Polacy coraz rzadziej upadają

Wtorek
13.09.2005
W pierwszej połowie 2005 roku w Polsce zbankrutowało aż o 40 proc. mniej firm niż rok wcześniej. Zdaniem analityków z firmy Euler Hermes, w tym i w kolejnym roku liczba bankructw polskich przedsiębiorstw nadal będzie maleć.
 

Analitycy grupy Euler Hermes spodziewają się, że w latach 2005-2006 łączna liczba bankructw na świecie nie będzie się istotnie wahać. Nie oznacza to jednak, że stabilizacja w tej dziedzinie będzie dotyczyć w jednakowym stopniu wszystkich regionów. Badacze spodziewają się np. 2-proc. spadku liczby plajt w Stanach Zjednoczonych i wzrostu - także o 2 proc. - liczby upadłości w Europie.

400 polskich bankrutów

W czasie gdy na zachodzie naszego kontynentu bankructw od lat systematycznie przybywa, w Polsce sytuacja jest znacznie mniej przewidywalna. Np. pierwsza połowa 2004 roku była pod względem upadłości rekordowa (zbankrutowało łącznie prawie 640 przedsiębiorstw). W całym ubiegłym roku zbankrutowało w Polsce 1025 firm (to oznacza spadek aż o 43 proc. w stosunku do roku 2003, gdzie było łącznie 1788 bankructw).

Pierwsze półrocze 2005 roku przyniosło kolejny spadek liczby upadłości. Bankructwo ogłosiło 400 firm. Oznacza to spadek liczby plajt aż o 40 proc. w stosunku do okresu styczeń-czerwiec 2004 roku.

Bankrutują zwykle spółki z o.o.

Wśród przedsiębiorstw bankrutujących w minionym półroczu aż 61 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na drugim miejscu uplasowały się osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą (12 proc. ogółu upadających przedsiębiorstw), a na trzecim - spółki akcyjne (11 proc. wszystkich plajt).

Więcej: Bartłomiej Mayer, "Parkiet", 13 września 2005r.
Parkiet

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018