Pierwszy franczyzowy Carrefour już działa

Wnętrze Carrefoura 5 minut w Lesznie
Środa
03.10.2007
Zapowiadane od dawna przez kierownictwo firmy wejście we franczyzę stało się faktem. W Lesznie 26 września otwarto pierwszy franczyzowy sklep pod marką Carrefour 5 minut.
 

Sklep w Lesznie jest pierwszym, który nawiązał współpracę bezpośrednio z Carrefourem. Inne sklepy prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców przyłączone zostały do sieci po przejęciu sklepów Aholda. Na razie firma zamierza otwierać franczyzowe sklepy w dwóch formatach – małe sklepy osiedlowe i supermarkety. Poza tym rozwija póki co własną sieć hipermarketów, mini hipermarketów oraz supermarketów Carrefour Express. Kierownictwo nie wyklucza jednak, powstania w przyszłości także franczyzowych hipermarketów.

Carrefour 5 minut to osiedlowe sklepy o powierzchni od 80 do 500 m2 (supermarkety Carrefour Express od 500 do 1 tys. m2), zlokalizowane w dużych, średnich i małych miastach. W obiektach tych dostępnych jest od 2,5 do 4,5 tys. produktów krajowych i marki własnej Carrefour oraz Nr 1 – produktów o najniższej cenie sprzedaży. Franczyzodawca zapewnia pomoc w aranżacji i otwarciu sklepu oraz szkolenia dla pracowników.

Firma oferuje współpracę pod kilkoma postaciami: franczyzy bezpośredniej, systemu ajencyjnego oraz masterfranczyzy.

  • Franczyza bezpośrednia skierowana jest do osób prowadzących już placówki, które chcą przyłączyć się do sieci Carrefour 5 minut (sklepy osiedlowe) lub Carrefour Express (supermarkety).
  • System ajencyjny skierowany jest do partnerów niedysponujących własnymi sklepami. Właścicielem sklepu i wyposażenia jest w tym przypadku Carrefour, który odnajmuje je ajentowi.
  • Ostatnią formą współpracy z firmą Carrefour jest masterfranczyza. We współpracy z zewnętrznym partnerem Retail Services Poland otwierane są sklepy Globi Express i Globi Discount. Obecnie działa ok. 20 punktów tej marki m.in. w Ząbkach pod Warszawą.

Nowe stare Carrefoury

W pierwszych dniach października, po trzymiesięcznym rebrandingu, nastąpi ponowne otwarcie 18 sklepów przejętych od Ahold Polska (15 hipermarketów Hipernova i 3 supermarkety Albert). Zostaną otwarte jako hipermarkety Carrefour. Firma spodziewa się wzrostu przychodów o 20 do nawet 40 proc. Pracownicy Hypernowy aktywnie uczestniczyli w procesie integracji z siecią Carrefour Polska, dzięki temu proces ten mógł przebiegać szybko i sprawnie. Przeszli on także 3,5 tys. godzin szkoleń z zakresu polityki i procedur firmy. Czwartego października zostanie również otwarty kolejny - siedemdziesiąty hipermarket Carrefour. Tym razem w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku.

Grupa Carrefour posiada ponad 4,3 tys. sklepów franczyzowych w 17 krajach świata. Stanowią one 41 proc. wszystkich sklepów należących do sieci. Roczny obrót placówek franczyzowych to 26 proc. obrotów całej grupy – ok. 17 mld euro.

W Polsce Carrefour jest obecny już ponad 10 lat. Pierwszy sklep powstał w 1997 roku w Łodzi. Dotychczas w naszym kraju firma zdołała otworzyć 339 sklepów w tym 70 hipermarketów i 269 supermarketów oraz 35 stacji benzynowych.

W 29 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej działa 12 tys. placówek Carrefour, w których zatrudnionych jest 450 tys. pracowników. W 2006 roku obroty grupy wyniosły 77,8 mld euro, a liczba jej klientów przekroczyła 3 mld.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz