Złote myśli we franczyzie

Jeśli Szkoła Pamięci SPW jest jedynym biznesem partnera, to opłata franczyzowa wynosi 10 proc. miesięcznych obrotów. Dla franczyzobiorców łączących licencję z innym zajęciem jest ona wyższa i sięga 20 proc.
Czwartek
11.06.2015
Szkoły technik pamięciowych swój złoty okres przeżywały w latach 90., ale na trening umysłu wciąż jest mnóstwo chętnych. Zarabiają na tym franczyzobiorcy Szkoły Pamięci SPW.
 

Szkoła Pamięci SPW działa na rynku usług edukacyjnych od dwóch dekad i w tym czasie zdołała rozwinąć sieć do ponad 100 placówek. Ich liczba przez ostatni rok utrzymywała się na podobnym poziomie. Franczyzodawca, choć jest zadowolony z zasięgu swojego konceptu, wskazuje miejsca, w których chciałby zyskać większą rozpoznawalność.
– Mamy więcej placówek w północnej, niż w południowej Polsce. Być może jest to efekt tego, że wywodzimy się ze Szczecina i z tego regionu zaczynaliśmy budowę sieci. Myślę, że mamy jeszcze spory potencjał wzrostu choćby w takich województwach, jak śląskie czy podkarpackie – mówi Tomasz Wachowiak, dyrektor generalny SPW.

Partnerami marki mogą zostać osoby z wyższym wykształceniem, chcące samodzielnie prowadzić zajęcia w zakresie treningu pamięci. W Szkole Pamięci SPW nie ma tradycyjnej opłaty wstępnej, jednak nie oznacza to, że do konceptu przystąpić można bez ponoszenia kosztów. W biznesplanie warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wydatki na ewentualny remont i przystosowanie lokalu, w którym będziemy prowadzić zajęcia. Trzeba też zaopatrzyć się w sprzęty pomocne w pracy dydaktyczne, jak np. tablica. Franczyzodawca szacuje, że tego typu przygotowania pochłaniają zwykle między 10 a 20 tys. zł.
– Wszystko zależy oczywiście od miejsca, w którym będziemy pracować. W przypadku sali lekcyjnej w szkole czy domu kultury będą to oczywiście koszty znacznie niższe, niż w przypadku lokalu, który trzeba przystosować od zera – tłumaczy Tomasz Wachowiak.

Przedsiębiorca przystępujący do sieci musi też zapłacić 1 tys. zł za szkolenie w postaci wykładów z zakresu metodyki oraz za pakiet materiałów e-learningowych. Oprócz tego zobowiązuje się do dokonania zakupu w sklepie z materiałami reklamowymi należącym do franczyzodawcy. Musi w nim wydać 500 zł.
– W sklepie dostępne są artykuły takie, jak m.in. ulotki, plakaty czy plany lekcji. Pierwszy zakup jest obowiązkowy, ale później partner może pozyskiwać te materiały z dowolnego źródła. Choć oczywiście oferujemy preferencyjne ceny, ponieważ zlecamy druk w dużych ilościach – podkreśla Wachowiak.

Dbanie o lokalny marketing to zadanie partnera, choć w tym biznesie trudno o lepszą reklamę, niż polecenia zadowolonych klientów. Najtrudniejsze zadanie polega jednak na pozyskaniu pierwszej grupy słuchaczy, która później poniesie w świat informację o naszych usługach.
– W trakcie szkoleń wielu partnerów obawia się, czy poradzi sobie z prowadzeniem zajęć. Tłumaczymy im, że prawdziwym wyzwaniem jest nabór słuchaczy, a nie samo szkolenie. Obawa przed okaże się nieistotna w sytuacji, kiedy nie uda nam się pozyskać odpowiedniej liczby kursantów – zaznacza Wachowiak.

Ilu słuchaczy oznacza „masę krytyczną”, po której przekroczeniu opłaca się prowadzić biznes? Zdaniem franczyzodawcy absolutne minimum, żeby zacząć, to 3-4 osoby. Maksymalna liczba kursantów w grupie wynosi 12, natomiast zazwyczaj prowadząc jedną grupę 10-osobową w roku można wyjść na zero. Ceny kursów wahają się w zależności od zakresu tematycznego, ale standardowo mowa jest o kwocie 1,5 tys. zł za dwa semestry nauki.
– Franczyzobiorcy mogą liczyć na nasze wsparcie, zwłaszcza w początkowym okresie działalności, gdy pozyskują pierwszych klientów. Z problemami mogą zwrócić się do koordynatorów regionalnych, którzy wesprą ich w działaniach marketingowych. Mogą oni także poprowadzić pierwsze zajęcia – dodaje Wachowiak.


POPULARNE NA FORUM

Buduj i zarabiaj

Analyze build earn encompass 14 education modules which are in video layout and pdf. It begins with selecting a worthwhile niche to create your product. The education touches...

3 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2018
Buduj i zarabiaj

After growing more than one merchandise which might be an achievement, he wants to teach others how to observe his steps. He created to learn to build earn to assist those who...

3 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2018
Tłumacz medyczny

Medicinal is an expansive stage, there are different specializations inside the therapeutic office that should be considered. Sociology essay writing service The restrictive...

2 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Marketing Assignment Help

Students often feel issues in writing assignment, so to make students comfortable in programming assignment we help them to write their assignments. If ever you feel any...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Angielski na licencji

Locate the halfway weight of the H20 utilizing the Ideal Gas Law (P=(RT)/v) and Essay Writing Service Australia. I was advised to utilize temperature of the room...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Szkolenia inżynierskie?

eBay is an American multinational e-commerce corporation. It offers the gift cards and you can purchase them online at its official website. ebay gift card balance

7 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Firma szkoleniowa - pomysły na aktywizację uczestników

Bardzo fajnie na szkoleniach sprawdzają się gry szkoleniowe. Istnieje kilka firm, które stosują taką metodę szkolenia i uważam, że akie szkolenia są najlepsze....

8 wypowiedzi
ostatnia 04.10.2018
Tłumacz medyczny

Cześć, potrzebny jest mi tłumacz medyczny włoski który mi przetłumaczy parę tekstów z włoskiego, najlepiej firma specjalizująca się w tym języku bo te teksty są...

2 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018