03.08.2009

Santander planuje połączyć się z AIG

Santander Consumer Bank i AIG Bank Polska będą prowadzić wspólną działalność bankową w Polsce.

AIG połączy swoją działalność w zakresie kredytów dla konsumentów w Polsce z działalnością prowadzoną w tym segmencie w Polsce przez grupę Santander. W nowej spółce Santander obejmie 70 proc. udziałów.
- Z chwilą finalizacji transakcji wszelkie wewnątrzgrupowe kredyty AIG związane z tymi jednostkami zostaną spłacone, a AIG nie będzie odpowiedzialne za zapewnianie źródeł finansowania przyszłej działalności połączonych jednostek w zakresie kredytów konsumpcyjnych - podało w oświadczeniu AIG Bank Polska.

Połączone banki będą miały razem ponad 250 placówek.

Zanim przejęcie stanie się faktem, zgodę musi wyrazić Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Portfel kredytowy nowego banku wyniesie 3,5 mld euro a depozyty 750 mln euro. Po połączeniu oba banki będą miały łącznie ponad 250 placówek. Bank AIG nie przewiduje zamknięć placówek partnerskich, ani zmian w realizowanej polityce rozwoju sieci.

AIG Bank Polska, to spółka jednej z największych amerykańskich korporacji finansowych. Firma - matka bardzo dotkliwie odczuła kryzys finansowy w USA. Jesienią ubiegłego roku była nawet zagrożona bankructwem. Polska spółka nie miała takich problemów, mimo to od kilku miesięcy była planowana jej sprzedaż. Bank AIG ma w Polsce ponad 220 placówek, z czego 43 to jednostki partnerskie.

Hiszpański Santander Bank był pod koniec ubiegłego roku największym bankiem w strefie euro według kapitalizacji rynkowej i zarządzał funduszami w wysokości 1 168 mld euro.

(mak)