Franczyza, a inne formy organizacji

Wtorek
01.01.2008
Franczyza jest jedną z metod dostarczania produktów lub usług klientowi końcowemu.
 

Każdy potencjalny franczyzodawca powinien się zastanowić czy franczyza pasuje najlepiej do jego strategii sprzedaży produktów lub usług. Poniżej prezentujemy najważniejsze podobieństwa i różnice pomiędzy franczyzą, a innymi umowami współpracy.

Franczyza a stosunek pracy
(pracodawca - pracownik)
Podobieństwa Różnice
Każda forma kontroli pracodawcy nad pracownikiem może być również zawarta w umowie franczyzowej. Franczyzodawca nie odpowiada za działania i zobowiązania franczyzobiorcy.
Franczyzodawca szkoli franczyzobiorców. Franczyzobiorca inwestuje własne środki finansowe, natomiast pracownik niczego nie inwestuje (w formie finansowej).

 

Franczyza a dystrybucja
Podobieństwa Różnice
Podstawowym obowiązkiem dystrybutora jest dostarczanie towarów odbiorcom końcowym. Istotą umowy franczyzowej nie jest dostarczanie towarów w celu ich dalszej odsprzedaży a uprawnienie i jednocześnie obowiązek franczyzobiorcy do korzystania z całego pakietu franczyzowego franczyzodawcy. Na taki pakiet składają się, między innymi, oznaczenia przedsiębiorstwa, wiedza i doświadczenie (know-how) oraz wsparcie ze strony franczyzodawcy – jednym słowem cała metoda prowadzenia biznesu opracowana przez franczyzodawcę.
Franczyzobiorca, podobnie jak dystrybutor, zna potrzeby, uwarunkowania i specyfikę lokalnego rynku. Franczyzobiorca zazwyczaj współpracuje z jedną firmą, tj. z franczyzodawcą, a dystrybutor zazwyczaj z kilkoma.
Franczyzobiorca i dystrybutor zwykle kupują dużą ilość produktów a sprzedają w małych ilościach. Franczyzodawca jest zobowiązany do szkolenia franczyzobiorcy w metodach sprzedaży i marketingu produktów lub usług.

 

Franczyza a licencja
Podobieństwa Różnice
Franczyzodawca i franczyzobiorca są związani umową. Każda ze stron gwarantuje drugiej szczególne prawa i ma wobec niej zobowiązania np. używanie marki produktu lub znaku towarowego. Obowiązki wynikające z umowy franczyzowej są aktywne - franczyzodawca sprawuje kontrolę nad działaniami franczyzobiorcy.
Umowa określa zakres ochrony praw franczyzobiorcy lub licencjobiorcy. Obowiązki wynikające z umowy licencyjnej są pasywne - licencjodawca koncentruje się głównie na otrzymywaniu honorarium i sprawowaniu kontroli nad korzystaniem z licencji.
Franczyzobiorca i licencjobiorca zobowiązują się do płacenia za udzielane im uprawnienia. Franczyzodawca rozwija sieć i koncentruje się na dobrym działaniu każdego jej elementu.

doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023