Pierwszy franczyzowy Carrefour już działa

Wnętrze Carrefoura 5 minut w Lesznie
Środa
03.10.2007
Zapowiadane od dawna przez kierownictwo firmy wejście we franczyzę stało się faktem. W Lesznie 26 września otwarto pierwszy franczyzowy sklep pod marką Carrefour 5 minut.
 

Sklep w Lesznie jest pierwszym, który nawiązał współpracę bezpośrednio z Carrefourem. Inne sklepy prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców przyłączone zostały do sieci po przejęciu sklepów Aholda. Na razie firma zamierza otwierać franczyzowe sklepy w dwóch formatach – małe sklepy osiedlowe i supermarkety. Poza tym rozwija póki co własną sieć hipermarketów, mini hipermarketów oraz supermarketów Carrefour Express. Kierownictwo nie wyklucza jednak, powstania w przyszłości także franczyzowych hipermarketów.

Carrefour 5 minut to osiedlowe sklepy o powierzchni od 80 do 500 m2 (supermarkety Carrefour Express od 500 do 1 tys. m2), zlokalizowane w dużych, średnich i małych miastach. W obiektach tych dostępnych jest od 2,5 do 4,5 tys. produktów krajowych i marki własnej Carrefour oraz Nr 1 – produktów o najniższej cenie sprzedaży. Franczyzodawca zapewnia pomoc w aranżacji i otwarciu sklepu oraz szkolenia dla pracowników.

Firma oferuje współpracę pod kilkoma postaciami: franczyzy bezpośredniej, systemu ajencyjnego oraz masterfranczyzy.

  • Franczyza bezpośrednia skierowana jest do osób prowadzących już placówki, które chcą przyłączyć się do sieci Carrefour 5 minut (sklepy osiedlowe) lub Carrefour Express (supermarkety).
  • System ajencyjny skierowany jest do partnerów niedysponujących własnymi sklepami. Właścicielem sklepu i wyposażenia jest w tym przypadku Carrefour, który odnajmuje je ajentowi.
  • Ostatnią formą współpracy z firmą Carrefour jest masterfranczyza. We współpracy z zewnętrznym partnerem Retail Services Poland otwierane są sklepy Globi Express i Globi Discount. Obecnie działa ok. 20 punktów tej marki m.in. w Ząbkach pod Warszawą.

Nowe stare Carrefoury

W pierwszych dniach października, po trzymiesięcznym rebrandingu, nastąpi ponowne otwarcie 18 sklepów przejętych od Ahold Polska (15 hipermarketów Hipernova i 3 supermarkety Albert). Zostaną otwarte jako hipermarkety Carrefour. Firma spodziewa się wzrostu przychodów o 20 do nawet 40 proc. Pracownicy Hypernowy aktywnie uczestniczyli w procesie integracji z siecią Carrefour Polska, dzięki temu proces ten mógł przebiegać szybko i sprawnie. Przeszli on także 3,5 tys. godzin szkoleń z zakresu polityki i procedur firmy. Czwartego października zostanie również otwarty kolejny - siedemdziesiąty hipermarket Carrefour. Tym razem w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku.

Grupa Carrefour posiada ponad 4,3 tys. sklepów franczyzowych w 17 krajach świata. Stanowią one 41 proc. wszystkich sklepów należących do sieci. Roczny obrót placówek franczyzowych to 26 proc. obrotów całej grupy – ok. 17 mld euro.

W Polsce Carrefour jest obecny już ponad 10 lat. Pierwszy sklep powstał w 1997 roku w Łodzi. Dotychczas w naszym kraju firma zdołała otworzyć 339 sklepów w tym 70 hipermarketów i 269 supermarketów oraz 35 stacji benzynowych.

W 29 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej działa 12 tys. placówek Carrefour, w których zatrudnionych jest 450 tys. pracowników. W 2006 roku obroty grupy wyniosły 77,8 mld euro, a liczba jej klientów przekroczyła 3 mld.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Piotr i Paweł na sprzedaż

Szkoda, że sprzedają tego Piotra i Pawła. Widocznie z Biedronką nikt wygrać nie może. ___________________________ Inżynierskie prace - pomoc

3 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Zdrowa żywność w kolejnych miastach

Z tym jedzeniem Eco to jest prawdziwy bum. _____________________ Pisanie prac inżynierskich z informatyki

17 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Zyski z automatu

To rzeczywiście może być dobry biznes. _____________________________ Informatyka

2 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Twarda woda

Witajcie, jak tam z Waszą wodą w kranach? My niestety mamy twardą i nie wiemy jak sobie z nią poradzić. Słyszałam co nieco o filtrach oczyszczających kranówkę i...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.04.2018
Blaski i cienie Eurocashu

Eurocash - kto by pomyślał, że ta firma, może robić jakieś złe rzeczy. Ciekawa sprawa. ____________________ Tematy prac magisterskich z kosmetologii

5 wypowiedzi
ostatnia 16.04.2018
Zyski z automatu

Mnie to do dzisiejszego dnia dziwi, że Polska nie widzi w tym dużego potencjału. Zarabiaj i oszczędzaj z ToPolecam

2 wypowiedzi
ostatnia 14.04.2018
Blaski i cienie Eurocashu

Zawsze staram się, aby uważać na potencjalne minusy z korzystania z eurocashu. Tutaj wymienili sporo minusów: https://vindicat.pl/faq/vindicat-how-it-works/ Warto się...

5 wypowiedzi
ostatnia 13.04.2018
Sklepy spożywcze 2014

Dużo promocji jest na bilbordach, tam są te najciekawsze zazwyczaj.. Nawet inne sklepy mają na wystawach najlepsze swoje wyposażenie sklepów odzieżowych

11 wypowiedzi
ostatnia 06.04.2018
zobacz więcej na forum