06.12.2009

Eksportowa gastronomia

Coraz więcej polskich franczyzowych sieci gastronomicznych rozwija się za granicą.

Rodzima gastronomia nie tylko nie dała się kryzysowi, ale wykorzystała czas spowolnienia na ekspansję poza granicami Polski. W mijającym tygodniu swój lokal na Litwie uruchomiła Pizza Dominium, a wejście na zachodnie rynki sieci takich, jak Polskie Jadło czy Green Way jest już tylko kwestią czasu.

Pizzerie to sztandarowe sieci gastronomiczne działające na zasadzie franczyzy. Polscy przedsiębiorcy zakładają ich coraz więcej także poza granicami kraju.

- Obecnie Dominium posiada cztery lokale za granicą. W 2009 roku otwarta została pierwsza restauracja w Dublinie (Irlandia), drugi lokal w stolicy Rumunii, Bukareszcie oraz w zeszłym tygodniu punkt w Wilnie – mówi Tomasz Plebaniak, prezes Dominium. - Decyzje o wyborze właśnie tych a nie innych miast zapadły na podstawie przeprowadzonych badań rynkowych, dotyczących m.in. zwyczajów i preferencji tamtejszych konsumentów. Są to regiony o dużym potencjale i niskim stopniu nasycenia w branży gastronomicznej, gdzie sektor restauracji typu casual dining dopiero się rozwija.

W zachodniej Europie swoją pozycję na rynku buduje już obecny w Anglii Nasz Naleśnik oraz sieć restauracji Gruby Benek, który otworzył placówkę w Niemczech.

- Jesteśmy także w trakcie zaawansowanych rozmów z kontrahentami z Czech – mówi Ilona Jakubowska, dyrektor działu marketingu i PR w Grubym Benku.

Plany ekspansji snuje także Jan Kościuszko, właściciel marek Gościniec, Lanczowisko, Polskie Jadło i Sztuka Pieroga. Wśród wymarzonych lokalizacji wymienia m.in. Austrię oraz Belgię.

Ze względu na popularność kuchni wegetariańskiej na rozwój za granicą liczy także Jerzy Szkolnicki, prezes Green Way'a.

- Planujemy otwierać lokale w Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Szwecji - mówi Szkolnicki. - W tych krajach wegetarianizm bardzo mocno się rozwija. Wiemy też, że podaż ciągle nie jestwystarczająca. Ceny za najem lokalu są zbliżone do tych jakie spotykamy w kraju, a często nawet niższe.

(gum)