Hamburgery w sieci / Złote Łuki widnieją obecnie nad 408 lokalami w Polsce. Tylko 68 z nich to placówki własne marki. 340 jest prowadzonych przez licencjobiorców.
Piątek
21.09.2018
McDonald's podniósł o kilkaset tys. zł minimalną kwotę, jaką trzeba mieć, by zostać franczyzobiorcą marki. Co się za tym kryje?
 

Sieci McDonald's nie trzeba nikomu przedstawiać. Złote Łuki widnieją obecnie nad 408 lokalami w Polsce. Tylko 68 z nich to placówki własne marki. 340 jest prowadzonych przez licencjobiorców, których McDonald's ma w sumie 66. Co oznacza, że wielu z nich prowadzi po kilka lokali.
McDonald's udziela franczyzy nowym partnerom wyłącznie na już działające i prowadzone przez siebie restauracje. Do tej pory, aby rozpocząć współpracę z siecią, trzeba było na starcie dysponować wkładem własnym w wysokości minimum 1,2 mln zł. Teraz ta kwota wzrosła do 1,5 mln zł. Zapytaliśmy centralę marki z czego wynika ta decyzja.
Istotnie, podnieśliśmy kwotę wkładu własnego przy zakupie franczyzy do 1,5 mln zł – mówi Dominik Szulowski, starszy menedżer ds. relacji korporacyjnych w McDonald's Polska. McDonald’s intensywnie się rozwija. Umacniamy naszą pozycję lidera rynku restauracji szybkiej obsługi, realizując kompleksowy projekt restauracji przyszłości. Zakłada on m.in. rozwój platform produktowych, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań służących komfortowi gości i zwiększaniu wydajności. Obecnie nowy franczyzobiorca kupuje przedsiębiorstwo z większą ilością sprzętu i zaawansowanych systemów. Przekłada się to na jego większy koszt. Rozwiązania te bezpośrednio wpływają na zdynamizowanie wzrostu wyników przedsiębiorstwa. Najlepszym dowodem jest coraz większa liczba gości i od kilku już lat nieprzerwanie rosnąca sprzedaż.

Trzeba przy tym pamiętać, że pełna inwestycja w lokal Złotych Łuków jest zdecydowanie większa, może sięgać nawet do 4,5 mln zł. To koszt lokalu „pod klucz”, z pełnym wyposażeniem, infrastrukturą, parkingiem itd. Opłata licencyjna, płatna jednorazowo od każdego lokalu, to równowartość 45 tys. dolarów. Opłaty miesięczne naliczane są w procentach od obrotu. Opłata franczyzowa wynosi 5 proc., a marketingowa 4,4 proc. Do tego franczyzobiorca płaci też co miesiąc czynsz za korzystanie z obiektu, który pozostaje własnością firmy. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie.

Kandydaci na franczyzobiorców muszą wykazać się m.in. doświadczeniem biznesowym, albo w prowadzeniu własnej firmy, albo w zarządzaniu w dużej organizacji. Licencjobiorca osobiście zarządza swoją restauracją  McDonald's nie akceptuje „inwestorów finansowych”, zainteresowanych wyłącznie korzystnym ulokowaniem kapitału. Franczyzobiorca nie może też prowadzić żadnych innych biznesów, wymagających ciągłego zarządzania i nadzoru.


Opłaty dla franczyzodawcy / Opłata licencyjna, płatna jednorazowo od każdego lokalu, to równowartość 45 tys. dolarów. Opłaty miesięczne naliczane są w procentach od obrotu.

POPULARNE NA FORUM

Zdrowo i Zielono

kontynuując wątek zapraszam również na ciekawy blog o zdrowej żywności gdzie znajdziecie wiele fit przepisów

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Zdrowo i Zielono

W ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się zdrowe przekąski oraz lunch który można bez problemów zabrać np. do pracy. Wymieniono już tu kilka stron a ja dorzucam...

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

watches for men -- mens watches -- womens watches

4 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

jeżeli poszukujesz naprawdę dobrego pieca do pizzy zapraszam do kontaktu z zespołem gastrro.pl doradzą i przygotują ciekawą ofertę. Pieców jest tak dużo, że trzeba...

56 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Dobre miejsce na pizzerię

A jak uważacie są w okolicy jakieś dobre firmy które wykonują cięcie stali (https://gomar.org.pl/) ?

2 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

Nie wiem czy to na tyle znana marka, że warto. Osobiście nie słyszałem. Widzę, w mapach Google https://maps.google.com, że głównie są w Warszawie. Ja szukałem tutaj...

4 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Temat opłacalny jak najbardziej, coraz więcej ludzi jednocześnie chce dobrze wyglądać i jednocześnie dużo pracuje, przez co niema czasu na robienie posiłków w domu....

53 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Nie polecam współpracy z Lody Przygoda. Jeśli nie chcesz stracić kasy, to uważaj na tych byznesmenuf.

9 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018