02.07.2014

Samoobsługa i kosmetyki

Franczyzobiorcy Arniki dobierają asortyment w zależności od lokalizacji swojej apteki.

Kiedy w 2009 roku pochodząca z Olsztyna sieć aptek Arnika decydowała się na pozyskiwanie franczyzobiorców pod logo firmy działało 15 punktów. Dzisiaj franczyzodawca może się pochwalić 17 aptekami własnymi i 28 licencyjnymi. Ostatnie otwarcie miało miejsce w Galerii Bursztynowej w Ostrołęce. Franczyzobiorca prowadzi tam biznes na powierzchni ponad 130 m2, dzięki czemu możliwe było uruchomienie apteki samoobsługowej.
- Dążymy do tego, żeby większość naszych aptek miała format samoobsługowy. Wśród naszych franczyzobiorców przeważają osoby, które uruchamiały aptekę z naszą pomocą od podstaw. Przyjmujemy jednak do sieci także apteki, które już funkcjonowały na rynku – mówi Ewa Wesołowska, koordynator ds. franczyzy.

Zdjęcie punktu systemu apteki  Arnika

Prawo apteczne wymaga otwarcia apteki na powierzchni miniumum 80 m2.

W Aptekach Arniki znajduje się szeroki wybór dermokosmetyków wielu marek.
- W doborze asortymentu bierzemy także pod uwagę, czy w okolicy nie znajdują się specjalistyczne przychodnie, ponieważ dostosowujemy asortyment właśnie pod przychodnie działające w okolicy – wyjaśnia Ewa Wesołowska.

Od kiedy w 2012 roku zakazano aptekom możliwości reklamowania się, jedyną dopuszczalną formą wyróżnienia się jest wyłącznie oznakowanie zewnętrzne apteki oraz napis informujący o godzinach otwarcia. Zatem apteki mogą walczyć o klienta wysoką jakości obsługi klienta i atrakcyjnymi cenami.
- Mamy wynegocjowane korzystne warunki handlowe, te same dla aptek własnych oraz franczyzowych. Posiadamy apteki zarówno w Rzeszowie, Jeleniej Górze (obie prowadzą partnerzy) jak i w Białymstoku (punkt własny). Jesteśmy w stanie dotrzeć z naszym know-how oraz ofertą do przedsiębiorców z każdej części Polski – zapewnia Ewa Wesołowska.

Przystąpienie do sieci aptek Arnika wiąże się z koniecznością wdrożenia jednolitych standardów – od identycznych fartuchów dla personelu, mebli, oznakowania logotypem sieci, aż po sprawdzone skuteczne standardy obsługi pacjenta. Kwota inwestycji w biznes zależy od powierzchni lokalu. (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0