Czasem może się okazać, że na wybraną franczyzę nie wystarczają własne oszczędności. Dlatego lepiej wcześniej sprawdzić, czy dawca licencji godzi się na wsparcie inwestycji pożyczką z banku.
Czwartek
28.08.2008
Wybrałeś już firmę franczyzowej, której licencję zamierzasz kupić. Zanim podpiszesz umowę, oblicz czy podołasz finansowo wykupieniu licencji i bieżącym kosztom prowadzenia biznesu.
 

Krótko mówiąc: sprawdź całkowity koszt inwestycji

Jeśli nie chcesz pominąć żadnej pozycji w bilansie kosztów, musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Ile będzie kosztowało rozpoczęcie działalności i czy nie pominąłeś ukrytych kosztów przy wstępnych wyliczeniach;
  • Jak zgromadzić środki niezbędne do finansowania przedsięwzięcia i czy inwestycja ma perspektywy na osiągnięcie progu rentowności.

Sprawdź portfel

Nie należy konstruować własnego budżetu tylko w oparciu o wytyczne, które przedstawił franczyzodawca. Dawcy licencji nie przedstawiają biorcom precyzyjnych obliczeń. Informacja od nich ułatwia jedynie prognozy i kontrolę kosztów.

Traktuj zatem wyliczenia dawcy jako cenne wskazówki, ale nie więcej. Pamiętaj również, że koszty pakietu franczyzowego są tylko punktem wyjścia, bo pokrywają tylko podstawowe potrzeby nowej firmy. Zawsze warto zażądać od dawcy szczegółów finansowych dotyczących inwestycji w pakiet: kosztów samej licencji, kwoty wydanej na szkolenia, na wyposażenie, zatowarowanie oraz logistykę. Będziesz również potrzebował precyzyjnych obliczeń wydatków, które nie są uwzględnione w pakiecie, np. kosztów transportu towaru do sklepu, czy zakupu materiałów biurowych.

Ukryte koszty

Przy podliczaniu pełnej kwoty inwestycji pamiętaj o kosztach wyposażenia, o ubezpieczeniu, naprawach sprzętu, podróżach służbowych i innych kosztach rozwoju (np. zakup samochodu dostawczego). Do tego dojdą koszty asortymentu, z którym wystartujesz. Na wszelki wypadek policz więc, czy nie zwiększają się koszty, jeśli przy kolejnej dostawie zamówisz mniej towaru. Wszystkie te wydatki musisz koniecznie wkalkulować w budżet.

A może kredyt?

Czasem może się okazać, że na wybraną franczyzę nie wystarczają własne oszczędności. Dlatego lepiej wcześniej sprawdzić, czy dawca licencji godzi się na wsparcie inwestycji pożyczką z banku i do jakiej wysokości inwestycji można zaciągnąć kredyt.

Przy wyborze banku szukaj w jego ofercie jak najtańszego kredytu o najkorzystniejszych warunkach. Nie bój się też negocjować. W negocjacje z bankiem postaraj się zaangażować dawcę licencji. Możesz również wcześniej skorzystać z porad specjalistów.

Opracowała Aneta Wieczorek, PROFIT system, na podstawie artykułu Arkadiusza Słodkowskiego & Katarzyny Krawczyk, "Ile i dlaczego tyle", Franchising Info nr 1.


Aneta Wieczorek-Hodyra
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023