04.02.2011

Polbank sprzedany

Polski oddział Eurobanku EFG trafi w ręce Raiffeisen Bank International.

Austriacki Raiffeisen kupi od Greków 70 proc. udziałów Polbanku. Transakcja dojdzie do skutku najprawdopodobniej w czwartym kwartale tego roku, lub na początku przyszłego. Jej wartość to 490 mln euro, czyli blisko 2 mln zł. Plany nowego właściciela odnośnie franczyzobiorców Polbanku nie są jeszcze znane.

Zdjęcie punktu systemu Polbank EFG

Polbank ma w Polsce 330 placówek detalicznych, większość z nich prowadzą franczyzobiorcy.

- Powstały w wyniku połączenia bank planuje dalszy rozwój działalności w Polsce we wszystkich sektorach, w których prowadzą obecnie działalność RBI i Eurobank EFG oraz zamierza wykorzystać rozszerzenie oferty i zasięgu terytorialnego do dalszego poszerzania działalności bankowej - zapowiada Kamil Chudzik, dyrektor biura prasowego Polbank EFG.

Bank, który powstanie z połączenia obu podmiotów, będzie miał 48 mld zł aktywów oraz milion klientów i stanie się szóstym co do wielkości bankiem w Polsce. Liczącą 123 placówki sieć Raiffeisena wzmocni 330 działających w Polsce placówek detalicznych Polbanku, prawie połowa z nich działa we franczyzie. W nowej grupie dominującą rolę będzie miał Raiffeisen posiadający 87 proc. udziałów, Polbank dostanie pozostałe 13 proc.

Zanim transakcja dojdzie do skutku, Polbank, działający jako oddział greckiego Eurobanku EFG, musi uzyskać polską licencję bankową. Polbank będzie mógł w każdej chwili odsprzedać swoje udziały Raiffeisenowi za co najmniej 175 mln euro (plus odsetki), analogiczną możliwość będzie mieć Raiffeisen.

Oferta Polbanku skierowana jest głównie do klientów detalicznych, zaś Raiffeisen swoje działania w Polsce koncentruje na obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów zamożnych. Grecy zawitali do Polski na początku 2006 roku i już po dwóch latach uzyskali rentowność, ale od niemal dwóch lat jest pod kreską. Trzeci kwartał 2010 Polbank zamknął stratą 29,6 mln zł.

(mak)