Rosja mówi McDonald’s niet

Inwestycja w restaurację McDonald’s wynosi minimum 1,2 mln zł.
Poniedziałek
08.09.2014
McDonald’s w sądzie będzie dochodził swoich praw. Wszystko przez działania rosyjskich instytucji podatkowych i sanitarnych.
 

Amerykański fast food nie ma łatwo w Europie Wschodniej. Najpierw w kwietniu sieć zamknęła restauracje na Krymie, w tym w Sewastopolu, Symferopolu i Jałcie. Tamtejszymi barami szybkiej obsługi zarządzała spóła McDonald’s Ukraina, tylko że Krym po aneksji przestał być ukraiński. Spółka zaproponowała pracownikom zatrudnienie w restauracjach znajdujących się poza Krymem oraz wydała krótkie oświadczenie: „Ze względów operacyjnych, na których wpływ nie miał McDonald’s, działalności restauracji znajdujących się w Symferopolu, Sewastopolu i Jałcie, została tymczasowo zawieszone. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie wznowić pracę tak szybko, jak to tylko możliwe.”

Kolejna zła wiadomość pojawiła się w sierpniu, kiedy to w życie weszły sankcje nałożone przez Zachód na Rosję. Wtedy do akcji wkroczyły rosyjskie instytucje państwowe. Najpierw odpowiednik polskiego Sanepidu zamknął kilka restauracji, a następnie Rosyjski Fundusz Emerytalny przestał przyjmować sprawozdania McDonald’s dotyczące ubezpieczenia pracowników, tłumacząc to dużą liczbą błędów. W efekcie pracownicy nie są ubezpieczeni.

Tego było już za wiele. McDonald’s złożył do kilku sądów pozwy przeciwko nieprzychylnym jej instytucjom, argumentując, że ich działania są nielegalne. W Rosji działa ok. 430 restauracji, prawie wszystkie są własnością centrali. Prawie, bo na początku 2013 roku firma rozpoczęła sprzedaż licencji. Pierwszym franczyzobiorcą została spółka Razvitie ROST LLC, która prowadzi kilka mniejszych sieci na rosyjskim rynku. Firmie powierzono otwarcia licencyjnych barów, wkrótce ruszy jej lokal na lotnisku Pulkovo w Sankt Petersburgu. Franczyza miała pomóc McDonald’s dotrzeć do najdalszych zakątków kraju, także na Syberię. W końcu na całym świecie 8 z 10 restauracji prowadzą franczyzobiorcy (w Polsce 60 proc.). - Rosja jest priorytetowym rynkiem dla McDonald's. Franczyza będzie odgrywać znaczącą rolę w osiągnięciu przez nas sukcesu. Jesteśmy przekonani, że umowa z Razvitie ROST LLC pomoże wzmocnić obecność marki McDonald's w Rosji – mówił wtedy Chamsat Chasbułatow, który kieruje operacjami firmy w Rosji.

W tej chwili priorytetem może się okazać nie tyle rozwój sieci, co zachowanie dotychczasowego stanu posiadania… Na konflikcie ucierpi w niewielkim stopniu budżet amerykańskiego giganta, biorąc pod uwagę, że na całym świecie działa ponad 31 tys. restauracji. Z racji tego, że franczyza McDonald’s w Rosji dopiero raczkuje, na restrykcjach ucierpi niewielu rosyjskich przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zakup licencji amerykańskiej sieci. (dw)

 


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Moim zdaniem najwygodniejszą apką do zamawiania jest pizza portal, osobiście jeśli coś zamawiam to właśnie przez ich aplikację. Nie tylko pizza, ogólnie dobre jedzenie...

21 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018