11.08.2005

Franczyza rośnie w siłę

Przybywa barów, pubów i restauracji. Większość nowych należy do gastronomicznych sieci franczyzowych. Od początku roku pojawiło się ich kilkanaście.

Od 2-3 lat mamy do czynienia z rozwojem sieci franczyzowych - według danych PROFIT system w 2004 roku było ich 21, o 7 więcej niż rok wcześniej.
- Od początku 2005 roku na rynku pojawiło się kilkanaście nowych sieci franczyzowych, w tym kilka zagranicznych. Dominują fast foody i prosta gastronomia, ale pojawiają się sieci barów oferujących szybkie i typowo polskie potrawy, np. pierogi czy naleśniki. Wielu właścicieli pizzerii także myśli o rozwoju sieci na zasadzie franczyzy - mówi Andrzej Krawczyk, dyrektor działa franchisingu PROFIT system.

Polski rynek gastronomiczny po latach stagnacji znów się rozwija. Przybywa zarówno punktów całorocznych, jak i sezonowych. Według raportu Gfk Polonia w 2004 roku na polskim rynku działało ok. 56 tys. punktów gastronomicznych. Z tego 44 tys. prowadziło sprzedaż całoroczną, a ok. 9-14 tys. sezonową. Wartość rynku wzrosła w 2004 roku aż o ok. 10 proc, ale obroty branży – szacowane na 16,5 mld zł – są niewielkie w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, takimi jak Francja, Niemcy czy Czechy. W strukturze dominują puby (8,3 tys.), a ponad 12 proc. rynku w Polsce należy do restauracji (6,5 tys., nie licząc 1,1 tys. restauracji hotelowych). Około 10-proc. udział w rynku mają fast foody (ponad 7 tys.), ale największy udział mają duże międzynarodowe sieci: McDonald’s, Pizza Hut/KFC i Telepizza. Szybko rozwijają się także polskie sieci restauracyjne m.in. Pizza Dominium i Mr Hamburger.

Więcej: Anita Skiba, Gazeta Prawna, 10 sierpnia 2005.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0