02.09.2008

Allianz otwiera bank

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na działalność nowego banku grupy Allianz.

Allianz planuje rozpocząć działalność już w najbliższych tygodniach. Do końca 2008 roku zamierza uruchomić 40 placówek. Docelowo ma ich być 200. Klientami banku będą przede wszystkim osoby, które korzystają z oferowanych przez grupę ubezpieczeń.

Allianz Bank Polska będzie bankiem detalicznym dla klientów indywidualnych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą.

Grupa Allianz umocniła swoją pozycję również na rynku międzynarodowym. Pod koniec sierpnia zapadła decyzja o przejęciu akcji niemieckiego Commerzbanku, właściciela m.in. BRE Banku, do którego z kolei należy sieć mBank i Multibank. Alianz sprzedał Commerzbankowi swoją własność – Dresdner Bank, za którą otrzyma zapłatę w postaci gotówki oraz akcji Commerzbanku.

Po sfinalizowaniu umowy, pod koniec 2009 roku, Allianz uzyska 30 proc. udziałów w Commerzbanku i jednocześnie stanie się największym jego akcjonariuszem. Nie wiadomo na razie, czy i w jakim stopniu Allianz będzie ingerował w strategię rozwoju BRE Banku – zdaniem analityków, na te pytania będzie można odpowiedzieć dopiero za kilka lat.

(awh)