyposażenie zapłacimy od 170 do 290 tys. zł. Opłata za licencję, pozwalającą przystąpić do sieci, to 7,5 tys. euro.
– Przy czym franczyzobiorca ma szansę na zwrot 50 proc. tej kwoty, jeśli otworzy restaurację w ciągu roku od podpisania umowy – dodaje Michał Doroszewski.
Comiesięczna opłata franczyzowa to 8 proc. od obrotu, do tego należy doliczyć opłatę marketingową, w wysokości 4,5 proc.
– Zależy nam na tym, żeby otwierać restauracje w miejscach, gdzie jest duży przepływ klientów, jak galerie handlowe oraz centra miast. Subway jest jednak też liderem, jeśli chodzi o tzw. nietradycyjne lokalizacje, np. stacje benzynowe, uniwersytety, szpitale, dworce kolejowe, centra biznesowe, kasyna, a nawet kościoły – mówi Michał Doroszewski. – Obecnie mamy na świecie ponad 10 tys. lokali nietradycyjnych, w tym oczywiście część w Polsce (na stacjach benzynowych, centrach biznesowych, na dworcach).
Franczyzodawca pomaga wybrać odpowiednią lokalizację. Lokal w galerii handlowej powinien mieć ok. 30 m2, natomiast w lokalizacji przyulicznej, ze stolikami od 50 m2 do 120 m2. Firma zapewnia pomoc w zaprojektowaniu restauracji, jak również przy zamówieniu wyposażenia. Franczyzobiorcy przechodzą dwutygodniowe szkolenie, przygotowujące ich do prowadzenia lokalu.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Moim zdaniem najwygodniejszą apką do zamawiania jest pizza portal, osobiście jeśli coś zamawiam to właśnie przez ich aplikację. Nie tylko pizza, ogólnie dobre jedzenie...

21 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018