Blisko połowa moich klientów pozyskiwana jest aktywnie – to klienci z polecenia, znajomi naszych dotychczasowych klientów lub tacy, których przyprowadził zaprzyjaźniony architekt.
Magdalena Berłowska, franczyzobiorczyni DDD
Sobota
13.12.2014
Magdalena Berłowska pracowała 8 lat na różnych stanowiskach w sklepie DDD. Po tym czasie dołączyła do grona franczyzobiorców.
 

– Pracowałam w salonie meblowym, byłam kierownikiem i księgową – wspomina. – Kiedyś prowadziłam nawet działalność gospodarczą, ale nie była to firma z prawdziwego zdarzenia. Pomyślałam sobie: teraz albo nigdy. Albo podejmę ryzyko, albo na zawsze pozostanę pracownikiem najemnym. Wiedziałam też, że najlepszy moment na biznes można przegapić, a tego nie chciałam.
Własny sklep prowadzi dopiero od dwóch miesięcy. Ale jak twierdzi, wyniki sklepu już potwierdzają, że to była dobra decyzja. Obecnie zatrudnia dwie osoby, a placówką zarządza samodzielnie. Jak mówi, nadal jest kierownikiem, z tą różnicą, że teraz cały zysk należy do niej.

Rewolucja czy kontynuacja?

Magdalena Berłowska przejęła sklep własny DDD Dobre Dla Domu – placówkę z kilkuletnią historią, w dobrej lokalizacji oraz rozpoznawalną wśród mieszkańców Stargardu Szczecińskiego. Mówi, że poświęca sklepowi mniej czasu niż wówczas, gdy pracowała na etacie, ale zaznacza, że to głównie dzięki doświadczonym pracownikom i temu, że przejęła funkcjonujący salon – rozkręcony biznes, którego trzeba wyłącznie przypilnować.
– Jestem w trakcie wprowadzania pewnych zmian w działalności sklepu. Chcę m.in. poszerzyć współpracę z architektami, deweloperami oraz firmami budowlanymi – mówi franczyzobiorczyni.

To jeden ze sposobów przyciągnięcia klientów do sklepów DDD – rekomendacje architektów wnętrz. DDD od kilku lat intensywnie rozwija system współpracy z tą grupą zawodową – w sklepach powstały strefy architektów, na portalu firmy projektanci mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia ułatwiające im pracę.
– Mamy też opracowane warunki motywujące tę grupę zawodową do korzystania z rozwiązań dostępnych w naszych sklepach. Wymaga to ciągłej obserwacji rynku i wprowadzania do oferty nowinek oraz produktów z wyższej półki, ale z pewnością warto – stwierdza Marek Frątczak, dyrektor działu ekspansji DDD Dobre Dla Domu.

Na pytanie o branżę wykończeniową, Magdalena Berłowska mówi, że rynek się ustabilizował, choć do najłatwiejszych nie należy. Zaznacza, że znacznie więcej czasu i pieniędzy trzeba dziś poświęcić na pozyskanie klienta.
– Blisko połowa moich klientów pozyskiwana jest aktywnie – to klienci z polecenia, znajomi naszych dotychczasowych klientów lub tacy, których przyprowadził zaprzyjaźniony architekt. W dobrze funkcjonującym biznesie klient wchodzący do sklepu rzadko jest przypadkowy, dlatego rolą franczyzobiorcy jest rozpoznanie lokalnego rynku i dotarcie do potencjalnych klientów w sposób precyzyjny, efektywny.

Jeśli nie teraz…

Marka DDD Dobre Dla Domu liczy sobie dziewięć lat. Pod logo firmy działa obecnie 50 sklepów, w tym 46 franczyzowych. Zgodnie z przyjętą na początku rozwoju strategią, sklepy DDD specjalizują się w ofercie podłóg, paneli, drzwi oraz akcesoriów do tych artykułów.

Dla największych sklepów otwieranych w dużych miastach kwota inwestycji w salon DDD Dobre Dla Domu przekracza 100 tys. zł netto. Format dla mniejszych miast to wydatek ok. 80 tys. zł netto. Według przeprowadzonej przez centralę symulacji dla sklepu o powierzchni ok. 300 m2, największą część inwestycji pochłania zakup towaru (ok. 56 tys. zł). Opłata wstępna to wydatek 1 tys. zł. Koszty inwestycyjne to kwota ok. 25 tys. zł w skład której wchodzą:  ekspozycja drzwi, adaptacja (5 tys. zł), zakup wózka paletowego, sprzętu IT, telefonu, drukarek (komputerowej i fiskalnej). Kosztem partnera będzie również współfinansowanie kampanii marketingowej na otwarcie sklepu (1-5 tys. zł). To wydatek tym bardziej opłacalny, że centrala firmy dokłada równowartość kwoty zainwestowanej przez partnera. (emka)


Marcin Kaleta, ekspert ds. franczyzy
doradca we franczyzie

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Jak zarabiać na wynajmie? /30.03.2018

Krok po kroku opisujemy, jak zarabiać na wynajmie mieszkań i lokali. Sprawdzamy, który biznes sezonowy jest najbardziej zyskowny. Radzimy, jak rozwinąć sieć franczyzową za granicą. Jarosław Szanajca, założyciel Dom Development, opowiada nam jak zbudował firmę gigant od zera.

Urządzą mieszkańców /27.02.2018

W Malborku ruszył kolejny franczyzowy sklep DDD Dobre Dla Domu.

Zapowiada się obiecujący rok /30.12.2017

Paweł Soroka, dyrektor działu wsparcia sprzedaży DDD Dobre Dla Domu opowiada o perspektywach branży wyposażenia wnętrz.

POPULARNE NA FORUM

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najdroższe mieszkania są w Warszawie ale i czynsze należą do najwyższych. mieszkanie nie musi być nowe ale z dobrą lokalizacją. Kupiłem takie mieszkanie blisko uczelni...

305 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Mieszkanie w okolicach trójmiasta

Czemu nie, te mieszkania się im sprzedają, więc chyba nie ma się czego obawiać. Ceny kuszące, prawie dwa razy taniej niż Gdańsku czy Gdyni. A mieszkania na Pomorzu do...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Łazienkowe dylematy

Witam serdecznie. Czasem mam wrażenie że ludzie zapominają o łazience przy urządzaniu domu, czy mieszkania. W moim mieszkaniu jest mała łazienka ale postarałam się...

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
ręczniki hotelowe

Witam serdecznie. Wiecie może jak wygląda kwestia wyposażenia hoteli? Np takie ręczniki hotelowe robione na zamówienie to byłoby coś, ale czy jest na to zbyt? Wejść w...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Branża metalowa- co i jak ?

Firma HAMMERMAN-TECH wykonująca ogrodzenia stalowe, płoty, bramy - poszukuje spawacza. Firma mieści się w Poznaniu i działają też na rynku niemieckim, więc możliwe...

41 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Donica domowa

Witam. Od jakiegoś czasu szukałam donice do domu. Zależało mi na czymś porządnym ale jednocześnie lekkim tak aby nie mieć problemu z ewentualną zmianą miejsca danej...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej zainwestować w mieszkanie w dużym mieście, w którym jest duża liczba studentów. Oni szukają mieszka, nie zawsze tylko w centrum, ale często na obrzeżach....

305 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Jaki sklep meblowy?

A myślicie że takie materace https://mebleropez.pl/39-materace są wygodne? Polecał je ktoś tam wyżej ale w sumie to była jedna opinia, dlatego dopytuję. Nie wysypiam...

178 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018