Branża nie boi się deregulacji zawodu pośrednika

Licencjonowani pośrednicy podlegają obowiązkowemu doskonaleniu zawodowemu. Corocznie muszą uczestniczyć w co najmniej 24 godzinach szkoleń.
Krzysztof Pelowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Północ Nieruchomości
Piątek
06.07.2012
Rząd przygotował projekt ustawy, dzięki której zostanie ułatwiony dostęp do kilkudziesięciu zawodów, w tym pośrednika w obrocie nieruchomościami.
 

Planowane zmiany nie zostały przyjęte z entuzjazmem przez pośredników nieruchomości. W branży przeważają głosy, że dopuszczenie do zawodu osób bez odpowiednich kwalifikacji będzie skutkowało obniżeniem jakości świadczonych usług, co w rezultacie odbije się negatywnie na bezpieczeństwie transakcji klientów korzystających z usług biur nieruchomości. Pojawiają się jednak również opinie, że rynek sam zweryfikuje profesjonalizm działających na nim podmiotów, a najsłabsze biura w końcu nie wytrzymają konkurencji i zakończą działalność.

Co zmiany oznaczają dla klientów?

– Z pewnością pojawienie się na rynku osób zachęconych zniesieniem ograniczeń dostępu do zawodu, które nie dysponują odpowiednim doświadczeniem i wiedzą, spowoduje pewne zamieszanie. Jestem jednak przekonany, że sami klienci biur nieruchomości, wybierając tylko sprawdzonych i profesjonalnych pośredników, przyczynią się do uporządkowania tego rynku – mówi Krzysztof Pelowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Północ Nieruchomości. – Co istotne, polski rynek nieruchomości wzoruje się na modelach zachodnich, a tam standardem jest wyłączność, która oznacza, że tylko jedno biuro promuje daną nieruchomość współpracując z innymi biurami. Dlatego też ważnym jest, żeby na samym początku wybrać dobrego pośrednika, który dołoży wszelkich starań, aby sprzedać naszą nieruchomość – dodaje.

Dla przeciętnego klienta biura nieruchomości deregulacja na pierwszy rzut oka nie oznacza większych zmian. Należy jednak pamiętać, że wraz z likwidacją licencji zawodowych zniknie odpowiedzialność zawodowa pośredników. Obecnie, w razie niezadowolenia z usług pośrednika możemy złożyć skargę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, która w przypadku poważniejszego naruszenia przepisów przez pośrednika ma prawo odebrać mu uprawnienia zawodowe. Jeżeli licencje zostaną zlikwidowane, oszukanym klientom pozostanie dochodzenie swoich praw w sądzie na drodze cywilnej.

Wątpliwe jest też, aby nastąpiły znaczące obniżki wynagrodzeń pośredników. Miesięczne utrzymanie niewielkiego samodzielnego biura nieruchomości kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, z czego większą część tej kwoty pochłaniają wydatki na reklamę. Niewielkie biuro obsługujące średnio w miesiącu 2-3 transakcje musi utrzymać wysokości stawek, aby wyjść na swoje.

Zyskają sieci franczyzowe

Większa konkurencja powinna, przynajmniej teoretycznie, niekorzystnie wpłynąć na wysokość przychodów działających agencji nieruchomości, w tym również dużych biur sieciowych. Tam, gdzie inni widzą zagrożenie, Północ Nieruchomości dostrzega szansę na dalszy intensywny rozwój.
– Likwidacja licencji pośrednika najbardziej uderzy w małe, jednoosobowe biura nieruchomości, które będą musiały bezpośrednio konkurować z nowymi podmiotami wchodzącymi na rynek. Duże sieci, takie jak Północ Nieruchomości, które mają już ugruntowaną pozycję w branży nie powinny istotnie odczuć negatywnych skutków deregulacji. Ratunkiem dla małych biur, które nie będą mogły sprostać rosnącej konkurencji, może być nawiązanie współpracy z silnym partnerem. Mając na uwadze trudną sytuację niewielkich agencji nieruchomości, szczególnie zapraszamy ich właścicieli do współpracy z naszą siecią na zasadach franczyzy. Każdy nowy partner, przyłączając się do sieci otrzyma m.in. możliwość korzystania z intensywnych działań reklamowych realizowanych przez sieć oraz będzie mógł liczyć na ciągłe wsparcie w zakresie księgowości i marketingu oraz w razie potrzeby na pomoc prawną. Te korzyści wpływają na obniżenie stałych kosztów prowadzenia biura i na wzrost liczby otrzymywanych zleceń – wyjaśnia Pelowski.

Oferta franczyzowa Północ Nieruchomości skierowana jest również do tych, którzy dopiero myślą o założeniu swojego biznesu. Co ważne, osoby, które chcą spróbować swoich sił w branży nieruchomości, a nie posiadają licencji pośrednika, nie muszą czekać na wejście w życie przepisów deregulacyjnych. Aby prowadzić biuro pod logo Północ Nieruchomości wystarczy jedynie zatrudnić licencjonowanego pośrednika.

– Oczywiście wymagamy od naszych franczyzobiorców, aby orientowali się w zasadach prawidłowego funkcjonowania biura pośrednictwa. Z tego względu bardzo duży nacisk kładziemy na jakość oraz częstotliwość szkoleń i kursów, które organizujemy dla naszych partnerów. Są one przeznaczone zarówno dla właścicieli placówek franczyzowych, jak i dla zatrudnianych przez nich pracowników. Dzięki ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, pracownicy biur działających pod naszym szyldem działają bardziej profesjonalne i są w stanie zapewnić klientom wysoką jakość usług – mówi Pelowski.

Szkoleń nigdy dość

– Warto wiedzieć, że obecnie, licencjonowani pośrednicy podlegają obowiązkowemu doskonaleniu zawodowemu. Corocznie muszą uczestniczyć w co najmniej 24 godzinach szkoleń, kursów lub seminariów. Sądzę, że deregulacja zawodu pośrednika spowoduje, że przepaść w jakości świadczonych usług pomiędzy profesjonalnymi pomiotami, a amatorskimi biurami jeszcze się pogłębi. Dzięki temu, że od samego początku wprowadziliśmy szkolenia, nie tylko dla pośredników z licencją, ale również dla agentów i asystentów biura, klienci docenią jakość świadczonych usług – dodaje Pelowski.

Północ Nieruchomości liczy obecnie 39 placówek franczyzowych oraz 3 placówki własne. W całej sieci działa ponad 180 pośredników i agentów. Plany właściciela sieci, którym jest spółka giełdowa Północ Nieruchomości SA, przewidują osiągnięcie liczby 70 biur działających w firmowych żółto-niebieskich barwach na koniec roku 2013.

Wojciech Porębski, Północ Nieruchomości SA


/8/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Mogą się przydać mocne taśmy, znajdziecie je w http://www.tasma.krakow.pl/ To producent, mają różnego rodzaju taśmy, u nas się sprawdziły, sa mocne, zdały egzamin...

3 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Wiosna należy do pośredników

I love to play online acrade games that are thrilling. I am sure most of you feel the same way, as well. I recently started playing the super bomberman rn game on PC and it's...

18 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018
Wiosna należy do pośredników

If you are searching Assignment help.Our experts write high quality assignment.Our professionals have been working on Networking assignments, IT plans, Enterprise software...

18 wypowiedzi
ostatnia 17.05.2018
Deweloper w małym mieście

Rzeczywiście niektóre z tych miejscówek, o których mówicie wyglądają super. Moim zdaniem akurat to osiedle http://www.bulwarypark.pl/ rośnie na naprawdę świetne...

12 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2018
Wynajem hal magazynowych

Cześć, Poszukuję terenu pod budowę hali magazynowej lub po prostu hali na wynajem w okolicach Warszawy. Ostatnio natrafiłem na...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

[url=http://miedzynarodoweprzeprowadzki.pl/przeprowadzki-miedzynarodowe-cennik-uslug/]firma oferująca przeprowadzki międzynarodowe[/url]

3 wypowiedzi
ostatnia 16.04.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Witam, w najbliższym czasie planuję przeprowadzkę międzynarodową, niestety na rok zmuszona jestem opuścić nasz piękny kraj. Czy możecie mi polecić jakąś firmę...

3 wypowiedzi
ostatnia 16.04.2018
Wiosna należy do pośredników

I would like to know how are you able to write so many great articles like this consistently? Is there a secret to your writing work or is it just your raw talent? Do tell me ...

18 wypowiedzi
ostatnia 14.04.2018